MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżki w policji 2018? Policjanci żądają podwyżek, grożą głodówką i "strajkiem włoskim". Mogą przyłączyć się strażacy i Służba Więzienna

Redakcja
Policjanci żądają podwyżek. Planują głodówkę i strajk włoski
Policjanci żądają podwyżek. Planują głodówkę i strajk włoski
Czy podwyżki w policji 2018 są realne? Głodówka oraz bardzo drobiazgowe wykonywanie czynności służbowych, czyli tzw. strajk włoski. To możliwe formy protestu przedstawicieli służb mundurowych, w tym m.in. policjantów. Jeśli ministrowie nie spełnią żądań związanych m.in. z podwyżką wynagrodzeń w 2018 roku, to protestować mają także m.in. strażacy oraz funkcjonariusze Służby Więziennej.

Mamy już dość jałowych dyskusji, chcemy konkretów - podkreślają funkcjonariusze policji. Są rozczarowani wieloletnimi rozmowami na temat najistotniejszych problemów służb mundurowych i ich funkcjonariuszy.

Podwyżki w policji w 2018 roku albo strajk

Rozmowami, które nie przynoszą oczekiwanych efektów. Czarę goryczy przelało to, że - zdaniem funkcjonariuszy - rząd wycofał się prac, które umożliwiłyby wywiązanie się z obietnic składanych przed wyborami (chodzi o emerytury - dop. red.). Mundurowi wskazują także na „przekroczenie pewnego rodzaju bariery i niskie morale”. Do takiej sytuacji doprowadziły między innymi wynagrodzenia, które zdaniem wielu policjantów są na takim poziomie, że lepiej zarabiają choćby pracownicy różnego rodzaju dyskontów.

W czerwcu 2017 roku służbę w policji pełniło ponad 97,7 tys. funkcjonariuszy, w tym: na stanowiskach wykonawczych (1 - 6 grupa zaszeregowania) ponad 84,6 tys. Dodajmy, że w 1 grupie zaszeregowania było ponad 2,7 tys. kursantów (2,8 proc. wszystkich funkcjonariuszy), a w 2 grupie zaszeregowania ponad 14,1 tys. osób na etacie policjanta (14,5 proc.).

Ile zarabia policjant? Zarobki w policji 2018: Sprawdziliśmy...

- Stoimy teraz nie tylko przed problemem doboru. Obecnie ze służby rezygnują bowiem osoby, które już są w formacji - mówi jeden z funkcjonariuszy. Rozwiązaniem mogłyby być podwyżki w policji.

SPRAWDŹ:
ILE ZARABIA POLICJANT NA SŁUŻBIE

Przy stole, a nie na ulicy?
Sygnałem do uruchomienia akcji protestacyjnej ma być nieosiągnięcie porozumienia określającego sposób i terminy realizacji żądań. Prezydium liczy jednak na to, że wszystko da się załatwić przy stole negocjacyjnym, a nie na ulicy. Ten optymizm wynika przede wszystkim z racjonalności żądań, które zredukowano do absolutnego minimum, uwzględniając przy tym możliwości zarówno bieżącego, jak i przyszłorocznego budżetu państwa - poinformował już w ubiegłym miesiącu Zarząd Główny NSZZ Policjantów.
W związku z tym, że w różnym stopniu z podobnymi problemami borykają się także przedstawiciele innych służb, zdecydowano o wspólnym froncie.

Podwyżki nie tylko dla policji. Wszystkie służby chcą strajkować

Protestować mają zatem nie tylko policjanci, ale także pozostałe służby, które są zrzeszone w Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, a zatem: strażacy, strażnicy graniczni, funkcjonariusze Służby Więziennej oraz funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej. O co apelują mundurowi? Między innymi o podwyżkę (650 złotych w przeliczeniu na jednego funkcjonariusza).
Jak będą wyglądać działania protestacyjne? Do funkcjonariuszy ma trafić ankieta, w której znajdą się pytania: czy widzą potrzebę protestu i czy wezmą w nim udział? Jak, ich zdaniem, ma wyglądać protest?

W grę wchodzi oflagowanie jednostek i manifestacje, ale także bardzo drobiazgowe wykonywanie czynności służbowych, absencje w służbie ze względu na udział w akcjach krwiodawstwa czy też głodówka.

- Są już policjanci, którzy deklarują udział w takim proteście - mówi jeden z naszych rozmówców. Czy protest policji 2018 faktycznie dojedzie do skutku?

Podwyżki w policji to tylko jeden z postulatów

Jutro o godzinie 11 w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa, podczas której przedstawiciele służb mundurowych przedstawią wszystkie swoje postulaty i zaapelują do ministrów o rozmowy.
Żądania trafiły już do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Finansów. W konferencji, oprócz reprezentantów Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, mają wziąć udział również Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych i Leszek Miętek z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Protest policjantów i innych służb mundurowych? W Warszawie odbyła się specjalna konferencja. Jest odpowiedź MSWiA

Mniej chętnych do służby w policji. Akcja billboardowa w całym kraju
Już na początku roku informowaliśmy o specjalnej kampanii policyjnych związkowców. Podkreślali, że w województwie śląskim udaje się zrealizować limity doboru do służby, ale zauważalny jest spadek liczby kandydatów na jedno miejsce. Jeszcze kilka lat temu było to kilkanaście osób, a teraz ledwie kilka. Problemem jest także jakość zgłaszających się do doboru.
Dlatego też policyjni związkowcy ruszyli z kampanią, która ma przybliżyć społeczeństwu jak naprawdę wygląda służba funkcjonariuszy. - To nie tylko represja i nakładanie mandatów karnych czy też różnego rodzaju interwencje, ale także służba związana z ratowaniem zdrowia i życia Polaków - podkreślali związkowcy. W ramach kampanii w kilku miastach w Polsce pojawiły się specjalne billboardy. W Katowicach ze zdjęciem pseudokibiców i hasłem „Kto Was obroni, gdy przyjdą oni? Brak chętnych do służby w policji”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!