Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podróż w czasie do dawnych Piekar Śląskich - niezwykłe zdjęcia. Wojsko wkracza do miasta i odzyskuje Śląsk. To "podróż do przeszłości"

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Fotografia wykonana w 1937 roku.
Fotografia wykonana w 1937 roku. Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/ Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wojsko Polskie wkracza na Śląsk, dowódca 23 Dywizji Piechoty, wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski podpisuje akt poświęcenia Kopca Wyzwolenia, a drużyna piłkarska klubu sportowego Strzelec Piekary Śląskie bryluje na boisku. Tak właśnie wyglądało to śląskie miasto w latach 1922-1937. Są Państwo Ciekawi? Zapraszamy zatem do lektury kolejnego naszego materiału z serii "Podróż do przeszłości". Archiwalne fotografie, które zostały wykonane przez fotoreporterów Ilustrowanego Kuriera Codziennego jak zwykle zaskakują.

Wkroczenie wojska polskiego na Śląsk - powitanie w Piekarach Śląskich

Jak wiadomo, Górny Śląsk zmieniał przynależność państwową wielokrotnie na przestrzeni wieków. Doświadczał szczególnej polityki germanizacyjnej pod rządami Prus, potem Niemiec, jednak na niewiele się to zdało. Na początku XX wieku większość mieszkańców nadal posługiwała się językiem polskim.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Objęcia części Górnego Śląska dokonano dokładnie 20 czerwca 1922 r. To właśnie wtedy oddziały Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego wkroczyły do Katowic. Żołnierzy witały pięknie ozdobione bramy.

- Wojska nasze wkroczyły już do przyjaznych Polsce powiatów górnośląskich. Patriotyczny lud górnośląski, który tak bohatersko opierał się germanizacji, powraca do Macierzy. - czytamy w archiwach Ilustrowanego Kuriera Codziennego, (Rok XIII. Kraków, środa 21 czerwca 1992. Nr. 164., str. 1 ).

(W cytacie użyto transkrypcji)

Jednym z „przyjaznych powiatów”, o których wspomniano w Ilustrowanym Kurierze Codziennym były Piekary Śląskie. To właśnie tutaj fotoreporterzy, pracujący dla wspomnianej gazety wykonywali zdjęcia w tym mieście, upamiętniając to historyczne wydarzenia. Fotografie znajdą Państwo w naszej galerii zdjęć. Wśród opublikowanych przez nas materiałów znajduje się zdjęcie przedstawiające samego Generała Stanisława Szeptyckiego, który w Piekarach Śląskich rozmawia z poetą ludowym Wawrzyńcem Hajdą.

Akt poświęcenia kopca Wyzwolenia

Nie da się ukryć, że to właśnie Kopiec Wyzwolenia jest jednym z symboli Piekar Śląskich. Wszystko zaczęło się dokładnie 20 sierpnia w 1930 r., w dziesiątą rocznicę II Powstania Śląskiego, kiedy to odbył się w Wielkich Piekarach zlot powstańców śląskich, komisarzy i mężów zaufania z okresu akcji plebiscytowej. Podczas wydarzenia płk Kazimierz Florek zaproponował, aby tak ważne wydarzenia w historii Śląska i Polski uczcić wzniesieniem pomnika. Na samym pomyśle się jednak wtedy skoczyło.

To jednak 20 czerwca 1937 r. był najważniejszym dniem. Wtedy oficjalnie zakończyła się budowa wielkiego Kopca Wyzwolenia. W Piekarach było to ogromne święto. Poświęcenia Kopca dokonał ksiądz prałat Wawrzyniec Pucher, mszę świętą znów odprawił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Gawlina. Nie zabrakło również osobistości z życia politycznego. Na to wielkie wydarzenie pojawił się wojewoda śląski Michał Grażyński, a także wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski.

Całą uroczystość zarejestrowali znów fotoreporterzy z Ilustrowanego Kuriera Codziennego. Na fotografiach, które opublikowaliśmy w naszej galerii zdjęć możecie Państwo zobaczyć m.in. wspominanego wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego, który podpisuje akt poświęcenia Kopca Wyzwolenia. Zdjęcia z tego dnia zostały w tytule podpisane: „Obchody w Piekarach Śląskich 15 rocznicy powrotu Górnego Śląska do Polski” .

Zapraszamy w kolejną „Podróż do przeszłości”.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera