MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podbeskidzie nie chce mieć długów. Czy Bielsko-Biała je umorzy?

Łukasz Klimaniec
Tomasz Mikołajko (z lewej) zaznacza, że odkąd doszło do zmiany właścicielskiej w klubie, sytuacja normuje się. A  dzięki wsparciu właścicieli klub może realizować ugody zwarte z wierzycielami
Tomasz Mikołajko (z lewej) zaznacza, że odkąd doszło do zmiany właścicielskiej w klubie, sytuacja normuje się. A dzięki wsparciu właścicieli klub może realizować ugody zwarte z wierzycielami Łukasz Klimaniec
TS Podbeskidzie zalega Bielsko-Bialskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji około 
314 tys. zł. Władze miasta chcą część zaległości... darować. Reszty oczekują w ratach.

TS Podbeskidzie nie reguluje terminowo zobowiązań wobec Bielsko-Bialskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – klub zalega z opłatami za korzystanie ze Stadionu Miejskiego, który jest obiektem BBOSiR (piłkarze Podbeskidzia rozgrywają na nim mecze ligowe). W efekcie już 27 lipca klub wystąpił do BBOSiR z wnioskiem o umorzenie 314 tys. zł uzasadniając to... ważnym interesem publicznym.

CZYTAJ KONIECZNIE
MECZ PODBESKIDZIE - RUCH CHORZÓW TRANSMISJA NA ŻYWO

Jednak kilkanaście dni później, 17 sierpnia, władze klubu zwróciły się do prezydenta Bielska-Białej z wnioskiem o umorzenie zobowiązań powstałych w 2016 r. (chodzi o 94,9 tys. zł.) oraz o zgodę na spłatę pozostałej wierzytelności (219,3 tys. zł) w 25 ratach. Pierwszą ratę (39,3 tys. zł) klub zobowiązał się spłacić do 31 sierpnia tego roku. Każdą następną, w wysokości 7,5 tys. zł, klub obiecuje spłacać pod koniec każdego miesiąca – począwszy od września 2017 r.
W efekcie prezydent Bielska-Białej przychylił się do tego wniosku. W ostatni wtorek sierpnia uchwała dotycząca umorzenia długu trafi na obrady bielskiej Rady Miejskiej.

– Podstawą sprawnego funkcjonowania klubu w obecnej sytuacji jest zachowanie płynności finansowej, przez co budowana jest wiarygodność spółki jako partnera zarówno w środowisku piłkarskim, jak i również otoczeniu biznesowym klubu – czytamy w uzasadnieniu projektu tej uchwały.

Tomasz Mikołajko, prezes TS Podbeskidzie tłumaczy, że odkąd doszło do zmiany właścicielskiej w klubie (firma Polskie Mięso i Wędliny Łukosz zastąpiła Murapol SA – przyp. red.), a Podbeskidzie zostało wzmocnione podniesieniem kapitału, wszystkie płatności są realizowane na bieżąco.

– W chwili obecnej sytuacja w klubie normuje się. Dzięki panu prezydentowi miasta Bielska-Białej Jackowi Krywultowi, a także nowemu współwłaścicielowi panu Edwardowi Łukoszowi sytuacja w klubie ustabilizowała się. Mamy pewne ugody do zrealizowania, ale dzięki wsparciu właścicieli możemy je wykonywać – zaznacza.

Mikołajko podkreśla, że pierwsza liga pod względem finansowym różni się od ekstraklasy. Koszty są wysokie, natomiast dochody z praw transmisyjnych znacznie odbiegają od tych, które są w ekstraklasie.

– Klub stale obniża koszty i poszukuje nowych wpływów. Problemy z płynnością finansową były spowodowane także przedłużającym się procesem zmian właścicielskich. W maju była uchwała Rady Miejskiej o podniesieniu kapitału, a dopiero w sierpniu udało się ten kapitał podnieść. Gdybyśmy to zrobili w maju, sytuacja byłaby inna – dodaje prezes TS Podbeskidzie.

O tym, czy miasto umorzy Podbeskidziu dług, zdecydują bielscy radni. Pewne jest, że podjęcie takiej uchwały spowoduje zmniejszenie wykonania planowanych dochodów BBOSiR o 94,9 tys. zł.

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

BMW=Będziesz Miał Wypadek. Czy to sprawiedliwy osąd? ZOBACZ

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Mistrzowie Handlu woj. śląskiego - finał plebiscytu Dziennika Zachodniego
Wielka Gala Mistrzów Handlu ZOBACZ ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni