Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podróż 3D po Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach [ZDJĘCIA + WIDEO]

Tomasz Klyta
Tomasz Klyta
Podziemia Kopalni zostały zeskanowane
Podziemia Kopalni zostały zeskanowane SMZT
Tarnowskie Góry: z okazji 40 - lecia istnienia trasy turystycznej w Zabytkowej Kopalni Srebra, zlecono przygotowanie modelu podziemi w formacie 3D. 1740-metrowa trasa wraz z 3 szybami została dokładnie zeskanowana przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu. Efekt jest niesamowity.

Prace nad skanowaniem podziemnej trasy turystycznej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach zarządzanej przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej trwały kilka miesięcy. Wykonanie skaningu SMZT zleciło firme Geocartis z Poznania, która specjalizuje się w tego typu przedsięwzięciach. W czasie żmudnych prac zeskanowano nie tylko chodniki, trasę dla łodzi, wyrobiska kopalni, ale także także szyby Anioł, Szczęść Boże i Żmija.

Później dane trafiły do komputera o dużej mocy obliczeniowej, w efekcie czego powstała filmowa, wirtualna wycieczka po kopalni. Dzięki temu obiekt można oglądać z zupełnie innej perspektywy, która pozwala lepiej zrozumieć podziemną strukturę w odniesieniu do elementów znajdujących się na powierzchni. Kilkuminutową wycieczkę do wnętrza ziemi poprzedza animacja, która opowiada o początkach górnictwa tarnogórskiego, rewolucji przemysłowej i o powstaniu samej trasy turystycznej.

Pojawiły się także plany, aby zeskanować drugi tarnogórski zabytek industrialny, czyli Sztolnię Czarnego Pstrąga. SMZT będzie zachęcało właścicieli podziemi, czyli Skarb Państwa do rozpoczęcia programu skanowania tych fragmentów podziemi, które leżą poza trasą turystyczną. Trzeba jednak pamiętać, że to prawdziwy labirynt, którego długość szacowana jest na ponad 150 km. To praca na lata.

W tym roku mija 40 lat, od kiedy Zabytkowa Kopalnia Srebra została otwarta dla turystów. Od tego czasu odwiedziło ją około 2,7 mln osób. Kopalnia, wraz z innymi pozostałościami po górniczej przeszłości miasta, kandyduje do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wniosek został już złożony. Komitet UNESCO podejmie decyzję na przyszłorocznej sesji, która odbędzie się w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo