Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Rudolfa Kołodziejczyka w Dębieńsku. Śląski działacz RAŚ zmarł w wieku 80 lat. „Jego śmierć jest kolejnym umieraniem Śląska"

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Pogrzeb Rudolfa Kołodziejczyka w Dębieńsku. Śląski działacz RAŚ zmarł w wieku 80 lat.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pogrzeb Rudolfa Kołodziejczyka w Dębieńsku. Śląski działacz RAŚ zmarł w wieku 80 lat.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Chrobok
Śląsk poniósł ogromną stratę. Zmarłego przed niespełna tygodniem Rudolfa Kołodziejczyka, współzałożyciela Ruchu Autonomii Śląska i Śląskiego działacza rodzina, wierni, znajomi i współpracownicy odprowadzili w ostatniej drodze na cmentarz w rodzinnym Dębieńsku, gdzie spoczęła urna z prochami Kołodziejczyka. - Żegnamy człowieka nietuzinkowego - powiedział Aleksander Szymura, dyrektor pracy KWK Pniówek.

Rudolf Kołodziejczyk spoczął na cmentarzu w rodzinnym Dębieńsku. Śląski działacz RAŚ zmarł w wieku 80 lat. "Był sumienny i pracowity"

Liczne grono wiernych towarzyszyło w ostatniej drodze Rudolfowi Kołodziejczykowi. Zasłużonego działacza, któremu zawsze zależało na dobru Śląska żegnali rodzina, znajomi, a także przedstawiciele braci górniczej z KWK Pniówek i osoby, które wspólnie z Kołodziejczykiem podejmowały działania na rzecz Górnego Śląska, między innymi z Ruchu Autonomii Śląska.

Pogrzeb zmarłego przed niespełna tygodniem Rudolfa Kołodziejczyka odbył się w czwartek, 26 sierpnia w kościele pw. św. Jerzego w jego rodzinnym Dębieńsku.

- Spotykamy się dzisiaj przy prochach naszego zmarłego brata, aby się modlić. Chcemy modlić się o to, by mógł zamieszkać w mieszkaniu przygotowanym przez Chrystusa - rozpoczął kazanie ks. Roman Kiwadowicz, proboszcz parafii w Dębieńsku.

- Miejsce w niebie to jest cel naszego życia. Na skutek grzechu Adama i Ewy człowiek to wszystko utracił. To miejsce tam jest, ale czy zostanie zamieszkane zależy tylko od nas - podkreślał kapłan, dodając, że jako wierzący wszystko robimy dla Boga.

Kapłan zaznaczył, że smutek po śmierci jest naturalną rzeczą, gdyż z odejściem każdego człowieka ze świata odchodzi dobro. - Nasz zmarły brat zdaje w niebie sprawozdanie z życia jakim był człowiekiem, mężem, bratem. To nowe poczęcie. - porównał śmierć do przyjścia na świat ksiądz.

- Żegnamy człowieka nietuzinkowego. Był sumienny, pracowity. Funkcje dyrektora sprawował w trudnych latach, gdy trzeba było wykazywać się nie lada umiejętnościami, żeby utrzymać się na stanowisku. Dyrektorzy się zmieniali, a Rudek trwał. Zawsze drzwi Twojego gabinetu były otwarte, służyłeś pomocą. Za to ci dziękujemy - żegnał zmarłego Rudolfa Kołodziejczyka, którego współpracownicy z racji znacznie większego doświadczenia i sympatii pieszczotliwie nazywali "dziadkiem" Aleksander Szymura, dyrektor pracy KWK Pniówek, przekazując rodzinie kondolencje od całej Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Rudolf Kołodziejczyk urodził się w 1941 roku w Dębieńsku. Był ekonomistą i nauczycielem matematyki. Zawodowo zawsze związany z górnictwem, między innymi z kopalnią Pniówek, której był głównym księgowym, dyrektorem ds. pracowniczych i zastępcą dyrektora ds. ekonomicznych. Wcześniej pracował w nieistniejącej już dziś kopalni Dębieńsko. Pełnił także funkcję członka rad nadzorczych.

Jeszcze za czasów poprzedniego ustroju mocno zaangażował się w prośląską działalność, organizując tajne spotkania śląskich środowisk. W końcówce lat 80. podjął próbę założenia śląskich związków zawodowych, które starał się współtworzyć z innym działaczem - reżyserem Kazimierzem Kutzem. Po jego odmowie rozpoczął budowę struktur Ruchu Autonomii Śląska, którego był współzałożycielem. Na rzecz Śląska Kołodziejczyk działał także poza granicami kraju.

- Działalność na arenie międzynarodowej przejawiała się kontaktami I wizytami w Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Republice Czeskiej - wspomina zmarłego Rudolfa Kołodziejczyka - inny ze Śląskich działaczy - Andrzej Roczniok.

Kołodziejczyk wspólnie z innymi czynił starania o upamiętnienie Tragedii Śląskiej w Oświęcimiu. Współorganizował I i II Diktand Ślōnskij Godki p.m. Łysohorskygo Ondry, czynił sądowne starania o zadośćuczynienie dla Ślązaków i Ślązaczek i ich rodzin wywiezionych do ZSRS. Był współautorem broszury Naród śląski, doprowadził do rozpoczęcia wydawania Biuletynu Informacyjnego Jaskółka Śląska, później przekształconego w miesięcznik o takiej samej nazwie.

W środowisku zaangażowanych w działalność dla dobra Śląska śmierć Kołodziejczyka jest rozpatrywana jako ogromna i bolesna strata.

- Jego śmierć jest kolejnym umieraniem Śląska konsek po konsku. I to jest najbardziej smutne - ocenia ze smutkiem Grzegorz Franki, szef Związku Górnoślązaków.

- Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że był porządnym Ślonzokiym. Niestety, takich jest coraz mniej - ubolewa Franki, który jak sam mówi zawsze podziwiał wiarę i szczerość w tym, co głosił i jak postępował Kołodziejczyk.

- Osobiście dla mnie Rudolf był inspiracją dla moich działań na rzecz narodowości i godki śląskiej. To dzięki niemu wprowadziłem edukację regionalną w szkołach w Rybniku, powiecie rybnickim i innych miejscach na Górnym Śląsku. Nie miał nic przeciw temu, by w tym celu stworzyć własną działalność na rzecz i dla Śląska. Dlatego powstała Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich - mówił nam z kolei już po śmierci Kołodziejczyka, Józef Porwoł, prezes Stowarzyszenia DURŚ.

Rudolf Kołodziejczyk zmarł 20 sierpnia w wieku 80 lat. W ostatnim czasie zmagał się z długotrwałą i ciężką chorobą. Śmierć Kołodziejczyka jest kolejną stratą śląskiego środowiska. Niedawno zmarł także inny z działaczy na rzecz Górnego Śląska - Dariusz Dyrda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera