Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda na maj 2021. Ocieplenie w połowie miesiąca. Na długo? Zobacz, co mówi długoterminowa prognoza pogody IMGW

TK
Pogoda na maj 2021: nadciąga długo wyczekiwane ocieplenie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pogoda na maj 2021: nadciąga długo wyczekiwane ocieplenie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Przemyslaw Swiderski
Pogoda na maj 2021. Wkrótce wreszcie nadejdzie długo wyczekiwane ocieplenie. Na długo? Termometry zaczną pokazywać dwucyfrowe temperatury. Tegoroczna pogoda jest jednak kapryśna i zmienna. Jednak maj z dużym prawdopodobieństwem będzie też miesiącem niestabilnym pogodowo. Co zapowiada długoterminowa prognoza pogody IMGW? Nie ma wątpliwości, że będzie coraz cieplej. Ile zatem maksymalnie wskażą w tym miesiącu termometry? Czytajcie prognozę pogody na maj.

Pogoda na maj 2021. Nadciąga długo wyczekiwane ocieplenie? Na długo?

W końcu! Prognoza pogody na maj 2021 wskazuje wyraźnie - przed nami długo wyczekiwane ocieplenie. Tegoroczna wiosna okazuje się być nadzwyczaj kapryśna, a zima jakoś niechętnie chce się z pożegnać. Maj będzie miesiącem zdecydowanie cieplejszym. Wiele wskazuje na to, że:

  • w maju temperatura maksymalna może wynieść miejscami 25, a nawet 30 stopni Celsjusza,
  • pojawiać się będą wiosenne burze, jednak opady będą sporadyczne i nie powinny utrzymywać się długo,
  • średnia temperatura nie będzie znacząco odbiegała od średniej z ostatnich lat.

KLIKNIJ I ZOBACZ, JAK ZAPOWIADAJĄ SIĘ TEMPERATURY W MAJU.
TAK WYGLĄDAJĄ DANE IMGW

Cieplej niż dotychczas ma być jedynie na Pomorzu, Warmii i Mazurach, a także Suwalszczyźnie.

Pogoda na majówkę 2021. Ma być ciepło

Jak informuje IMGW tegoroczna majówka będzie ciepła. Temperatury będą w normie, jedynie na północy kraju może być nieco cieplej, niż dotychczas. Podobna sytuacja dotyczy opadów deszczu. Nieco więcej popadać może jedynie w pasie centralnej Polski.

Sprawdź szczegółowe dane pogodowe od IMGW na czerwiec, lipiec i sierpień

Pogoda na lato 2021. Wakacje będą skąpane w słońcu. Długoter...

Jak czytać szczegółową prognozę pogody IMGW na maj?

Co oznaczają pojęcia „powyżej normy", „poniżej normy" i „w normie"?

W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1981-2010. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy”.

Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:

  • powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1981-2010, * poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1981-2010,
  • w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1981-2010.

Jak interpretować (nie interpretować) pojęcia „powyżej normy” i „poniżej normy” w prognozach na maj?

Prognoza maja ze średnią temperaturą powietrza „powyżej normy” nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 25°C, a prognoza ze średnią „poniżej normy” np. dni z temperaturą minimalną poniżej 0°C.

Jednocześnie prognoza średniej temperatury „poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 25°C, a prognoza „powyżej normy” dni z temperaturą minimalną poniżej 0°C. Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy.

Prognoza majowej sumy opadów „powyżej normy” nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu i silne burze, równocześnie prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

Źródło: IMGW.

Okazje

Zadbaj o swój ogród

Materiały promocyjne partnera

Można otwierać sezon grillowy

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!