Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogodowe ostrzeżenie dla Śląska: burze z gradem nad całym województwem śląskim

Weronika Grychtoł
Weronika Grychtoł
Gwałtowne burze mogą przejść nad woj śląskim
Gwałtowne burze mogą przejść nad woj śląskim
OSTRZEŻENIE BURZOWE! Burze i grad w woj. śląskim: Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie meteorologiczne dla całego województwa śląskiego. Burza z intensywnymi opadami deszczu możemy się spodziewać po południu i w nocy.

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych prognozuje dziś się wystąpienie silnych burz z opadami deszczu od 15 mm do 25 mm, lokalnie nawet do 35 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Lokalnie może się pojawić też grad.

Policja apeluje aby nie parkować aut pod drzewami i usunąć z balkonów i parapetów wszystkie przedmioty, które podczas silnych wiatrów mogą stwarzać zagrożenie. Nie zapominajmy zabezpieczyć też okien.

W związku z prognozowanymi opadami deszczu o charakterze burzowym, w zlewniach Małej Wisły, Przemszy, Soły, a także na innych mniejszych rzekach i zlewniach zurbanizowanych na terenie województwa prognozowane są wzrosty poziomu wody (miejscami gwałtowne) w strefie stanów średnich oraz lokalnie do dolnej części strefy stanów wysokich. Punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych. Prawdopodobieństwo gwałtownego wzrostu stanu wody meteorolodzy oceniają na 90%

Ostrzeżenie Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych obowiązuje do godz. 1 w nocy w sobotę.

Oberwanie chmury w Zabrzu. Po burzy ulice to rwące rzeki.Kilkadziesiąt tablic rejestracyjnych czeka na właścicieli zatopionych samochodówPO BURZY MIESZKAŃCY ZNALEŹLI TABLICE REJESTRACYJNE

Oberwanie chmury w Zabrzu ZDJĘCIA + WIDEO Miasto zalane. Sam...

Zalane Gliwice na zdjęciach internautów

Dramat w Gliwicach: Miasto zalane ZDJĘCIA WIDEO Mieszkańcy b...

Gradobicie w Sosnowcu na Maczkach

Gradobicie w Sosnowcu. Burze sparaliżowały Zagłębie [ZDJĘCIA + WIDEO]

ŁOWCY BURZ OSTRZEGAJĄ

W ciągu dnia dojdzie do wzrostu chwiejności SBCAPE, która w godzinach popołudniowych będzie osiągać do 1500-2000 J/kg, zaś LI spadnie do -4/-6°C. Obszar dość dużej chwiejności pokryje się z rejonem dobrych warunków kinematycznych, dzięki którym burze będą dość dobrze zorganizowane. Ścinanie wiatru 0-6km (DLS) osiągnie do 15-25m/s, zaś SRH 0-3km do 100-300m2/s2. Burze będą się rozwijać głównie wzdłuż bardzo dobrze zaznaczonej strefy zbieżności wiatrów, która znajduje się na wschód od linii frontu. Początkowo spodziewany jest rozwój izolowanych burz, które dość szybko mogą się organizować w superkomórki burzowe i to wtedy należy oczekiwać najgroźniejszych zjawisk. Szczególnie groźne – ze względu na bardzo dużą ilość pary wodnej w atmosferze – PW do 40-45mm!) mogą się okazać nawalne opady deszczu. Miejscami w ciągu godziny spaść może do 20-40mm deszczu, a przy przechodzeniu kilku burz nad danym obszarem sumy mogą być nieco większe. Dodatkowo nie można wykluczyć dość silnych porywów wiatru (szczególnie zjawiska downburst), które mogą dochodzić do 80-90km/h, a punktowo tę wartość przekroczyć. Grad nie powinien stanowić znaczącego zagrożenia jeśli chodzi o jego średnicę – na ogół do 2-3cm, choć możliwe są lokalne przypadki nieco większego gradu. Na wschodzie Pomorza, Kujaw, północy Mazowsza oraz na Warmii i Mazurach ze względu na wyraźnie obniżony poziom kondensacji, dość dużą chwiejność w dolnej części troposfery oraz SRH 0-1km do 100-200m2/s2 nie można wykluczyć rozwoju 1-2 trąb powietrznych związanych z burzami superkomórkowymi.

Burze będą się przemieszczać z południa/południowego zachodu na północ/północny wschód. Ze względu na przepływ niemal równoległy do frontu możliwe jest powstanie układu training storm i kumulacja opadów burzowych. Z biegiem dnia pojedyncze komórki będą się łączyć w układy wielokomórkowe, a głównym zagrożeniem pozostawać będą nawalne opady deszczu i dość silny wiatr do 70-90km/h. Strefa burz będzie wędrować na wschód, ale po szczycie aktywności w godzinach popołudniowych, będą stopniowo słabnąć. Niemniej jednak lokalnie mogą występować także w godzinach nocnych.

Niepewny jest rozwój burz na południu kraju, ze względu na możliwe wystąpienie wiatru halnego, który może ograniczyć możliwość ich rozwoju niemal do zera. Niemniej jednak, jeśli burze się pojawią lokalne mogą kwalifikować się na 1.stopień zagrożenia, również w obszarze objętym jedynie możliwością wystąpienia burz – należy obserwować sytuację szczególnie w przypadku planowania wycieczek w górach!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!