Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokój tak, ale nie za wszelką cenę! 84. rocznica słynnego przemówienia Józefa Becka w Sejmie RP. Taką odpowiedź dał minister Hitlerowi

OPRAC.:
Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Józef Beck odrzucił żądania niemieckie i na początku kwietnia 1939 r., podczas wizyty w Londynie, przyjął w imieniu rządu brytyjskie gwarancje dla Polski
Józef Beck odrzucił żądania niemieckie i na początku kwietnia 1939 r., podczas wizyty w Londynie, przyjął w imieniu rządu brytyjskie gwarancje dla Polski IPN
5 maja 1939 r., ówczesny minister spraw zagranicznych dr Józef Beck na posiedzeniu Sejmu II RP odrzucił niemieckie żądania. Swoje wystąpienie zakończył historycznymi słowami: „My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenną. Tą rzeczą jest honor.” Była to odpowiedź na żądania wobec Polski kanclerza III Rzeszy Adolfa Hitlera z 28 kwietnia 1939 r. oraz wypowiedzenie polsko-niemieckiej deklarację o niestosowaniu przemocy.

Minister Józef Beck odrzucił niemieckie żądania

Adolf Hitler, przemawiając w Reichstagu, wypowiedział polsko–niemiecką deklarację z 1934 r. Stwierdził, że zawarte przez Polskę i Wielką Brytanię gwarancje są sprzeczne z polsko-niemiecką deklaracją. Na niemieckie posunięcie Józef Beck odpowiedział 5 maja 1939 r. słynnym przemówieniem w Sejmie RP, podczas którego ponownie odrzucił niemieckie żądania – przypomina Instytut Pamięci Narodowej.

Odpowiedź w sprawie Wolnego Miasta Gdańska

W kwestii Gdańska minister powiedział: „kiedy po tylokrotnych wypowiedzeniach się niemieckich mężów stanu, którzy respektowali nasze stanowisko i wyrażali opinię, że to „prowincjonalne miasto nie będzie przedmiotem sporu między Polską a Niemcami” - słyszę żądanie aneksji Gdańska do Rzeszy, z chwilą, kiedy na naszą propozycję, złożoną dn. 26 marca wspólnego gwarantowania istnienia i praw Wolnego Miasta nie otrzymuję odpowiedzi, a natomiast dowiaduje się następnie, że została ona uznana za odrzucenie rokowań - to muszę sobie postawić pytanie, o co właściwie chodzi? Czy o swobodę ludności niemieckiej Gdańska, która nie jest zagrożona, czy o sprawy prestiżowe, czy też o odepchnięcie Polski od Bałtyku, od którego Polska odepchnąć się nie da!

Wartością bezcenną: honor

Reasumując swoje przemówienie, wypowiedział historyczne słowa: „Pokój jest na pewno celem ciężkiej i wytężonej pracy dyplomacji polskiej. Po to, aby to słowo miało realną wartość, potrzebne są dwa warunki: 1) pokojowe zamiary, 2) pokojowe metody postępowania. […] Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja, skrwawiona w wojnach, na pewno na okres pokoju zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata ma swoją cenę, wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor.”

Przemówienie ministra wywołało w sejmie burzę oklasków, a obywateli ogarnął entuzjazm.

Józef Beck – sprawny dyplomata

W latach 1922-1923 przebywał za granicą jako attaché wojskowy Rzeczypospolitej w Paryżu i Brukseli. W 1930 r. został mianowany podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Jako wiceminister przyczynił się do zawarcia 15 lipca 1932 r. układu o nieagresji z ZSRS. W grudniu 1932 r., już jako minister, doprowadził do wymiany dokumentów ratyfikacyjnych ten układ.

- 26 stycznia 1934 r. doprowadził do podpisania polsko–niemieckiej deklaracji o niestosowaniu przemocy pomiędzy obu państwami. W wyniku jego działań w marcu 1938 r. Polska i Litwa nawiązały stosunki dyplomatyczne. Beck piastował stanowisko ministerialne aż do wybuchu II wojny światowej. Realizowana przez niego polityka zagraniczna opierała się na sformułowanej przez Józefa Piłsudskiego zasadzie równowagi w stosunkach Polski z dwoma sąsiadami: Związkiem Sowieckim i Niemcami. Polityka równowagi stanęła pod znakiem zapytania jesienią 1938 r., kiedy to Niemcy wysunęli pod adresem Polski żądania włączenia Wolnego Miasta Gdańska do III Rzeszy, przeprowadzenia przez Pomorze eksterytorialnych linii - kolejowej i autostrady oraz wstąpienia Polski do Paktu Antykominternowskiego – zaznacza IPN.

Józef Beck odrzucił żądania niemieckie i na początku kwietnia 1939 r., podczas wizyty w Londynie, przyjął w imieniu rządu brytyjskie gwarancje dla Polski. Wkrótce do brytyjskich gwarancji przyłączyła się również Francja.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera