Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Józefa Unruga w Gdyni. Uroczysty pochówek na Cmentarzu Marynarki Wojennej."Ucieleśniał honor polskiej Marynarki Wojennej" [zdjęcia]

Tomasz Modzelewski
Uroczystości pogrzebowe Józefa Unruga i jego żony w Gdyni [2.10.2018]
Uroczystości pogrzebowe Józefa Unruga i jego żony w Gdyni [2.10.2018] Przemek Świderski
Pogrzeb Józefa Unruga i jego żony w Gdyni. Wtorkowe (2.10.2018) uroczystości symbolicznego pogrzebu Józefa Unruga, dowódcy z okresu międzywojnia, rozpoczęła msza św. pogrzebowa w kościele garnizonowym Marynarki Wojennej w Gdyni. Uroczysty pochówek odbył się w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej. W uroczystościach wziął udział prezydent RP Andrzej Duda, wojsko oraz rodzina admirała.

Aktualizacja godz. 14
Na cmentarzu odczytane zostało postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy, który na wniosek ministra obrony narodowej awansował wiceadmirała Unruga ma stopień admirała floty. Akt mianowania odebrał krewny dowódcy Krzysztof Unrug.

- To niezwykła chwila w tym tak wspaniałym miejscu, na cmentarzu polskiej Marynarki Wojennej, ludzi polskiego morza z widokiem na zatokę, Bałtyk, nasze morze - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Józefa Unruga określił m.in. jako polskiego patriotę z wyboru i 2 października 1939 roku, kiedy padł ostatni punkt oporu na Półwyspie Helskim.

- W symbolicznym dniu ten wielki polski żołnierz wraca do ojczyzny - powiedział Andrzej Duda. - Chciał wrócić, ale jak Polska będzie wolna, tzn. gdy pochyli głowę nad tymi, którym jako dowódca Józef Unrug bezgranicznie ufał. Życzył sobie wrócić dopiero wtedy, kiedy oni spoczną tutaj, bo widział, ze nastąpi to dopiero w wolnej Polsce. Jakże to wielki dzień dla Rzeczpospolitej. Dziękuje, że welki patriota i bohater naszego narodu może spocząć na tym cmentarzu.

Prezydent odniósł się również do zapowiadanych od dawna przez PiS zmian w Siłach Zbrojnych RP i swoistego cofnięcia reformy organizacyjnej.

- Jeżeli admirał Unrug wrócił to znaczy ze dowództwo Marynarki Wojennej też musi wrócić do Gdyni - stwierdził prezydent. - To są symbole.

Aktualizacja godz. 12
Na uroczystości przyjechał prezydent RP Andrzej Duda.

Uroczystości pogrzebowe Józefa Unruga i jego żony w Gdyni [2.10.2018]
Uroczystości pogrzebowe Józefa Unruga i jego żony w Gdyni [2.10.2018] Przemek Świderski

Aktualizacja godz. 11.30
- Nie jest łatwo mówić o człowieku, który zawsze przedkładał służbę wielkim sprawom - mówił Krzysztof Unrug, przedstawiciel rodziny. - Józef był Polakiem. W 1919 roku porzucił błyskotliwa karierę, aby służyć ojczyźnie. Wraz ze swoimi ludźmi zmienił Półwysep Helski w ostatni bastion broniący kraju. Historia będzie również pamiętać o jego wzorowej podstawie w niewoli. Ucieleśniał honor polskiej Marynarki Wojennej. Lata musiały upłynąć, aby mógł wrócić. Teraz może spokojnie spoczywać na Bałtykiem. Dzieli ten honor ze swoją żoną Zofią. Zastanawiałem się, co chciałby dziś powiedzieć: Jestem Polakiem i oficerem polskim. W tym zdaniu wszystko jest powiedziane. Józef Unrug wiedział, co to znaczy być patriotą.

- Nie wybrał łatwiejszego i bezpieczniejszego życia. Oddany Polsce, swoją wiedzę i doświadczenie wykrzystywał w Marynarce Wojennej, a w godzinie próby gotów był oddać życie. Niestety podzielił losy tysięcy żołnierzy, którym ze względów politycznych nie dane było wrócić do ojczyzny - napisał Marek Kuchciński, marszałek Sejmu do uczestników uroczystości, a jego list odczytał poseł Janusz Śniadek.

Uroczystości pogrzebowe Józefa Unruga i jego żony w Gdyni [2.10.2018]
Uroczystości pogrzebowe Józefa Unruga i jego żony w Gdyni [2.10.2018] Przemek Świderski

- Gdy 100 lat temu Polska odzyskiwała niepodległość i nasi przodkowie odpowiedzieli na to wezwanie, do służby zgłosił się także Józef Unrug - napisał natomiast premier Mateusz Morawiecki, w imieniu którego list odczytał minister obrony Mariusz Błaszczak. - Szybko stał się symbolem odbudowy naszej Marynarki Wojennej. Mimo przygniatającej przewagi przeciwnika, mimo odcięcia od reszty kraju, jednostki pod jego dowództwem stawiły zaciekły opór. Także po uwięzieniu był wzorem patrioty i oficera. Do legendy przeszło jego odmawianie porozumiewania się w języku niemieckim. Po wojnie Józef Unrug udał się na emigrację, marząc jednak o powrocie do ojczyzny.

Aktualizacja godz. 10
Wtorkowe uroczystości symbolicznego pogrzebu Józefa Unruga, dowódcy z okresu międzywojnia rozpoczęła msza św. pogrzebowa w kościele garnizonowym Marynarki Wojennej.

- Nieprzypadkowo spotykamy się w tym miejscu. W styczniu 1931 roku Józef Unrug stanął na czele komitetu wykonawczego budowy tego kościoła - mówił podczas mszy ks. kmdr Zbigniew Rećko.

- To był Polak z wyboru. Dziękujemy za jego służbę - podsumował ks. abp. Sławoj Leszek Glódź, metropolita gdański.
Niespełna tydzień temu, 25 września szczątki admirała floty Unruga oraz jego żony wyruszyły z Francji do Polski. Było to uwieńczenie trwających dwa lata starań. Podczas pokonywania ostatnich 32 mil morskich ORP Kościuszko, na którym transportowano szczątki, towarzyszyły okręty bojowe ORP Kaszub i ORP Grom. - To odległość będąca symbolem trzydziestu dwóch dni obrony lądowej wybrzeża, którą dowodził Józef Unrug - tłumaczy kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik 3 Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej.

Uroczystości pogrzebowe Józefa Unruga i jego żony w Gdyni [2.10.2018]
Uroczystości pogrzebowe Józefa Unruga i jego żony w Gdyni [2.10.2018] Przemek Świderski

ORP Kościuszko i okręty towarzyszące w drodze do Gdyni

W niedzielę w Porcie Wojennym w Gdyni odbyły się krótkie uroczystości z udziałem m.in. kontradmirała Jarosława Ziemiańskiego, inspektora Marynarki Wojennej RP. Następnie na pokładzie ORP Kraków szczątki popłynęły do Helu.

Czytaj więcej na ten temat: Uroczystości pogrzebowe dowódcy Obrony Wybrzeża w 1939 roku na Zatoce Gdańskiej (wideo, zdjęcia)

We wtorkowym pogrzebie biorą udział m.in. przedstawiciele władz państwowych i Wojska Polskiego. Po mszy zaplanowane zostało przejście konduktu pogrzebowego na Cmentarz Marynarki Wojennej, uroczysty pochówek w kwaterze pamięci w ceremoniale wojskowym oraz wręczenie przedstawicielowi rodziny aktu pośmiertnego mianowania Józefa Unruga na stopień admirała floty.

Admirał floty Józef Unrug

Urodził się w 1884 roku jako Joseph von Unruh, obywatel Cesarstwa Niemieckiego. Gdy dostał się do marynarki, jego pierwszym przydziałem była służba na dopiero co zbudowanym U-30. Z czasem przechodził na inne jednostki, ale do samego zakończenia I wojny światowej Unrug walczył w Kaiserliche Marine. W marcu 1919 roku złożył dymisję i na własną prośbę został zwolniony ze służby. Otrzymał wówczas emeryturę, choć nie to, tylko Polska była jego celem.

Uroczystości pogrzebowe Józefa Unruga i jego żony w Gdyni [2.10.2018]
Uroczystości pogrzebowe Józefa Unruga i jego żony w Gdyni [2.10.2018] Przemek Świderski

- Bardzo dobry oficer, obowiązkowy, inteligentny i posiadający bardzo dobre wiadomości tak fachowe, jak i ogólne - napisał o Unrugu major Czesław Petelenz, szef sekcji organizacyjnej Departamentu Spraw Morskich w październiku 1919 roku.
- Tworzył i odradzał polską flotę wojenną. W 1925 r. został jej dowódcą - pisze w notce biograficznej IPN.

W 1939 roku Józef Unrug dowodził Obroną Wybrzeża. - Część polskiej ziemi wraz z Helem, broniona przez admirała Józefa Unruga i jego żołnierzy, była jednym z najdłużej utrzymujących się punktów oporu. Jednak po poddaniu się Warszawy, wobec naporu wojsk niemieckich, złej sytuacji polskich wojsk lądowych i przede wszystkim w trosce o ludność cywilną, Józef Unrug podjął najtrudniejszą decyzję o kapitulacji. 2 października 1939 Hel zapisał się w historii jako ostatnia kapitulująca twierdza Wojska Polskiego - pisze IPN.

Razem z innymi obrońcami Józef Unrug trafił do obozu jenieckiego. Po zakończeniu II wojny światowej brał udział w demobilizacji Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Do Polski nie wrócił. - Komuniści pozabijali moich chłopców. Nie chcę mieć z nimi nic do czynienia - powiedział kiedyś wiceadmirał do syna. Zmarł w nocy z 28 lutego na 1 marca 1973 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo