Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podróż w czasie do Częstochowy sprzed lat. Dwudziestolecie międzywojenne - codzienne życie w Częstochowie w latach 20. i 30. XX wieku

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Podróż w czasie do Częstochowy sprzed lat. Zostały one pokolorowane przy użyciu internetowego narzędzia deepai.org
Podróż w czasie do Częstochowy sprzed lat. Zostały one pokolorowane przy użyciu internetowego narzędzia deepai.org Narodowe Archiwum Cyfrowe
Podróż w czasie do Częstochowy z lat 20. i 30. XX wieku. To samo miasto, ale jakże inne. Zapraszamy Was w podróż w czasie do dwudziestolecia międzywojennego w Częstochowie. Zobaczcie archiwalne pokolorowane zdjęcia Częstochowy z lat 30. i 40. Tak wyglądało miasto w czasach wojny, jak i w latach ją poprzedzających. Pokolorowaliśmy dla Was zdjęcia pochodzące z Narodowego Archiwum Cyfrowego, wykorzystując jedno z narzędzi internetowych. Zdjęcia są niepowtarzalne.

Podróż w czasie do Częstochowy sprzed lat

Na zdjęciach Częstochowy z lat 30. i 40. możemy zobaczyć tłumy na ulicy Piłsudskiego i na Alejach Najświętszej Maryi Panny, samochód agitacyjny Ignacego Mościckiego, czy wizytę esesmana w szkole podstawowej.

Częstochowa przed i w czasie II wojny światowej na kolorowych zdjęciach

Był to burzliwy okres w historii Polski oraz świata, ale i miasta. Zobaczcie namiastkę tamtych lat na fotografiach ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Zostały one pokolorowane przy użyciu internetowego narzędzia deepai.org.

Jak przypomina wikipedia.pl, 10 listopada 1918 r. rozpoczęto rozbrajanie stacjonujących w mieście wojsk niemieckich. 12 listopada 1918 roku przemaszerowały częstochowskimi Alejami trzy kompanie Wojska Polskiego pod dowództwem kpt. Ludwikowskiego.

W okresie powstań śląskich Częstochowa była głównym ośrodkiem pomocy dla powstańców. W mieście organizowano zbiórki pieniędzy i lekarstw oraz punkty werbunku ochotników. Po załamaniu się polskiej ofensywy na Kijów w 1920 roku Częstochowa musiała przez kilka miesięcy zakwaterować i wyżywić rząd ukraiński Semena Petlury wraz z dwoma tysiącami uchodźców[52].

Dwudziestolecie międzywojenne to okres rozwoju miasta

W okresie dwudziestolecia międzywojennego trwał dalszy rozwój miasta, jednak lokalny przemysł podupadł i rozwijał się w znacznie wolniejszym tempie, co było skutkiem zniszczeń wojennych i załamania koniunktury. W 1939 roku Częstochowa liczyła już 138 tys. mieszkańców, co plasowało ją na 8. miejscu pod względem największych miast Polski.

Od 1925 roku w Częstochowie mieściła się siedziba biskupstwa (od 1992 arcybiskupstwa). W czerwcu 1937 roku doszło w mieście do rozruchów antyżydowskich. Przez tydzień plądrowano żydowskie sklepy.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera