Pogoń Szczecin - Piast Gliwice WYNIK Pierwszy gol Rauno Sappinena. Gliwiczanie popsuli urodziny trenera Portowców

15.10.2022 r. Pogoń Szczecin - Piast Gliwice.
15.10.2022 r. Pogoń Szczecin - Piast Gliwice. Twitter/Piast Gliwice
W sobotę 15.10.2022 r. w meczu 13. kolejki PKO Ekstraklasy Pogoń Szczecin zremisowała z Piastem Gliwice 1:1 (0:1). Pierwszą bramkę w polskiej Ekstraklasie strzelił napastnik Piasta Rauno Sappinen.

Piast Gliwice pojechał do Szczecina mając trzy porażki z rzędu oraz serię pięciu spotkań bez zwycięstwa. Pogoń była niepokonana u siebie i chciała się odkuć za porażkę ze Stalą w Mielcu 4:2. W dniu meczu 44. urodziny obchodził trener szczecinian Jens Gustafsson. W drużynie gości zabrakło kontuzjowanego Damiana Kądziora.

Pierwszy gol Sappinena w PKO Ekstraklasie

Drużyna gospodarzy niesiona głośnym dopingiem od pierwszego gwizdka ruszyła do ataku. Piast przetrwał kwadrans szturmu i zadał niespodziewany cios. Z prawej strony piłkę w pole karne posłał Tomasz Mokwa, piłka po odbiciu się od Damiana Dąbrowskiego dotarła do Rauno Sappinena, który uderzył bez przyjęcia. To była pierwsza bramka Estończyka w polskiej Ekstraklasie.

Podrażniona Pogoń dwie minuty później mogła wyrównać, ale Frantisek Plach wykazał się świetnym refleksem po strzale z bliska Pontusa Almqvista. W 25. minucie Plach z trudem odbił piłkę po uderzeniu z dystansu Wahana Biczachcziana.

W 38. minucie Dąbrowski huknął z daleka, trafił w poprzeczkę, a piłka następnie odbiła się przed linią bramkową. Pogoń była bardzo bliska wyrównania. W 45. minucie Placha uratował słupek po strzale z pola karnego Mateusza Łęgowskiego! Wcześniej piłka trafiła w rękę Jakuba Czerwińskiego, ale sędzia uznał, że nie powinno być rzutu karnego.

- Było oczywiste odbicie piłki ręką, ale interpretacja sędziów była taka, że dostałem nabity przez naszego zawodnika i piłka nie leciała w światło bramki - tłumaczył przed kamerą Canal+ Sport Czerwiński. Piast schodził do szatni z prowadzeniem, choć oddał tylko jeden celny strzał.

Zmiennicy dali wyrównanie

Goście wyszli ze słusznego założenia, że nie można tylko bronić wyniku i na początku drugiej połowy starali się grać do przodu. W 52. minucie Piast domagał się karnego, kiedy Michał Chrapek padł w polu karnym, ale sędzia był niewzruszony. Dwie minuty później bramkarz Pogoni Dante Stipica wybiegł poza pole karne i nie trafił w piłkę, jednak gliwiczanie nie zdołali wykorzystać tego prezentu.

Pogoń przetrwała trudniejszy moment i wyprowadziła cios. Dwa rezerwowi rozmontowali obronę Piasta - Luka Zahović zagrał do Jeana Carlosa Silvy, który przymierzył w dalszy róg.

Od tego momentu goście momentami rozpaczliwie bronili wyniku przed zaciekłymi atakami "Portowców". Plach uwijał się jak w ukropie. W 83. minucie słowacki bramkarz Piasta nogą instynktownie odbił piłkę po strzale z bliska Zahovicia. Pogoń nie odpuszczała, stwarzała okazje i dostała jeszcze od sędziego 5 doliczonych minut. Wynik się nie zmienił. Gliwiczanie zaliczyli szósty z rzędu mecz bez zwycięstwa, ale punkt w Szczecinie jest dla nich bardzo cenny.

Pogoń Szczecin - Piast Gliwice 1:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Rauno Sappinen (16), 1:1 Jean Carlos Silva (59)

Pogoń: Dante Stipica - Paweł Stolarski (81. Michał Kucharczyk), Benedikt Zech, Mariusz Malec, Luis Mata - Rafał Kurzawa (60. Sebastian Kowalczyk), Damian Dąbrowski, Mateusz Łęgowski (46. Jean Carlos Silva), Wahan Biczachczjan (85. Kamil Drygas), Kamil Grosicki - Pontus Almqvist (46. Luka Zahović).

Piast: Frantisek Plach - Tomasz Mokwa, Constantin Reiner, Jakub Czerwiński, Alexandros Katranis - Grzegorz Tomasiewicz (78. Michael Ameyaw), Tom Hateley (86. Michał Kaput), Patryk Dziczek, Michał Chrapek (86. Arkadiusz Pyrka), Jorge Felix - Rauno Sappinen (60. Kamil Wilczek).

Żółte kartki: Stolarski, Jean Carlos Silva, Kowalczyk, Luis Mata oraz rezerwowy Kostas Triantafyllopoulos. - Chrapek, Plach, Dziczek, Czerwiński, Katranis.

Sędziował: Damian Sylwestrzak (Wrocław)

Widzów: 17.085