Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogromcy seksualnych mitów: Jak zbadać naszą seksualność?

Redakcja
123rf
Dr Beata Wróbel i dr Krzysztof Nowosielski rozprawiają się z naszymi seksualnymi stereotypami. Dziś w rozmowie z Agatą Pustułką mówią m.in. o tym, w czym może pomóc wypełnienie ankiety

Co Polki i polscy lekarze wiedzą o seksualności kobiet? Czy ta sfera życia jest w ogóle brana pod uwagę podczas zbierania wywiadu lekarskiego?
Dr Beata Wróbel: Niestety, wiedza ta jest niewielka i wbrew temu, co panie mówią w ankietowych badaniach, w których oceniają swoje życie seksualne jako satysfakcjonujące, można podejrzewać, że koloryzują rzeczywistość. Ja o tym przekonuję się w swoim gabinecie. Lekarze też niestety nie pytają o seksualność. Myślę, że dla lekarza nieginekologa może to być pewna trudność.
Dr Krzysztof Nowosielski: Dlatego postanowiliśmy wszystkim ułatwić sprawę i podczas konferencji 6 grudnia po raz pierwszy w Polsce przedstawimy naszą, rodzimą wersję Indeksu Funkcji Seksualnej Kobiety, czyli testu do wypełnienia dla każdego. Kobiety, która ma już problemy seksualne lub podejrzewa, że coś jest nie tak, ale również do wykorzystania przez lekarza, który, znając go będzie mógł zachęcić pacjentkę do wypełnienia formularza. Będzie to możliwe do zrobienia samodzielnie przez kobietę w internecie. Pod koniec testu pojawi się określona punktacja, od której zależy dalsze działanie, czyli pójście do specjalisty - seksuologa. Ważne jest tylko, aby lekarze pamiętali, że kobieta ma seksualność i pamiętali o niej w procesie diagnostycznym różnych dolegliwości u pacjentek. Indeks ten jest rekomendowany przez Międzynarodowe Towarzystwo Medycyny Seksualnej i jest stosowany w ponad trzydziestu państwach. Bardzo się cieszę, że wreszcie trafił do Polski, gdzie sfera wychowania seksualnego młodych ludzi niestety leży odłogiem, a nie lepiej jest z wiedzą o seksualności u dorosłych.
B.W.: A skutek jest taki, że pacjentki ukrywają latami swoje problemy, stają się męczennicami życia seksualnego, które przecież powinno przynosić radość, odprężenie, pogłębienie więzi z partnerem. Najwyższy czas, by otwarcie porozmawiać o problemie. Indeks gwarantuje, że pacjentka nie musi, bo dla wielu pań to trudny temat, mówić o swoich intymnych relacjach czy reakcjach. Ma szansę dłuższego zastanowienia się nad poszczególnymi pytaniami. Lekarze też będą zadowoleni, bo ten pierwszy krok będzie łatwo zrobić. Wywiad seksuologiczny należy zbierać nie będąc seksuologiem, bo problemy w życiu seksualnym mogą manifestować się w różny sposób, np. pod maską depresji. To indeks dla każdego lekarza, który ma kontakt z pacjentkami. Parom trudno jest często wy-tłumaczyć, że jeżeli nie poprawią relacji seksualnych, to ich związek się rozpadnie, że dojdą problemy zdrowotne: arytmia, duszność. Miałam wiele pacjentek, które zanim trafiły do mnie, wcześniej leczyły się np. u kardiologa.

Indeks wymyślili Amerykanie. Co im do tej pory dał?
K.N.: Indeks jest narzędziem, za pośrednictwem którego istnieje możliwość określenia grupy pacjentek wymagających pomocy. Jako lekarze zagłębiamy się w DNA, widzimy komórki, robimy badania i najlepiej chcielibyśmy zoperować pacjenta, by od razu uzyskać efekt. A przecież pacjent musi znać odpowiedzi na pytania: dlaczego?, po co?, czy nie ma jakiejś innej opcji? Zdajemy sobie sprawę, że umiejętność rozmowy o seksualności to trochę wyższa szkoła jazdy, bo dotyka problemów intymnych i nie każdy potrafi znaleźć odpowiednie słowa. Dlatego indeks ułatwi taką dyskusję. Poza tym, a może przede wszystkim, indeks jest dla tych pacjentek, które u seksuologa nie były i może je zainspirować do badań, do zastanowienia się nad własną seksualnością.
B.W.: W swojej praktyce lekarskiej od lat już obserwuję, że między problemami w, nazwijmy to najogólniej, życiu seksualnym, a różnymi objawami bólowymi istnieje bardzo silny związek. Nie kojarzymy naszych problemów seksualnych z bólami brzucha, miednicy czy jajników. Wszystkie badania wychodzą dobrze, z medycznego punktu widzenia wydaje się też, że wszystko jest w porządku, a ból pozostaje. A mamy wtedy do czynienia z somatyzacją napięć, która wywołuje ból, jakiego tabletka nie uśmierzy, bo wtedy potrzebna jest seksuologiczna terapia. Zdrowe życie seksualne wpływa na nasze zdrowie ogólne. Jest jego niezwykle istotnym składnikiem. Źródeł problemów nie szukamy wtedy w bolącym prawym jajniku, ale w jakości kontaktów seksualnych, np. czy są bolesne, w możliwości przeżycia orgazmu, a także w relacjach kobieta - mężczyzna w określonym związku.
Ile czasu zajmie wypełnienie indeksu?
K.N.: Około 15-20 minut. Liczymy, że każdy lekarz, który diagnozuje u pacjentek np. nawracające bóle o nieznanym źródle, powie jej, że istnieje możliwość internetowego wypełnienia ankiety. Polską normę ustaliliśmy na 27,5 punktów. Wynik poniżej może oznaczać zaburzenia seksualne. Analiza wyników ankiety da kobiecie wiedzę i uspokoi, gdy się np. dowie, że z jej strony nie każdy akt seksualny musi kończyć się orgazmem, że nie jest to wymóg udanego życia seksualnego.

Na jakie konkretne pytania musimy odpowiedzieć?
B.W.: Np. o te związane z dolegliwościami bólowymi podczas stosunku, czy było odpowiednie nawilżenie. Pytania są zamknięte, ale nie jest to internetowy quiz. Jeżeli chcemy znaleźć przyczynę niesatysfakcjonującego życia seksualnego, to właśnie dostajemy do ręki świetną pomoc. Pochwa, członek są tylko narzędziami mózgu, bo to on decyduje o naszych reakcjach.
K.N.: Człowiek rodzi się wyposażony w potencjał seksualny, szczególnie rozwijający się i uaktywniający w okresie dojrzewania. Kiedy mówimy o seksualności, to przecież nie mówimy tylko o zachowaniach związanych ściśle z seksem. Chodzi przede wszystkim o rozwój tożsamości płciowej.
B.W.: Problemy i zaburzenia w sferze seksualnej są przyczyną rozpadu małżeństw, przemocy w rodzinie, przestępstw na tle seksualnym, zaburzeń i problemów w sferze emocjonalnej. To powód niskiej samooceny, poczucia winy, pozamałżeńskich kontaktów seksualnych i chorób przenoszonych drogą płciową, z czym wiąże się seks ryzykowny, bez zabezpieczeń.

Czy dziewczyna rozpoczynająca życie płciowe, z małym doświadczeniem, powinna wypełnić taki indeks?
K.N.: Tak, bo to pozwoli jej nie tylko na zrozumienie swojej seksualności, ale nabycie rzetelnej naukowej wiedzy.
B.W.: Człowiek nie nabywa seksualności, ale rodzi się z fizjologicznym potencjałem seksualnym. Powinien się uczyć seksualności tak jak uczy się chodzić czy jeść. Seksualność podlega zmianom rozwojowym, dotyczy człowieka od urodzenia aż do śmierci. My, dorośli, na seksualność dziecka nie możemy patrzeć przez pryzmat własnych doświadczeń. Nie możemy hamować rozwoju dziecka w tej sferze.

Z badań wynika, że jedną z najczęściej wskazywanych przez panie dysfunkcji jest brak pożądania. A przecież wydaje się on niezbędną składową udanego życia seksualnego!
K.N.: Z badań w ogóle wynika, że to panowie deklarują większą satysfakcję z życia seksualnego. Trudno zdefiniować coś tak nieuchwytnego w sumie jak pożądanie. Kobiety mogą nie czuć pożądania, ale są podniecone. U mężczyzn jest najpierw podniecenie, a potem pożądanie. U kobiet występuje etapowość reakcji seksualnych: pożadanie, podniecenie, uniesienie, orgazm, rozluźnienie. Jeśli czujemy, że schemat ten się zaburzył,powinnyśmy udać się do specjalisty.
B.W.: Poza tym nie idealizujmy zbytnio życia seksualnego. Włączmy się też do gry, nie czekając na działania partnera. Nie zawsze się domyśli, czego nam potrzeba. Poza tym każdy potrzebuje innych "dawek" seksu. U jednej osoby to potrzeba występująca kilka razy dziennie, u innej kilka razy w miesiącu. Poza tym weźmy pod uwagę cykl życia. Gdy zbliżamy się do menopauzy, nasz apetyt seksualny często rośnie. Trudniej, ba, może to w ogóle nie jest do końca możliwe, by dokładnie określić tzw. krzywą pożądania u kobiety.
Trzeba narysować jakiś wykres?
K.N.: Każda kobieta ma swoje zdeterminowane genetycznie, hormonalnie indywidualne potrzeby seksualne. Susan Crain Bakos, autorka popularnej książki pt. "Seks. Biblia dla kobiet" wyróżnia trzy poziomy: wyjściowy, euforii związanej z nowym związkiem oraz spadek euforii, powrót do punktu wyjściowego. Ten najprzyjemniejszy okres Euforii Nowej Znajomości, który autorka nazywa zaślepieniem, ma trwać od 18 miesięcy do 3 lat. Ale powrót do rzeczywistości wcale nie musi oznaczać końca związku, bo nad nim trzeba pracować całe życie.
Agata Pustułka

Nasi pogromcy mitów

Od ponad dwóch miesięcy na łamach "Dziennika Zachodniego" publikujemy dziennikowe lekcje wychowania seksualnego. Piszemy, czym jest seksualność, jaka jest seksualność dziecka, a jaka dorosłego. O mitach, stereotypach mówi nam dwoje lekarzy: dr Beata Wróbel z Centrum Medycyny Seksualnej w Dąbrowie Górniczej - ginekolog i seksuolog oraz dr Krzysztof Nowosielski, ginekolog specjalizujący się m.in. w badaniach prenatalnych, ekspert Onet.pl. To oni wymyślili, by na grunt polski przeszczepić Indeks Funkcji Seksualnej Kobiety.

Do tej pory poruszyliśmy wiele niezwykle istotnych tematów. Jednym z nich była pedofilia i jej mechanizmy oraz konsekwencje dla ofiary. Mówiliśmy o tym, czym różni się seksualność mężczyzny i kobiety. Nie zabrakło tematów związanych z techniczną stroną życia seksualnego. Najważniejsze jest jednak, by odczarować mity związane z seksualnością i nie sprowadzać jej tylko do aktu seksualnego. Cały czas czekamy na Państwa pytania pod adresem [email protected]


*Ruch Chorzów będzie miał nowy wspaniały stadion. ZOBACZ ZWYCIĘSKI PROJEKT
*Imprezy na Andrzejki 2013. Gdzie się bawić? ZOBACZ Klubowa Mapa Województwa Śląskiego
*Tramwaje Śląskie mają nowy tramwaj Twist ZDJĘCIA Z TESTÓW
*Mayday Poland 2013 w katowickim Spodku RELACJA + WIDEO + ZDJĘCIA

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!