18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokaz filmu pt. "Ocaleni" w rocznicę katastrofy hali MTK

Redakcja
arc DZ
W szóstą rocznicę największej katastrofy budowlanej w Polsce, w której zginęło 65 osób a ponad 140 zostało rannych, odbył się w Katowicach pokaz filmu pt. "Ocaleni". Osoby ocalałe w katastrofie na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich nie kryły łez i wzruszenia.

- Ten film, udział w nim, to było ogromne przeżycie. Widziałam ten obraz po raz drugi, więc przyjęłam go nieco spokojniej, ale kiedy obejrzałam go za pierwszym razem nie spałam niemal całą noc - powiedziała Magdalena Lipka z Siemianowic Śląskich, która jest jedną z bohaterek filmu.

Magdalena Lipka do dziś - jak powiedziała - czuje jednak ból fizyczny i "ból serca". Po seansie nie ukrywała, że "wspomnienia dopadają" ją znienacka. - Ten film również przypomniał mi pewne obrazy i dźwięki, o których trudno będzie zapomnieć - mówiła.

Na sali kinowej był także Jarosław Pęgal z Rudy Śląskiej, który pod zawalonym dachem hali spędził trzy godziny. Na wystawę przyjechał jako zwiedzający i hodowca gołębi. - Rany fizyczne i psychiczne pozostały. Do dziś nie mogę wejść na halę - powiedział.

Bohaterowie filmu zrealizowanego dla Discovery Channel przez reżysera i dokumentalistę Wojciecha Szumowskiego opowiadali o swoich przeżyciach pod gruzami, trudnych chwilach w szpitalu, potem trwającej miesiące i lata rehabilitacji. Zwierzali się ze swoich najskrytszych myśli, ale jednocześnie podkreślali, że "życie toczy się dalej" i "trzeba starać się zapomnieć" o tej tragedii. Były to chwilami dramatyczne relacje. Zarówno w trakcie seansu jak i po projekcji nie kryli wzruszenia i łez.

28 stycznia 2006 roku w trakcie tej największej katastrofy budowlanej w historii Polski zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych. Gdy ok. godz. 17.15 runął dach hali, wewnątrz trwały międzynarodowe targi i ogólnopolska wystawa gołębi pocztowych.

Filmowa opowieść o ocalałych powstawała dwa lata. Swoją premierę telewizyjną miała w piątek na kanale Discovery Channel.

Po pokazie filmu niektórzy z ocalałych pojechali na miejsce tragedii sprzed sześciu lat by zapalić znicz, pomodlić się. - Jestem tam dwa razy do roku, w Dniu Wszystkich Świętych oraz w rocznicę zawalenia się hali - tłumaczyła jedna z bohaterek filmu Szumowskiego. PAP

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Porwanie dziecka w Sosnowcu. Pomóżcie odnaleźć Madzię! SERWIS SPECJALNY
Walka hardkorowy koksu kontra Marcin Najman w Spodku? Kto wygra?

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!