Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Czesława Gawlika w Rybniku. Przyjaciele zagrali mu na cmentarzu WIDEO + ZDJĘCIA

Aleksander Król
[sc]Pogrzeb Czesława Gawlika, wybitnego muzyka z Rybnika[/sc]
[sc]Pogrzeb Czesława Gawlika, wybitnego muzyka z Rybnika[/sc] Aleksander Król
Cały muzyczny Rybnik żegnał Czesława Gawlika, wybitnego muzyka z Rybnika. W ostatniej drodze zmarłemu towarzyszyła rodzina, przyjaciele, muzycy, ludzie szeroko pojętej kultury oraz władze miasta.

Pogrzeb Czesława Gawlika, wybitnego muzyka z Rybnika

- Czesław Gawlik był ojcem jazzu dla kilku pokoleń. Ta jego muzyka, ta harmonia, to piękno, to są moi drodzy inne imiona pana Boga. Jeśli ktoś był tak rozmiłowany w muzyce jak Czesław, nie wierzę, żeby mógł nie spotkać pana Boga. Poprzez tę muzykę, to piękno, Bóg chciał dać człowiekowi wiarę. I wierzę, że temu zmarłemu Czesławowi Bóg powiedział pójdź na to wesele, zagraj - mówił ksiądz Jerzy Dudek, podczas kazania.

Wybitnego muzyka żegnało wielu przyjaciół.

- Widziałem się z Czesławem dwa miesiące temu, byłem w odwiedzinach u niego w domu przy okazji koncertu, który grałem z rybnicką orkiestrą. Chciał przyjść, ale siły mu nie pozwoliły. Rozmawialiśmy ostatni raz jakieś 3 tygodnie temu, o muzyce, płytach, które słuchaliśmy teraz i przed laty. Żal pozostanie, bo to był mój nauczyciel - mówił Wiesław Pieregorólka.

Przyjaciele muzycy już na cmentarzu zagrali kilka utworów dla śp. Czesława Gawlika.

Czesław Gawlik urodził się 12 października 1930 roku w Rybniku. Jego rozpoczętą w latach trzydziestych edukację szkolną przerwał wybuch wojny. W 1940 roku ponownie podjął naukę - tym razem w niemieckiej szkole ludowej. W trakcie szkoły podstawowej pobierał prywatne lekcje gry na akordeonie i uczył się w szkole muzycznej w Rybniku pod kierunkiem prof. Łodygowskiego oraz prof. Zorychty. Pasjonował się nie tylko muzyką, ale również sportem.

Wyczynowo uprawiał siatkówkę, grał w tenisa, z poważnymi sukcesami walczył w drużynie szermierczej. Pasje sportowe skłoniły do podjęcia studiów na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie - niedokończonych jednak, ponieważ ostatecznie silniejsza okazała się miłość do muzyki. Na przełomie lat 50. i 60. uczył się w Studium Muzycznym Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Katowicach. W roku 1970 ukończył Studium Kultury i Oświaty Dorosłych w Warszawie.

Był twórcą legendarnych zespołów jazzowych takich jak: „Septymy” czy „Kwintet Swingowy”. W Rybniku zasłynął jako promotor jazzu i inicjator wydarzeń kulturalnych z nim związanych, także wieczorów w „Bombaju”. To właśnie wokół klubo-kawiarni „Bombaj” przez wiele lat kręciło się życie kulturalne Rybnika. To tam na scenie zobaczyć można było aktorów znanych w całym kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo