MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Dariusza Kmiecika, jego żony i syna [WIDEO, RELACJA, NOWE ZDJĘCIA]

Redakcja
Pogrzeb Dariusza Kmiecika, jego żony Brygidy i syna Remigiusza
Pogrzeb Dariusza Kmiecika, jego żony Brygidy i syna Remigiusza Arkadiusz Ławrywianiec
Pogrzeb Dariusz Kmiecika, jego żony Brygidy Frosztęgi i synka Remigiusza: W Katowicach odbyły się uroczystości pogrzebowe Dariusza Kmiecika, jego żony Brygidy i syna Remigiusza - ofiar wybuchu gazu w kamienicy przy ul. Chopina.

Pogrzeb Dariusza Kmiecika, jego żony Brygidy i syna Remigiusza

AKTUALIZACJA 15:12
Na prośbę rodzin Dariusza Kmiecika i Brygidy Frosztęgi-Kmiecik uroczystość pogrzebowa na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Katowicach odbędzie się bez udziału mediów.

AKTUALIZACJA 14:31
Przed katedrą Dariusza Kmiecika, jego żonę Brygidy i syna Remigiusza żegnają mieszkańcy Katowic.

(wideo X-News)

AKTUALIZACJA 14:31
Dobiega końca msza żałobna w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, za dusze tragicznie zmarłych Dariusza Kmiecika, jego żony Brygidy i syna Remigiusza. Teraz trumny z ciałami zostaną przeniesione na Centralny Cmentarz Komunalny w Katowicach.

AKTUALIZACJA 14:13

Kamil Durczok, szef Faktów TVN: Jeszcze dziś rano na jego biurku świeciła się lampka. Jakby wyszedł tylko na chwilę. I nikt nie pomyślał, żeby ją zgasić, bo przecież wróci...
Kamil Durczok wspominał początki Kmiecika w tej stacji, a także to, jakim był dziennikarzem. - Darek na drugie imię miał Perfekcyjność - Jego Perfekcyjność Dariusz Kmiecik - mówił Durczok, wymieniając też inne cechy zmarłego reportera: sumienność, rzetelność, uczciwość, pracowitość, punktualność, sympatię, otwartość, radość, a przede wszystkim - jak mówił - jego "znak firmowy", czyli skromność.
"Ładnie się życie układało" - mówił Durczok, nawiązując do tytułu jednego z reportaży Brygidy Frosztęgi-Kmiecik i wskazując na analogię do życia małżeństwa młodych dziennikarzy, przerwanego przez tragiczną katastrofę. Szef Faktów podkreślił też, że dziennikarskie materiały Kmiecika - o tragediach w śląskich kopalniach, śmierci himalaistów w górach, katastrofie hali MTK czy katastrofie pociągu pod Szczekocinami - oswajały nas ze śmiercią, jej brutalnością, bezwzględnością i nagłością. - Tylko ze swoją śmiercią nas nie oswoiłeś; ze swoją ci się nie udało - powiedział Durczok.
- Wahuj nos tam na wirchu wszystkich. Szykuj się, aż tam przyjdymy i patrz tam jako. Patrz tam jako - zakończył po śląsku Durczok, sam pochodzący z Katowic.

AKTUALIZACJA 14:05

Brat Dariusza Kmiecika: Żyłeś pracą, a jednak znajdowałeś zawsze czas dla rodziny.
Żegnając zmarłego Dariusza Kmiecika, jego brat nawiązał do dziennikarskiej pracy reportera „Faktów”. - Żyłeś pracą, poświęcałeś jej całe życie, ale zawsze znajdowałeś czas dla swojej rodziny. Doba u ciebie trwała nie 24 godziny, a więcej - mówił Krzysztof Kmiecik, wspominając ciągły brak czasu na częstsze rodzinne spotkania, rekompensowany długimi rozmowami przez telefon.
Drugą, po dziennikarstwie, pasją zmarłego dziennikarza był sport - wspominał jego brat, podkreślając dumę po bramce strzelonej przez Kmiecika w niedawnym charytatywnym meczu między drużynami TVP i TVN. Przypomniał też inne cechy śląskiego dziennikarza; "zawsze opanowany, umiałeś znaleźć rozwiązanie w każdej sytuacji" - mówił.

AKTUALIZACJA 13:56
Na organach archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach gra Józef Skrzek.

AKTUALIZACJA 13:44

- Jeśli każda śmierć jest zawsze przedwczesna i nigdy nie w porę, to cóż powiedzieć o nagłej śmierci całej rodziny z małym dzieckiem? Ich pełna bólu śmierć wbrew pozorom nie jest nonsensem i absurdem. Już teraz Brygida, Dariusz i mały Remigiusz dają nam wszystkim bezcenną lekcją w naszym świecie goniącym za newsem, głodnym sensacji, w świecie zachowującym się jakby Boga nie było. Młoda tragicznie zmarła rodzina z naszego miasta przypomina, że życie jest po prostu kruche - mówił w czasie homilii metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
- Brygida, Dariusz i mały Remigiusz dają nam bezcenną lekcję w świecie porażonym materializmem, kultem przyjemności, goniącym za newsami i głodem sensacji, w świecie zachowującym się, jakby Boga nie było, jakby doczesność miała trwać wiecznie. Młoda, tragicznie zmarła rodzina z naszego miasta wstrząsająco przypomina, że życie jest po prostu kruche. Przemijamy, wszyscy bez wyjątku, i zdążamy ku wieczności - powiedział.
Mówił, że zmarli byli ludźmi prawymi, przekonanymi o wartości rodziny, szczerze oddanymi pracy, wykonywanej z odwagą, profesjonalizmem i życzliwym zainteresowaniem losami najbardziej wydziedziczonych. - Ukazywali, że dziennikarstwo to nie tyle zawód, co powołanie, misja zmagania się o lepszy świat - mówił abp Skworc.
- Praca dziennikarska jest trudna i ogromie absorbująca. Koniec jednego wydania oznacza początek następnego. Terror ciągłego pośpiechu, żeby zdążyć z materiałem, nieustający stres. (...) Dylematy moralne, gdy nosi się w sercu tylu ludzi, z niepokojącym nieraz pytaniem - czy kogoś nie skrzywdziłem, czy dobrze zrobiłem, czy można było jeszcze lepiej?" - dodał.

AKTUALIZACJA 13:19
Brygida Frosztęga-Kmiecik była reportażystką TVP, Dariusz Kmiecik – reporterem Faktów TVN. Mimo młodego wieku mieli już na swoim koncie znaczące nagrody dziennikarskie, byli cenieni w środowisku.

AKTUALIZACJA 13:07
Tragicznie zmarli w czwartkowym wybuchu gazu w Katowicach Dariusz Kmiecik, Brygida Frosztęga-Kmiecik i ich syn Remigiusz, zostaną pochowani na cmentarzu komunalnym w Katowicach.

AKTUALIZACJA 13:00
Mszę żałobną na pogrzebie Dariusza Kmiecika, jego żony Brygidy i syna Remigiusza celebruje arcybiskup katowicki Wiktor Skworc.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Dariusz Kmiecik z TVN, Brygida Frosztęga z TVP i ich 2-letni syn zginęli w wybuchu w Katowicach

Przed rozpoczęciem uroczystości pogrzebowych Joanna Trzaska-Wieczorek z kancelarii prezydenta RP wręczyła rodzinom ofiar wybuchu w kamienicy w Katowicach złote krzyże zasługi m.in. za wyjątkową wrażliwość społeczną w pracy reporterskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni