Pokaz strzyżenia owiec i warzenia sera, opowieści o pasterstwie, zbójnickie zabawy, nauka tańca góralskiego, tradycyjne stroje góralskie i zbójnickie i występy taneczne. Tak było w niedzielę 7 października podczas imprezy plenerowej "Zbóje i zbójnictwo"w Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie", czyli w chorzowskim skansenie.

W chorzowskim skansenie, w niedzielę 7 października, odbyła się impreza plenerowa "Zbóje i zbójnictwo". Goście skansenu usłyszeli opowieści o pasterstwie i wełnie, a także s stroju góralskim oraz historii śląskich zbójników. Nie zabrakło też zbójnickich zabawy w tym m.in. grania na trombicie oraz warsztatów filcowania wełny.

Jedną z wielu atrakcji był pokaz strzyżenia owiec. Goście mogli z bliska zobaczyć, jak strzyże się owce. Można było podejść nawet podejść do już ostrzyżonej owcy. Pokaz ten przyciągnął wielu gości skansenu, a w tym wiele rodzin z dziećmi.

- Historia polskiego zbójnictwa ma już ponad 400 lat. My, jako Stowarzyszenie Zbójników "Beskidnicy" promujemy kulturę góralską i zbójnicką. Opowiadamy o obyczajach, kulturze i prezentujemy strój zbójnicki, który różnił się od góralskiego. Nie można też zapomnieć o gwarze, śpiewie i tańcu zbójnickim. W tym roku ponownie odwiedzamy skansen w Chorzowie - mówi Krzysztof Kufel, prezes Stowarzyszenia Zbójników "Beskidnicy".

Członkowie Stowarzyszenia Zbójników "Beskidnicy" nakręcili też godzinny film, gdzie można dowiedzieć się więcej o beskidzkich zbójnikach takich, jak np. harnas Klimczok, Ondraszek, Bury i Kroćpok. Film pt. "Sen o zbójnikach" można zobaczyć na YouTubie.

Zobaczcie zdjęcia ze skansenu:
Zobacz galerię

Zwiedzający mogli zobaczyć także pokaz serowarstwa, czyli procesu powstawania serów m.in. oscypków czy redykołków. Można była także spróbować świeżo zrobionej bryndzy, czyli sera z owczego mleka.

- W minioną sobotę na świętego Michała było ostatni w tym roku wypas owiec. Kolejny będzie dopiero na wiosnę przyszłego roku. Ser, który wytworzono z mleka owiec, nigdy nie był sprzedawany tylko rozdawany, tak jak dzisiaj - opowiada Józef Michałek, pasterz z Beskidów.

Na scenie wystąpił Dziecięcy Zespól Pieśni i Tańca „Sarna” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Żywczanie”. Członkowie zespołu uczyli także gości tańców góralskich.

W pierwszy weekend października w chorzowskim skansenie obowiązywała promocyjna cena biletów w ramach ogólnopolskiej akcji „Polska za pół ceny”.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Spotkania Medyczne. Odc. 1 - Borelioza.

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ