Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokonali granicę. Teraz pokonują bariery językowe. Ukraińcy uczą się języka polskiego w Tarnowskich Górach. ZDJĘCIA. WIDEO

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Wideo
od 16 lat
Przyjechali do naszego kraju, żeby uciec przed wojną. Teraz starają się tutaj ułożyć sobie życie na nowo. Barier jest wiele, a przede wszystkim jedna – językowa. Żeby ją pokonać, Ukraińcy zapisują się na lekcje języka polskiego. - Po polsku dużo rozumiem, lecz z mową jest kiepsko – przyznaje jedna z kobiet.

Zaopatrzeni w zeszyty i długopisy siadają do ławek. Do sali wchodzi Joanna Ślezak-Kocot, która rozpoczyna lekcję języka polskiego.

- Dziękuję, przepraszam, proszę, dzień dobry, cześć – powtarzają za nią.

Zobacz zdjęcia:

Uchodźcy z Ukrainy, którzy mieszkają w Tarnowskich Górach, przychodzą specjalnie do Tarnogórskiego Centrum Kultury w piątki o godz. 8 rano, żeby uczyć się naszego języka. To właśnie tutaj ruszyła nauka języka polskiego dla Ukraińców

Nie przeocz

- Muszę pochwalić grupę – mówi nam Joanna Ślezak-Kocot, nauczycielka w Tarnogórskim Centrum Kultury. - Bardzo są zaangażowani. Chcą się uczyć języka polskiego, dzielnie pracują. Mam nadzieję, że za miesiąc będą mówić dobrze po polsku.

Uchodźcy z Ukrainy chcą się tutaj „zaklimatyzować” jak najszybciej. Wielu z nich rozumie język polski, gorzej z mową.

- Zajęcia bardzo mi się spodobały. Jestem tutaj już drugi raz. Bardzo dobrze pani tłumaczy materiał. Nauczyłam się już alfabetu oraz wielu zadań potrzebnych na co dzień. Właśnie podjęłam pracę i dużo już rozumiem. Z komunikacją jest nieco gorzej, ale się staram. Język polski rozumiem w około 80 procentach. Z mową jeszcze mam problemy – zdradza nam jedna z kobiet, która uczestniczy w zajęciach.

Lekcje języka polskiego dla Ukraińców. „To był ruch od serca”

- Zajęcia językowe trwają od niedawna - mówi nam Krzysztof Stręcioch z Tarnogórskiego Centrum Kultury - To był taki ruch z serca, który wykonaliśmy, żeby obywatele z Ukrainy dowiedzieli się czegoś o naszym języku, żeby łatwiej było im posługiwać się naszym językiem, na przykład w sklepie, w urzędzie, w takim codziennym życiu.

„Mam na imię Olga. Dzień dobry”

- Mam na imię Olga. Dzień dobry – przedstawia nam się jedna z Ukrainek. - Chcę nauczyć się dobrze mówić po polsku, żeby było łatwiej mi w pracy. Chciałabym, żeby mnie rozumiano i żebym to ja rozumiała moich rozmówców – dodaje druga.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera