Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda na sobotę, 8 czerwca. Uważajcie na upał i na... burze z gradem WIDEO + ZDJĘCIA

MP
Pogoda na 8 czerwca
Pogoda na 8 czerwca Pixabay
Zapowiada się piękny, nawet upalny dzień. Ale, jak zauważają Polscy Łowcy Burz: do Polski przybliża się dość aktywny niż, a jego chłodnym front atmosferyczny w ciągu dnia będzie wędrował z zachodu przez nasz kraj. Na d województwem śląskim mogą pojawić się burze.

IMiGW przewiduje: w sobotę w dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Miejscami przelotne opady deszczu, a głównie we wschodniej połowie kraju, również burze, możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów podczas burz do 30 mm, a lokalnie na Mazurach, Mazowszu i Ziemi Świętokrzyskiej do 40 mm. Temperatura maksymalna od 22°C na zachodzie, 23°C, 28°C na przeważającym obszarze, do 30°C na północnym wschodzie; chłodniej gdzieniegdzie na wybrzeżu i w rejonach podgórskich od 20°C do 22°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie kraju z kierunków południowych, na pozostałym obszarze z kierunków zachodnich. Podczas burz porywy wiatru do 80 km/h.

W nocy w zachodniej połowie kraju zachmurzenie małe. We wschodniej połowie kraju zachmurzenie umiarkowane i duże z postępującymi od zachodu rozpogodzeniami i tam też przelotne opady deszczu i zanikające burze. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 20 mm. Temperatura minimalna od 11°C miejscami na północy, 12°C, 15°C na przeważającym obszarze, do 18°C na krańcach wschodnich; chłodniej w rejonach podgórskich od 6°C do 10°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, z kierunków zachodnich, jedynie początkowo na krańcach wschodnich południowy. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

W niedzielę w dzień zachmurzenie małe, gdzieniegdzie umiarkowane, jedynie na krańcach południowo-wschodnich okresami możliwy wzrost zachmurzenia do dużego, aż do wystąpienia słabych opadów deszczu. Temperatura maksymalna od 20°C na Półwyspie Helskim, 23°C, 25°C na przeważającym obszarze, do 26°C na Śląsku Dolnym i Opolskim oraz na Podlasiu. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się.

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, w drugiej połowie nocy na krańcach zachodnich wzrastające do dużego. Nad ranem na północnym zachodzie możliwy przelotny deszcz. Temperatura minimalna od 9°C na północnym wschodzie , 12°C, 14°C na przeważającym obszarze, do 16°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni.

Zobaczcie zdjęcia:

Na zagrożenie burzami zwracają uwagę Polscy Łowcy Burz. Piszą tak:

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla centralnej części kraju oraz woj. świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego i częściowo lubelskiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia gwałtownych opadów deszczu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru i opadów większego gradu …

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 08.06.2019 i na noc 08/09.06.2019
Do Polski przybliży się dość aktywny niż, którego ośrodek w sobotę po południu znajdzie się nad Morzem Północnym. Jego chłodnym front atmosferyczny w ciągu dnia będzie wędrował z zachodu przez nasz kraj. Do Polski przejściowo zacznie napływać chłodniejsze i nieco mniej wilgotne powietrze polarne morskie. Na wschodzie, południu i w centrum kraju będzie jeszcze zalegało gorące i dość wilgotne powietrze charakteryzujące się chwiejnością termodynamiczną. Warto zauważyć, że w okresie ważności prognozy na północy i zachodzie naszego kraju znacznie wzrośnie dynamika przepływu powietrza w troposferze. Największe nasilenie zjawiska konwekcyjne będą miały w strefie przedfrontowej zbieżności wiatru, która ma przebiegać od Pomorza Wschodniego przez Mazowsze i Ziemię Łódzką po Małopolskę.

Nie przegapcie

OMÓWIENIE:

… północ obszaru objętego 1. stopniem zagrożenia …

W tej części kraju energia CAPE dochodząca do ok. 1800 J/kg będzie pokrywać się ze strefą większych wartości DLS (do ok. 15-17 m/s) i SRH 0-3 km do ok. 150 m2/s2. W rezultacie w godzinach popołudniowych prognozuje się rozwiniecie kilku dość silnych burz superkomórkowych, w których głównym będą zagrożeniem silne porywy wiatru i bardzo silne opady deszczu powodujące podtopienia (PW do ok. 34-36 mm). Do tego nie wyklucza się opadów gradu o średnicy do ok. 2 cm oraz uformowania się 2-3 trąb powietrznych (w superkomórkach będą to trąby powietrzne związane z mezocyklonem i te mogą osiągnąć siłę do F2). Bardzo wilgotna dolna część troposfery oraz spora wartość SBCAPE 0-2 km AGL może skutkować również rozwojem trąb powietrznych typu landspout. Burze z upływem czasu będą się przemieszczać na wschód, w stronę Warmii i Mazur. Największe zagrożenie ze strony groźnych zjawisk prognozowane jest na godziny wczesnopopołudniowe. Później komórki burzowe mogą utworzyć większy układ wielokomórkowy (może temu sprzyjać dość silna konwergencja wiatrów w dolnej troposferze). W pierwszej części nocy strefa burz znacznie osłabnie i przekroczy wschodnią granicę naszego kraju.

… pozostała część kraju objęta 1. stopniem zagrożenia …

CAPE na poziomie do ok. 1000-1500 J/kg, słaby wiatr w niemal całym pionowym profilu troposfery, duża wodność troposfery (PW do 35-40 mm) oraz strefa zbieżności wiatru doprowadzi do powstania wielu, przeważnie słabo zorganizowanych układów burzowych. W niektórych miejscach mogą tworzyć się prawie stacjonarne i bardziej trwałe układy wielokomórkowe, co będzie wiązać się z ryzykiem bardzo dużych opadów prowadzących nawet do dość poważnych podtopień. Podobnie, jak w piątek, mogą powstać pojedyncze, krótkotrwałe superkomórki burzowe z płytkimi mezocyklonami. Mniejszym ryzykiem będą silne porywy wiatru oraz opady gradu. Ze względu na dużą energię SBCAPE występującą w dolnych dwóch kilometrach troposfery, nie można wykluczyć także uformowania się słabej trąby powietrznej. Późnym popołudniem i wieczorem burze zaczną stopniowo słabnąć i przesuwać się na wschód Polski, a w nocy zanikną.

… wschód Polski …

Energia CAPE ma w tej części kraju osiągnąć wartość do ok. 1000 J/kg. Nie prognozuje się wystąpienia większych wartości wskaźników kinematycznych. W ciągu dnia mogą się rozwinąć rozproszone ośrodki burzowe, głównie o charakterze burz pulsacyjnych (1-2 burze mogą być silniejsze, z dość silnym wiatrem, ulewnym deszczem i drobnym gradem). Pod wieczór do tej części kraju zaczną docierać burze związane ze strefą zbieżności i chłodnym frontem atmosferycznym niżu znad Morza Północnego. Zjawiska te nie powinny być jednak tak intensywne, jak na obszarze objętym 1. stopniem zagrożenia.

Co robić, a czego nie robić w czasie burzy? [PRAWDY I MITY O BURZY]

Gdzie jest burza? ZOBACZ INTERAKTYWNE MAPY BURZOWE

Zobaczcie koniecznie

Bohdan Dzieciuchowicz o sosnowieckiej prowokacji Filipa Chajzera

TYDZIEŃ Informacyjny program Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo