Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podczas weekendu będą upały. Sprawdź, gdzie możesz się bezpiecznie wykąpać

Justyna Krzyśków
Najbliższy weekend upłynie nam pod znakiem słonecznej pogody i tropikalnej temperatury. Tłumy spragnionych ochłody wyruszą poza miasta. Może czekać ich jednak przykra niespodzianka. Według wojewódzkiego inspektora sanitarnego, w województwie śląskim bezpiecznie będziemy mogli skorzystać jedynie z 14 przebadanych obiektów kąpielowych. Tam woda została przebadana i możemy być pewni, że nie zawiera żadnych szkodliwych zanieczyszczeń. Tam też tylko będziemy mieli zapewnioną opiekę ratownika.

Co w takim razie z pozostałymi akwenami, których - jak wynika z listy miejsc kąpielowych, przygotowanej przez WOPR - otworzy się w naszym regionie jeszcze 18? Jakim cudem te obiekty w ogóle zostaną udostępnione do kąpieli?
Beata Kempa, rzeczniczka katowickiej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, podkreśla, że obowiązkowo badane są jedynie obiekty o statusie kąpieliska, a tych aktualnie w Śląskiem mamy 5.

- Dwa tygodnie przed otwarciem kąpieliska sprawdzamy, czy woda w nim nie stwarza zagrożenia dla kapiących się. Powtarzamy to później cztery razy w ciągu sezonu. Przeprowadzamy również badanie na prośbę użytkowników, którzy obawiają się, że zbiornik jest zanieczyszczony - mówi Kempa. Jak dodaje, pozostałe obiekty kąpielowe powinny same wystąpić do sanepidu z wnioskiem o sprawdzenie stanu wody.

- Jest to już jednak procedura płatna - wyjaśnia Kempa.

Oznacza to, że w akwenach niezgłoszonych do sanepidu woda może nie być sprawdzona. Czy możemy być narażeni tam na kontakt z bakteriam coli lub salmonelli? Arkadiusz Stanula, dyrektor MOSiR-u w Żorach (podległego mu basenu nie ma na liście sanepidu), zapewnia, że goście nie mają się czego bać.

Wypełnij ankietę i wygraj nowego iPada

- Woda w basenie czyszczona jest codziennie za pomocą specjalnych filtrów. Co dwa tygodnie sanepid bada obiekt pod kątem bakterii. Bezpieczeństwa gości strzegą z kolei wykwalifikowani ratownicy - mówi Stanula.

Wiktor Zajączkowski, prezes Wojewódzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, uważa jednak, że większość zarządców oszczędza na ratownikach, nie zatrudniając ich lub przyjmując niedoświadczonych amatorów.

- Współpracujemy ściśle z sanepidem i tylko wyznaczone przez niego obiekty chronimy. Wyjątkiem jest zalew w Poraju, który ochraniamy ze względu na jego popularność - mówi Zajączkowski.

Na to koniecznie powinniśmy uważać będąc nad wodą

Kilka zasad, jakich należy przestrzegać nad wodą, aby szczęśliwie wrócić do domu:
1. Nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających. Najczęściej toną osoby nietrzeźwe.
2. Nie wchodź do wody zaraz po opalaniu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności.
3. Nie skacz do wody na główkę, tym bardziej jeśli nie znasz głębokości akwenu. Taki skok może doprowadzić do urazów kręgosłupa i kalectwa.
4. Nigdy nie wypływaj na otwarty akwen bez asekuracji.
5. Do wody wchodź najlepiej w grupie lub przynajmniej z drugą osobą.
6. Korzystając ze sprzętu wodnego upewnij się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie umieją pływać, są we właściwy sposób zabezpieczone - przede wszystkim, czy mają na sobie specjalne kamizelki.
7. Po wejściu do wody schłódź najpierw okolice serca, karku oraz twarzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!