Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Kazimierza Świtonia w Katowicach. Ostatnie pożegnanie Kazimierza Świtonia [ZDJĘCIA]

JOL
Pogrzeb Kazimierza Świtonia w Katowicach
Pogrzeb Kazimierza Świtonia w Katowicach Maciej Gapiński
Pogrzeb Kazimierza Świtonia w Katowicach: Dziś odbył się pogrzeb śp. Kazimierza Świtonia, współtwórcy pierwszych wolnych związków zawodowych w powojennej Polsce, zasłużonego działacza NSZZ Solidarność. - Tak naprawdę powinny być tutaj delegacje urzędu Prezydenta Rzeczpospolitej, Marszałka Sejmu, Premiera Rzeczpospolitej - powiedział nad grobem poseł PiS Antoni Macierewicz.

CZYTAJ TAKŻE:
Kazimierz Świtoń nie żyje [WIDEO] Zmarł w Katowicach. Sejm uczcił Kazimierza Świtonia minutą ciszy

Pogrzeb Kazimierza Świtonia w Katowicach:

O godz. 10 trumna z ciałem zmarłego została wystawiona w kościele św. Szczepana w Bogucicach, o godz. 11 rozpoczęła się msza pogrzebowa, po której kondukt żałobny przeszedł na pobliski cmentarz.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. przedstawiciele środowisk opozycyjnych z czasów PRL i członkowie NSZZ Solidarność. Komisję Krajową reprezentował wiceprzewodniczący Bogdan Biś, śląsko-dąbrowską Solidarność przewodniczący Dominik Kolorz oraz jego zastępca Piotr Nowak. Byli też przedstawiciele komisji zakładowych wraz z pocztami sztandarowymi i działacze Solidarności z lat 80-tych m.in. z Huty Katowice, kopalni Wujek, służby zdrowia i oświaty.

Msza św. żałobna odprawiona została w kościele pw. św. Szczepana w Katowicach-Bogucicach. Ze świątyni kondukt żałobny przeszedł na pobliski cmentarz, gdzie Kazimierza Świtonia żegnali działacze opozycyjni. Wspominali go jako osobę niezłomną, pełną determinacji, która miała odwagę, by upominać się o prawa robotników.

- Żegnam go w imieniu tych wszystkich, którzy z nim razem walczyli o związki zawodowe, o niepodległość Polski, o przyszłość naszego narodu. Żegnam go wiedząc, iż tak naprawdę powinny być tutaj delegacje urzędu Prezydenta Rzeczpospolitej, Marszałka Sejmu, Premiera Rzeczpospolitej. I przyjdzie taki czas, że nad tym grobem staną i podziękują ci Kazimierzu za wszystko co dla Polski zrobiłeś, bo dobrze zasłużyłeś się Rzeczpospolitej - powiedział nad trumną Kazimierza Świtonia poseł Antoni Macierewicz.

Kazimierz Świtoń zmarł 4 grudnia w wieku 83 lat. Był radiomechanikiem, działaczem opozycji w okresie PRL. W 1991 r. został posłem na Sejm I kadencji.

W swoim życiorysie ma m.in. wystąpienie przeciwko planowanemu usunięciu z terenu otoczenia obozu KL Auschwitz, tzw. Żwirowiska, krzyża upamiętniającego wizytę Jana Pawła II. Prowadził głodówkę, zainicjował akcję stawiania nowych krzyży. O tych wydarzeniach Magdalena Łazarkiewicz nakręciła film dokumentalny "Żwirowisko - ostatnia niedziela".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!