Podmiotowy System Finansowania to szansa dla przedsiębiorców

  Podmiotowy System Finansowania to szansa dla przedsiębiorców

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Podmiotowy System Finansowania okazał się strzałem w dziesiątkę, choć przedsiębiorcy mogą korzystać z jego dobrodziejstw dopiero od początku września. Coraz więcej firm jest zainteresowanych konkretnymi szkoleniami, gdyż zależy im na inwestowaniu w swoich pracowników i ich ciągłym rozwoju.
  Na czym polega Podmiotowy System Finansowania (PSF)? Ma bardzo proste założenia. Otóż każdy przedsiębiorca może wybrać szkolenie lub usługę doradczą z Bazy Usług Rozwojowych (BUR), a następnie podpisać umowę z jednym z operatorów, dzięki czemu otrzymuje dofinansowanie w wysokości od 50 do 80 proc. kosztów usługi (w zależności od tego, czy jest mikro-, małym czy średnim przedsiębiorcą). Co ważne, przedsiębiorca wykłada tylko część środków - sam wkład własny i nie musi finansować całości szkoleń, a potem czekać na zwrot pieniędzy.

  Co się dzieje, gdy w Bazie Usług Rozwojowych zainteresowany nie znajdzie odpowiedniego szkolenia? Może je sobie po prostu zamówić. Taki system będzie funkcjonował aż do 2023 roku. W woj. śląskim na wsparcie dla przedsiębiorstw przygotowano ponad 400 mln zł.

  Co ciekawe, w woj. śląskim mamy najwięcej instytucji szkoleniowych zarejestrowanych w BUR - jest ich ponad 180. Firmy szkoleniowe wiedzą, że dzięki BUR mogą rozszerzyć swoją ofertę, mają możliwość dotarcia do klientów i zaproponować im możliwość sfinansowania usługi poprzez PSF. - Zależało nam na tym, żeby jak najwięcej instytucji z naszego regionu znalazło się w Bazie Usług Rozwojowych. W tym systemie nie można bowiem sfinansować kosztów dojazdu oraz zakwaterowania. Gdyby więc firmy pochodziły spoza woj. śląskiego, to przedsiębiorca byłby obciążony dodatkowymi kosztami, a być może nawet zrezygnowałby ze szkolenia. Gdy firmy są na miejscu, to odpadają dodatkowe koszty - mówi Piotr Kucharski, kierownik Zespołu ds. Promocji i Informacji Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach

  Warto podkreślić, że oferta szkoleń jest ogromna - od informatycznych po językowe, księgowe, kosmetyczne, techniczne i wiele innych.

  W Bazie Usług Rozwojowych najpopularniejsze szkolenia to: informatyczne, finansowe, szkolenia z branży motoryzacyjnej, języków obcych, umiejętności osobiste, zarządzanie zasobami ludzkimi, szkolenia z zakresu księgowości. - Z kolei najpopularniejsze szkolenia zrealizowane przez śląskich przedsiębiorców to kurs języka niemieckiego, efektywne standardy obsługi klienta, ochrona środowiska, język angielski, kurs na specjalistę ds. rachunkowości, zarządzanie zasobami ludzkimi, kursy spawania, prawa jazdy kat. D, menedżerskie studia podyplomowe - wylicza Piotr Kucharski. - Nie ma takiej dziedziny, z której nie można byłoby wybrać szkolenia. Jeśli przedsiębiorca nie znajdzie jednak dokładnie takiego szkolenia, które go interesuje może za pośrednictwem modułu „Tablica ogłoszeń” zamówić szkolenie „szyte na miarę”, uwzględniające specyfikę swojej firmy.

  Do końca funkcjonowania PSF, czyli do 2023 roku, przeszkolonych ma zostać około 54 tys. osób z około 12 tys. firm - takie są założenia.

  Ważny adres


  Punkt Kontaktowy EFS (ul. Kościuszki 30, pokój nr 2, parter, 40-037 Katowice) jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30.
  Tel. 32 757 33 11
  efs@wup-katowice.pl, rpo.wup-katowice.pl

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  E-publikacje

  Nr 1/2017 Biuletyn Rynek Pracy

  Nr 1/2017 Biuletyn Rynek Pracy

  Nr 2/2017 Biuletyn Rynek Pracy

  Nr 2/2017 Biuletyn Rynek Pracy

  Nr 3/2017 Biuletyn Rynek Pracy

  Nr 3/2017 Biuletyn Rynek Pracy

  Nr 4/2017 Biuletyn Rynek Pracy

  Nr 4/2017 Biuletyn Rynek Pracy

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej