Pogrzeb Gerarda Cieślika w Chorzowie-Batorym [RELACJA,...

  Pogrzeb Gerarda Cieślika w Chorzowie-Batorym [RELACJA, ZDJĘCIA, WIDEO]

  Jacek Sroka, Justyna Toros

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pogrzeb Gerarda Cieślika
  1/52
  przejdź do galerii

  Pogrzeb Gerarda Cieślika ©Arkadiusz Ławrywianiec, Mikołaj Suchan

  Pogrzeb Gerarda Cieślika (zmarł w niedzielę) odbył się dziś w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie Batorym przy ul. Farnej. Legendarny piłkarz Ruchu i reprezentacji Polski został pochowany w rodzinnym grobie na chorzowskim cmentarzu przy u. Granicznej. TUTAJ RELACJA z ostatniej drogi pana Gerarda Cieślika.


  AKTUALIZACJA:
  * Pogrzeb Gerarda Cieślika. Legendę Ruchu Chorzów wspomniają Boniek, Buzek i Skworc
  * POGRZEB GERARDA CIEŚLIKA W OBIEKTYWIE ARKADIUSZA ŁAWRYWIAŃCA


  13.31
  Zakończyły się uroczystości pogrzebowe Gerarda Cieślika. Na cmentarzu pozostali członkowie rodziny, przyjaciele i kibice, którzy chcą złożyć kondolencje.

  13.22
  Na grobie Gerarda Cieślika kibice składają kwiaty i wieńce. Orkiestra w ostatnim pożegnaniu gra marsza żałobnego.

  13.19
  Uczniowie ZSS nr 2: Całą społecznością żegnamy naszego patrona. Będziemy pielęgnowali wartości, które nam przekazał.

  13.14
  Andrzej Kotala: Na stadionie Ruchu Chorzów po Gerardzie Cieśliku pozostanie puste miejsce. W mieście ta pustka będzie równie dotkliwa.

  Dariusz Smagorowicz: Chciałem przeprosić za chwilę zwątpienia, kiedy dotarła do mnie wiadomość, że nie będzie Cię już z nami. Byłem w błędzie. Bo we wtorek wszyscy poczuli Twoją wielką obecność wśród nas. Jesteś z nami i zawsze będziesz.

  13.09
  Przemawia Zbigniew Boniek, prezes PZPN: Gole strzelone ZSRR to było wyzwanie i pokazanie, że do czegoś można w życiu dojść. Pan Gerard zawsze był w tym samym miejscu, choć wszystko się w okół niego zmieniało. 56 lat temu po meczu z ZSRR kibice znieśli go z boiska na ramionach. I teraz odprowadzali go w tej ostatniej drodze.

  Antoni Piechniczek: Gerard Cieślik radził sobie doskonale w każdym okresie piłki. Moje pokolenie zapamięta wielki Ruch Chorzów, w którym Cieślik otwierał drogę młodym sportowcom.

  13.03
  Nad grobem Gerarda Cieślika przemawia Jerzy Buzek: Rzadko towarzyszymy człowiekowi, który tak wpłynął na nasze osobiste życie. To, że był wielki, to za mało powiedziane... Mieścił w sobie miłość do Śląska, miasta, klubowej niebieskiej koszulki i reprezentacyjnej - biało-czerwonej. Też budowałem swoją śląską tożsamość patrząc na jego grę i oddanie dla regionu, i dla miasta.

  12.59
  Złożenie trumny do grobu. Nad cmentarzem wykwitają race. Kibice żegnają Gerarda Cieślika tak, jak niegdyś na boisku - bijąc mu brawo. W górę wędrują klubowe szaliki.

  12.50
  Żeby wejść na cmentarz, trzeba było przyjść już o 10. W tej chwili nie ma na nim ani jednego wolnego miejsca. Na cmentarzu rozpoczynają się uroczystości. Przed złożeniem trumny do grobu żałobnicy wysłuchają przemówień i wspomnień o Gerardzie Cieśliku.

  12.33
  Uczniowie Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chorzowie ustawili szpaler na trasie przemarszu konduktu.

  12.30
  Kondukt żałobny towarzyszący trumnie z ciałem Gerarda Cieślika liczy kilka tysięcy ludzi.

  12.17
  Zakończyła się msza żałobna. Kondukt z trumną Gerarda Cieślika udaje się na cmentarz.

  12.00
  Zjawił się również Hubert Kostka, również piłkarz Górnika i reprezentacji piłkarskiej, która w 1972 roku wywalczyła mistrzostwo olimpijskie.

  11:56
  Na pogrzebie Gerarda Cieślika zjawiła się delegacja Górnika Zabrze ze Stanisławem Oślizło, który grał w zabrzańskim klubie w czasach Gerarda Cieślika.

  11.38
  Podczas kazania arcybiskup Wiktor Skworc przypomniał życiorys Gerarda Cieślika. Mówił: to gotowy scenariusz filmowy. To był syn ziemi śląskiej, on sam i jego rodzina dzielili losy wszystkich mieszkańców tej ziemi.

  Potem zwrócił się do kibiców, żeby wypełniając jego testament, zawsze kibicowali kulturalnie, wspierając swoją drużynę, a nie walcząc z kibicami przeciwników.

  11.06
  Mszę żałobną nad trumną Gerarda Cieślika prowadzi arcybiskup katowicki Wiktor Skworc.

  10.59
  Rozpoczyna się uroczystość. Trumna zostaje uroczyście wprowadzona do kościoła w asyście m.in. pierwszego składu Ruchu Chorzów. Kościół jest przepełniony.

  10.53
  Jednym z celebransów mszy żałobnej jest kapelan śląskiego sportu ksiądz Krzysztof Sitek.

  10.50
  Gerarda Cieślika żegnają m.in. Jerzy Buzek, Dariusz Smagorowicz - prezes Ruchu Chorzów, Mirek Szołtysek, Andrzej Kotala - prezydent Chorzowa.

  10.41
  Przed trumną Gerarda Cieślika stanęły poczty sztandarowe PZPN, Chorzowa, Ruchu Chorzów, Wisły Kraków i Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

  10.30
  Na miejscu jest już Zbigniew Boniek, uczniowie Zespołu Szkół Sportowych nr 2 w Chorzowie im. Gerarda Cieślika. Zjawiły się też poczty sztandarowe i przedstawiciele samorządu Chorzowa.

  Do kościoła wniesiono trumnę z ciałem Gerarda Cieślika.

  10.20
  45 minut przed mszą pod kościołem już zbierajż się ludzie. Na pogrzeb Gerarda Cieślika przyszło mnóstwo kibiców, którzy dużymi grupami zmierzają w kierunku kościoła. Młodzi i starsi z szalikami Ruchu Chorzów przyszli żegnać legendę swojego klubu. Policja wstrzymuje ruch na ulicach w pobliżu kościoła.

  Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w parafialnym kościele pana Gerarda. Mszy świętej ma przewodniczyć arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki, a do udziału w niej zaproszono także arcybiskuba Józefa Kupnego, metropolitę wrocławskiego, który był sąsiadem zmarłego, oraz jego przyjaciela - biskupa Gerarda Bernackiego.

  Wspaniałego piłkarza, olimpijczyka z Helsinek, pożegnają były przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek, prezydent Chorzowa Andrzej Kotala i prezes Ruchu Dariusz Smagorowicz, którzy będą przemawiać nad trumną zmarłego.

  Swój udział w pogrzebie zapowiedzieli także wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk oraz senator Kazimierz Kutz. Nie zabraknie również piłkarzy pierwszej drużyny Ruchu, którzy specjalnie przełożyli termin wyjazdu na ligowy mecz z Lechem, by oddać hołd klubowej legendzie.

  Swojego patrona pożegnają uczniowie i nauczyciele chorzowskiego Zespołu Szkół Sportowych nr 2 im. Gerarda Cieślika. Tłumnie stawią się też kibice Niebieskich, byli piłkarze Ruchu oraz przyjaciele i rodzina zmarłego.

  W związku z uroczystością w godz. 10-13 zamknięte dla ruchu drogowego zostaną dwie ulice w Chorzowie Batorym: Farna na odcinku od Batorego do Odrowążów i Graniczna od Cmentarnej do ronda z Karpacką i Czempiela. W trakcie przemarszu konduktu żałobnego z kościoła na cmentarz wystąpią też utrudnienia w ruchu na ul. Odrowążów.

  Po zakończeniu uroczystości jej uczestnicy będą mogli spotkać się z rodziną pana Gerarda w Miejskim Domu Kultury "Batory" przy ul. Batorego 6. Wystawiona tam zostanie Księga Kondolencyjna, do której można będzie się wpisać. W dniu pogrzebu Cieślika wszystkie flagi na budynkach chorzowskiego samorządu przyozdobione będą kirem.  *Nietypowe zjawisko! Tatry, Babia i inne góry widziane z Katowic i Sosnowca [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Klubowa Mapa Województwa Śląskiego już działa! [ZOBACZ, GDZIE SIĘ BAWIĆ]
  *KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Zakaz palenia węglem w piecach: Ile to będzie nas kosztowało? [SZOKUJĄCE WNIOSKI]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kolejka

  jozek batelski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  ładna koleika do tesco tam w ruchu... nie chciałbym w takej stać. ja zawrze kupóje bułke, masło i pasztet z pomidoreczkiem. mniam. a gerad ? on jest z rivii....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  R.I.P

  kibic Ruchu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Kochany Mistrzu! Wiemy,ze zawsze byles Czlowiekiem wielkiego charakteru.Pan Bog wynagrodz Cie za to.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niebieski całe życie

  K. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 4

  Gerard Cieślik mówił, "Kiedyś przyjechali do mnie działacze z Łodzi, oferowali mi nowe mieszkanie z wszystkimi wygodami, ale mi nawet przez myśl nie przeszło by opuścić Ruch. Miałem oferty z całego...rozwiń całość

  Gerard Cieślik mówił, "Kiedyś przyjechali do mnie działacze z Łodzi, oferowali mi nowe mieszkanie z wszystkimi wygodami, ale mi nawet przez myśl nie przeszło by opuścić Ruch. Miałem oferty z całego świata, Klub Aberdeen oferował 10 tysięcy funtów za grę u nich, ale ja zawsze mówiłem "wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej".

  Nie ma już takich piłkarzy, teraz są jedynie najemnicy za kasę.

  Świeć Panie nad duszą Pana Gerarda Cieślika. Daj mu wieczne odpoczywanie i miejsce w raju, bo swoją grą do raju doprowadzał kibiców Ruchu i reprezentacji Polski za życia.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pan Cieślik w górniku

  chorzowski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

  Wszystko fajnie ale jeśli chodzi o wierność klubowym barwom to jednak jest jeden feler. W roku 1955 bodajże Pan Gerard rozegrał dwa spotkania w koszulce Górnika Zabrze. Górnik grał wtedy w pucharze...rozwiń całość

  Wszystko fajnie ale jeśli chodzi o wierność klubowym barwom to jednak jest jeden feler. W roku 1955 bodajże Pan Gerard rozegrał dwa spotkania w koszulce Górnika Zabrze. Górnik grał wtedy w pucharze jakimś z rosyjskim zespołem a przynajmniej z czymś brzmiącym z nazwy na tamte rejony. Co by nie mówić to jednak "wierność klubowym barwom" nie pasuje jednak.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pan Cieśli w górniku

  chorzowski 2 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Cholera no nie rozumiem dlaczego naciskacie kciuk w dół? Przecież On tu nie napisał źle o Panie Gerardzie. Napisał PRAWDĘ. Po prostu Pan Gerard Cieśik zagrał dwa spotkania w barwach górnka zabrze....rozwiń całość

  Cholera no nie rozumiem dlaczego naciskacie kciuk w dół? Przecież On tu nie napisał źle o Panie Gerardzie. Napisał PRAWDĘ. Po prostu Pan Gerard Cieśik zagrał dwa spotkania w barwach górnka zabrze. TO JEST PRAWDA i w tym przypadku nie może być mowy o "wierności barwom" No ludzie tak jest i jeśli ktoś tego nie przyjmuje do wiadomości to jest ślepy. Rożnica jest tylko taka że to były mecze towarzyskie a nie pucharowe. ALE...... TAK, PAN GERARD CIEŚLIK ZAGRAŁ W GÓRNIKU ZABRZE!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zdjęcia

  animo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  prosimy o więcej zdjęć [*]

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Proponuję

  mano (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Redakcji Dziennika Zachodniego zmienić fotoreporterów, bo te zdjęcia nie świadczą o ich profesjonaliżmie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prezydent Chorzowa

  K.Z. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 12

  cyt."
  10.50
  Gerarda Cieślika żegnają m.in.
  Jerzy Buzek, Dariusz Smagorowicz - prezes Ruchu Chorzów, Mirek Szołtysek, Marek Kotala - prezydent Chorzowa."
  Rozumiem pośpiech, emocje związane z...rozwiń całość

  cyt."
  10.50
  Gerarda Cieślika żegnają m.in.
  Jerzy Buzek, Dariusz Smagorowicz - prezes Ruchu Chorzów, Mirek Szołtysek, Marek Kotala - prezydent Chorzowa."
  Rozumiem pośpiech, emocje związane z sytuacją...ale...Prezydent Chorzowa to Andrzej nie Marek... choć osobiście mam nadzieję że juz niedługo w chorzowie znów Prezydentem będzie MAREK Kopel ;)zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a ja mam nadzieję że ani Marek ani Andrzej....

  krzyś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  tylko ktoś kto ma NABIAŁ między nogami a nie OBIECANKI na języku - po to tylko aby KASĘ ZAROBIĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo