Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Lecha Motyki odbędzie się 20 maja. Rodzina prosi o wpłaty na rzecz hospicjum zamiast kwiatów

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Zmarł wieloletni dyrektor Planetarium Śląskiego - Lech Motyka
Zmarł wieloletni dyrektor Planetarium Śląskiego - Lech Motyka FB: Lech Motyka
Pogrzeb Lecha Motyki odbędzie się w czwartek, 20 maja. Pożegnanie wieloletniego dyrektora Planetarium Śląskiego odbędzie się w Chorzowie-Batorym. Rodzina prosi o wpłaty na rzecz hospicjum zamiast kwiatów. - Niestety koronawirus pokonał Leszka przed czasem. Będzie nam Ciebie brakować Leszku - pisze Stefan Janta, wspominając zmarłego.

Lech Motyka zmarł w sobotę, 15 maja. Wówczas przegrał długą i nierówną walkę z koronawirusem.

W Chorzowie i całym regionie był znany jako wieloletni dyrektor Planetarium Śląskiego, gdzie spędził 40 lat swojego zawodowego życia. Godził to z misją nauczyciela geografii, m.in. III Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego, którego był absolwentem. W 2018 roku został członkiem Rady Miasta Chorzów.

Przez lata jego wielką pasją była meteorologia, na której temat udzielił setek wywiadów i napisał tyle samo felietonów.

Pogrzeb Lecha Motyki. Zamiast kwiatów wpłaty na hospicjum

Pogrzeb Lecha Motyki odbędzie się w czwartek, 20 maja. Mszę żałobną zaplanowano na godz. 11.00 w kościele pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza przy ul. Skrajnej 2A w Chorzowie-Batorym. Dalsza część uroczystości odbędzie się na cmentarzu parafialnym.

Rodzina zmarłego prosi o nieskładanie kondolencji oraz wpłaty na rzecz chorzowskiego hospicjum zamiast kwiatów - taka była wola Lecha Motyki.

Lech Motyka. Dusza towarzystwa, pasjonat, doskonały dyrektor

Wspomnienie o zmarłym Lechu Motyce napisał m.in. Stefan Janta, czyli obecny dyrektor Planetarium Śląskiego.

- Pamiętam doskonale moment, kiedy Leszek przyszedł po studiach do pracy w Planetarium. Absolwent geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Długowłosy blondyn, który podczas integracyjnych spotkań i wyjazdów załogi, grał na gitarze i śpiewał piosenki studenckie. Towarzyski, pełen życia i chętny do pracy - wspomina.

Posadę dyrektora przejął w 2010 roku.

- Od samego początku Lech musiał stanąć przed trudnym wyzwaniem - w 2011 Planetarium Śląskie miało być organizatorem Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki. Z zadania wywiązał się znakomicie, a olimpiada przeszła do historii - pisze Janta.

- Nigdy jednak nie zrezygnował ze swojej pasji, czyli meteorologii. Pisał dziesiątki felietonów do lokalnej prasy na tematy związane z pogodą. Jego teksty wyróżniały się wyjątkowo kwiecistym językiem. Współpracował także z lokalnymi mediami, głównie z radiem, udzielając po kilka wywiadów tygodniowo na tematy meteorologiczne, a także związane z bieżącymi wydarzeniami astronomicznymi - dodaje.

Zmarłego dyrektora ocenia jako otwartego na innowacje i dającego dużą swobodę w działaniu. Przypomina także, że nie kto inny jak Lech Motyka podjął się modernizacji Planetarium Śląskiego, która wciąż trwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera