Pogrzeb biskupa Szurmana. Tadeusz Szurman pochowany w...

  Pogrzeb biskupa Szurmana. Tadeusz Szurman pochowany w Katowicach [WIDEO + ZDJĘCIA]

  Justyna Przybytek, Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pogrzeb biskupa Szurmana w Katowicach
  1/59
  przejdź do galerii

  Pogrzeb biskupa Szurmana w Katowicach ©Arkadiusz Ławrywianiec

  W poniedziałek w Katowicach pogrzeb biskupa Tadeusza Szurmana. Nabożeństwo żałobne rozpoczęło się w samo południe w kościele ewangelickim przy ulicy Warszawskiej i zakończyło po godz. 15. Świątynia już na godzinę przed uroczystościami była wypełniona prawie po brzegi. ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  Pogrzeb biskupa Szurmana w Katowicach:

  Ksiądz biskup Tadeusz Szurman, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Katowicach, zmarł po długiej chorobie w czwartek, 30 stycznia. Pogrzeb biskupa Szurmana odbywa się w poniedziałek, 3 lutego.

  Wśród uczestników nabożeństwa pogrzebowego jest europoseł Jerzy Buzek i delegacja Urzędu Miasta Katowic z prezydentem Piotrem Uszokiem.


  AKTUALIZACJA GODZ. 16.20
  - Biskup Tadeusz był daleki od dążenia do laudacji i zaszczytów. Nie wiem nawet czy nie byłby zażenowany i czy nie powiedziałby do mnie: „Ależ daj spokój”. Był pełen pokory i wiary. Był człowiekiem spokoju, ale potrafił zaprotestować, gdy wymagała tego sytuacja. Do każdego potrafił wyciągnąć rękę – mówił podczas mowy pogrzebowej biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Ryszard Bogusz. Duchowny nawiązał również do choroby, z jaką zmagał się bp Szurman. - Godziłeś się z nią, ale nie jako fatalista biorący wszystko w ciemno, ale jako człowiek wiary.

  Biskupa Tadeusza Szurmana żegnali przedstawiciele wielu kościołów i grup wyznaniowych z całego kraju. W ostatniej drodze towarzyszyli mu przede wszystkim duchowni kościoła ewangelickiego, m.in. bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, a także ks. Grzegorz Giemza, prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz biskupi i przedstawiciele wszystkich diecezji, ale w uroczystościach pogrzebowych wzięli udział również duchowni katoliccy i żydowscy, m.in. abp Damian Zimoń czy Yehoshua Ellis, naczelny rabin Górnego Śląska.

  - Ten człowiek nadawał prawdziwego znaczenia słowu „ekumenizm”. Miał wielkie serce i wiarę w drugiego człowieka, którego potrafił kształtować – mówi Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski. W pogrzebie biskupa Szurmana udział wzięli również przedstawiciele śląskich samorządów, m.in. Piotr Uszok, prezydent Katowic i Jan Pawluch, wiceprezydent Zabrza, a także prof. Jerzy Buzek, europoseł, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

  AKTUALIZACJA GODZ. 15.20:
  Na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach zakończyły się uroczystości pogrzebowe biskupa Tadeusza Szurmana. Pogrzeb Tadeusza Szurmana był pod kątem ekumenizmu wydarzeniem bez precedensu. Psalm 23 nad grobem zaśpiewał naczelmny rabin Gminy Katowickiej Joshua Ellis. Modlitwę nad trumną odmówił ks. Tadeusz Makula, prezes Zarządu Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa. W pogrzebie wzięli udział przedstawiciele także innych kościołów i związków wyznaniowych z całego kraju.

  AKTUALIZACJA GODZ. 14:23:
  Kondukt żałobny wchodzi na cmentarz przy ul. Francuskiej w Katowicach. Wśród osób biorących udział w ostatniej drodze bp. Tadeusza Szurmana jest bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. On także wygłosił uroczyste kazanie w czasie nabożeństwa.  AKTUALIZACJA GODZ. 14:10:
  W kondukcie żałobnym idzie parę tysięcy osób. Są m.in. politycy oraz działacze społeczni. Wśród żałobników są duchowni ewangeliccy i katoliccy. Jednym z nich jest arcybiskp Damian Zimoń.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hipokryzja na forach

  maja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

  jak zwykle katole nie zapomnieli obrzucić błotem ks.bp. A to że podobno był TW a to, że zablokowano "pół" katowic i były korki tak jakby ich nie było wcale. Niech sprawdzą CV bp Szkworca a potem...rozwiń całość

  jak zwykle katole nie zapomnieli obrzucić błotem ks.bp. A to że podobno był TW a to, że zablokowano "pół" katowic i były korki tak jakby ich nie było wcale. Niech sprawdzą CV bp Szkworca a potem niech krytykują. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  [ ] [ ] [ ]

  Chorzowjok ("wurcle" 1/2 kole Raciborza) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 2

  Byl dobry, byl madry, byl slaski, byl wielki. A dla ekumeny, pojednania, spoleczenstwa, kultury, ......., szczególnie na G.Slasku - bardzo zasluzony. Smutne, wielka strata !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wwm

  wwm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28

  co to był za pogrzeb! wspaniały człowiek został pięknie pożegnany. pamięć o biskupie pozostanie za zawsze w mojej pamięci. odpoczywaj w pokoju, księże.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciekawe czy koncesjonowany ewangelik Buzek przybedzie na uroczystosc?

  fanga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

  ...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jerzy Buzek

  przyszedł na pogrzeb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

  przyszedł dziwiłbym sie jakby nie przyszedł. Łaski nie robi Łaził na smyczy KRK to wszystko było możliwe. co ciekawe zapłacił za nekrolog kondolencyjny w GW na 2. stronie ciekawe za czyje pieniądze.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do tego odważnego który boi się podpisać

  Roman S . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Czy w twoim mniemaniu wszyscy którzy idą oddać cześć zacnemu człowiekowi to krętacze i sługusy jak określasz pana premiera Jerzego Buzka. Wiem Ze każdy potrafi być odważny jak się występuje w...rozwiń całość

  Czy w twoim mniemaniu wszyscy którzy idą oddać cześć zacnemu człowiekowi to krętacze i sługusy jak określasz pana premiera Jerzego Buzka. Wiem Ze każdy potrafi być odważny jak się występuje w ukryciu,ale gdyby doszło do konfrontacji to nabrałby wody w usta. Zanim kogoś oczernisz oceń najpierw siebie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ech

  r (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Czytanie ze zrozumieniem nie boli :) Buzek pochodzi z Chorzowa i należy do zboru Kościoła Zamrtwychwstania Pańskiego. Bylo pewne, że pojawi się na tym pogrzebie i jak wynika z artykułu był na nim

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pogrzeb

  zygi68 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 6

  Napewno już jest.Zmarły był jego b.dobrym przyjacielem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo