Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podczas VI Kongresu "Obywatel Senior" wręczono wyróżnienia dla "Gmin Przyjaznych Seniorom"

BW
W poniedziałek, 2 października w Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" odbył się VI Kongres Obywatel Senior, podczas którego m.in. rozmawiano życiu seniorów w woj. śląskim, czy przeprowadzono warsztaty z emisji głosy oraz pracy z kamerą. Jednym z punktów programu było wręczenie wyróżnień "Gminom Przyjaznym Seniorom". W tym roku przyznano trzy certyfikaty, które trafiły w ręce przedstawicieli Siemianowic Śląskich, Czeladzi oraz gminy Wągrowiec.

- W 2011 roku w Parku Śląskim powstał wolontariat seniorów - mówi Ewa Kulisz, kierownik projektu Kongres "Obywatel Senior". -Przyszli seniorzy, którzy ten park tworzyli i powiedzieli, że chcą zrobić coś dla innych ludzi. W ten sposób powstały zajęcia prowadzone przez seniorów na terenie Parku Śląskiego. Pod koniec 2012 roku obecna rzecznik praw obywatelskich powiedziała, że może warto podebatować o prawach osób starszych. Tak powstał kongres, którego pierwsza edycja odbyła się w 2012 roku. To były ćwiczenia, porady i debaty o prawach osób starszych oraz o tym jak w innych państwach żyje się seniorom. Przez internet połączyliśmy się z seniorami z 16 państw i rozmawialiśmy o tym, jak w Unii Europejskiej żyją starsi ludzie. Do dzisiaj organizujemy kongres, ale staramy się, żeby nie był nudny. Chcemy, żeby każdego roku było coś innego. Na przykład w tym roku rozmawialiśmy m.in. o tym, jak w woj. śląskim żyje się seniorom. Dodatkowo zorganizowaliśmy warsztaty z emisji głosy oraz pracy przed kamerą - dodaje Ewa Kulisz.

Od trzech lat podczas kongresu wręczane są wyróżnienia dla przedstawicieli gmin, które wprowadzają dobre praktyki na rzecz osób starszych. - Zapewniam, że jak ktoś w gminie robi senioralia, to od nas nie dostanie za to nagrody - mówi Ewa Kulisz. Wręczamy je za wyjątkowe rzeczy. Wyróżnienie dostała już m.in. gmina Pawłowice. Otrzymała je za to, że w mieście mieli komunikację miejską za złotówkę. Dodatkowo gmina oferowała mobilną bibliotekę. Mogliśmy zadzwonić do biblioteki i powiedzieć jaką się chce książkę, a bibliotekarz przyjeżdżał z nią do seniora do domu. Wtedy przyznaliśmy tych wyróżnień kilkanaście. W tym roku nie porusza nas nawet bezpłatny autobus. Wyróżnienia wręczamy za zupełnie wyjątkowe potraktowanie seniorów - dodaje Ewa Kulisz.

Podczas VI Kongresu "Obywatel Senior" w Parku Śląskich wręczono wyróżnienia dla przedstawicieli gmin z Wągrowca, Siemianowic Śląskich oraz Czeladzi. Certyfikat "Gmina Przyjazna Seniorom" trafiła w ręce przedstawicieli gminy Wągrowiec za stworzenie całodobowego domu wspomaganych seniorów. Każdy senior za darmo może spędzić tam tydzień. Podczas pobytu ma zapewnione pełne wyżywienie, opiekę rehabilitantów, lekarzy i pielęgniarek.

- To jest bardzo duża ulga dla opiekunów takich osób. Przez te 7 dni mogą sobie gdzieś pojechać na urlop. Ciągle pamiętamy o starszych osobach, ale kto pamięta o ich rodzinach? Takie inicjatywy zwracają na to uwagę. Dodatkowo gmina Wągrowiec otrzymała wyróżnienie za to, o co postulujemy od wielu lat. Szkoły po zajęciach są otwarte dla seniorów, którzy mogą poćwiczyć i za darmo skorzystać z boiska, czy hali sportowej. Seniorzy zazwyczaj mają problem z tym, że nie mają gdzie pójść, a tutaj po szkole mogą przyjść, pograć i poćwiczyć. Czekamy jeszcze na to, żeby w ten sam sposób otwarto pracownie komputerowe - komentuje Ewa Kulisz.

Siemianowice Śląskie otrzymały wyróżnienie za kompleksowy system informacji. To powiadomienia sms, telefon seniora, wkładka w gazetce miejskiej, czy bilbordy w wiatach przystankowych. - Siemianowice wyróżnienie otrzymują już trzeci raz - mówi Ewa Kulisz. - Stworzyli telefon dla seniorów. Można zadzwonić pod konkretny numer telefonu i uzyskać wszystkie informacje związane z hasłem "senior". Dodatkowo działa tam bank zamiany mieszkań. Bardzo wiele osób, które się starzeją, orientuje się, że mieszkają za wysoko, a w ich bloku nie ma windy, bądź mieszkanie jest za duże. Kolejnym elementem są ścieżki rowerowe wraz z centrami przesiadkowymi oraz kultywowanie historii, przy wykorzystywaniu wiedzy seniorów - komentuje Ewa Kulisz.

Czeladź otrzymała wyróżnienie za organizację imprez nie tylko dla seniorów, którzy mieszkają w tym mieście. Dodatkowo podczas kongresu zwrócono uwagę na badania aktywności osób starszych w swojej gminie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!