Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda na październik 2021. Złota jesień zawita do Polski. Przed nami ciepły i suchy miesiąc. Prognoza pogody napawa optymizmem

TK
Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na październik 2021 r. dla wybranych miast w Polsce.
Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na październik 2021 r. dla wybranych miast w Polsce. IMGW
Pogoda na październik 2021 daje nadzieję na to, że złota polska jesień stanie się przyjemną rzeczywistością. Z prognoz IMGW wynika, że przed nami suchy i ciepły miesiąc. O dominacji pogody wyżowej w naszym kraju w tym okresie pisze z kolei portal fanipogody.pl. Urlop w październiku może zatem okazać się strzałem w dziesiątkę. Sprawdź, co mówi długoterminowa prognoza pogody.

Pogoda na październik. Zawita złota polska jesień?

Wiele wskazuje na to, że październik będzie miesiącem, w którym odczujemy na własnej skórze, co to znaczy złota polska jesień.

Jak przewiduje serwis fanipogody.pl możliwa jest dominacja wyżów barycznych, co oznacza, że dziesiąty miesiąc roku będzie:

  • suchy i ciepły,
  • z opadami mieszczącymi się w normie wieloletniej.

Niże z kolei, które prowadzić będą do dużej zmienności pogody pojawiać się mają okazjonalnie.

Pomimo łaskawej pogody możliwe są jednak przymrozki i pierwsze opady śniegu - głównie w górach. Nie jest to jednak żadną anomalią jesienią.

Długoterminowa prognoza pogody na październik IMGW

Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020*. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w normie. Na zachodzie możliwa suma opadów poniżej normy.

*Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla października jest nieznacznie cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Górna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0,5°C. Dolna granica normy jest zbliżona.

Nie przeocz

Co oznaczają pojęcia „powyżej normy", „poniżej normy" i „w normie"?

W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy”.

Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:

  • powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

Jak interpretować pojęcia „powyżej normy” i „poniżej normy” w prognozach na październik?

Prognoza października ze średnią temperaturą powietrza „powyżej normy” nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 20°C, a prognoza ze średnią „poniżej normy” np. dni z temperaturą minimalną poniżej 0°C. Jednocześnie prognoza średniej temperatury „poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 20°C, a prognoza „powyżej normy” dni z temperaturą minimalną poniżej 0°C.

Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognoza październikowej sumy opadów „powyżej normy” nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu i silne burze, równocześnie prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera