Pogrzeb ppłk Henryka Czerwińskiego ps. „Czart”. Był żołnierzem Armii Krajowej. Przeżył 98 lat

KL
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arkadiusz Gola
Pogrzeb podpułkownika Henryka Czerwińskiego ps. „Czart” odbył się w piątek, 13 maja 2022 roku. Żołnierz 72 pułku piechoty Armii Krajowej Ziemi Radomskiej oraz wiceprezes Zarządu Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej został pożegnany w Katowicach. Spoczął w kwaterze żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu komunalnym przy ul. Murckowskiej.

Pogrzeb ppłk Henryka Czerwińskiego w Katowicach

Podpułkownik Henryk Czerwiński urodził się 10 października 1924 r. w Brzezie, zmarł 8 maja 2022 r. w Katowicach, z którymi od lat był związany.

W piątek, 13 maja, w kaplicy na cmentarzu komunalnym w Katowicach została odprawiona msza św. w intencji Zmarłego. Śp. ppłk Henryk Czerwiński spoczął w kwaterze żołnierzy Armii Krajowej na tamtejszym cmentarzu.

Zobacz zdjęcia:

Ppłk Henryk Czerwiński przez wiele lat mieszkał w Katowicach. Był wiceprezesem Zarządu Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Pomimo zaawansowanego wieku z niewyczerpaną energią uczestniczył w uroczystościach organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej.

Brał aktywny udział w spotkaniach z młodzieżą, obchodach rocznicowych związanych z Armią Krajową, wernisażach wystaw. Przyczynił się do powstawania Szkolnych Klubów Historycznych AK w Sosnowcu (których jest najwięcej w skali całego kraju).

W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej

W 1942 roku jako 18-latek złożył przysięgę w Armii Krajowej, a w 1943 roku dołączył do oddziału partyzanckiego. Służył w 72 pułku piechoty Armii Krajowej Ziemi Radomskiej. Aż do 1945 roku walczył z Niemcami, żyjąc w lesie w Górach Świętokrzyskich.

Był przydzielony do osłony dowódcy oddziału, kapitana Krzysztofa Hofmana (pseudonim „Cyprian”). Jeździł konno. Nosił pseudonim „Czart”. Uczestniczył w akcji „Burza”. Walczył w bitwach pod Gałkami, Huciskiem i Trzebaniami. Brał też udział w szeregu akcji dywersyjnych.

Został odznaczony wieloma medalami. Otrzymał m.in. Medal Wojska (Londyn, 1948 r.), Krzyż Partyzancki (1983 r.), Krzyż Armii Krajowej (Londyn, 1989 r.), Medal Zwycięstwa i Wolności (1982 r.), Odznakę Akcji „Burza” (1996 r.), Medal „Pro Memoria” (2005 r.), Złotą Odznakę Zasługi ŚŻZAK (2009 r.), Medal Edukacji Narodowej (2018 r., za wieloletnią pracę z młodzieżą szkolną oraz za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania).

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni