Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pola lawendy w Bytomiu jak w Prowansji ZDJĘCIA Miniarboretum w letniej wersji

Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
Miniarboretum w Bytomiu
Miniarboretum w Bytomiu Magdalena Nowacka-Goik/Dziennik Zachodni
Bytom: Pola lawendy jak w Prowansji. Zobacz miniarboretum w letniej wersji

Pole lawendy jak w Prowansji.Warto zobaczyć miniarboretum w letniej odsłonie. Kwitną hortensje, lilie i konfiturowe róże
Trwają też prace nad przygotowaniem ogrodu bytomskiego . Otwarcie już we wrześniu

Nasze ostatnie odwiedziny w miniarboretum wypadły wiosną, pod koniec marca. Dzisiaj zachęcamy, aby przyjść zobaczyć miniarboretum w letniej odsłonie. Jest przepięknie.

Pachnące hortensje, róże i oryginalne trawy

Przede wszystkim w oczy rzucają się kwitnące teraz intensywnie hortensje, głównie białe, ale jest też piękna różowa. Piłkowana i drzewiasta Anabelle. Zaczynają kwitnąć na początku lipca, więc są teraz w pełnej krasie. Jak podkreśla Gabriela Kadłubek, koordynator zieleni z MZZiGK w Bytomiu, która mnie oprowadza, te kwiaty świetnie sprawdzają się w dekoracjach - są bardzo efektowne. Ale rarytasem jest hortensja omszona. Ma duże, płaskie, niebieskie lub fioletowe kwiatostany (ta bytomska jest liliowa). Krawędzie otoczone pierścieniem białych kwiatów płonnych. Liście ciemnozielone, jajowate, ogromne, do 30 cm. Wyglądają jak pokryte aksamitem. - Kto chce ją zobaczyć, powinien się jednak pospieszyć, bo już powoli przekwita - mówi pani Gabriela. Ciekawy jest też krzew hortensji dębolistnej, ale młody, nie wiadomo czy zakwitnie w tym roku. Ma długie kwiatostany. Liście, jak sama nazwa wskazuje, przypominają w kształcie liście dębu. Jesienią przebarwiają się na czerwono.

Z boku zakwitły piękne gatunki lilii, mocno pachnące. Były żółte, różowe, zostały białe. Najbardziej jedna wzrok przyciąga ogromny klomb z lawendą. - Będzie powoli przekwitała, szykujemy się do jej przycinania. Lawenda jest miododajną rośliną, dlatego w tym miejscu zobaczymy najwięcej bąków, bardzo lubią ją też motyle - mówi pani Gabriela.

Często mylona z lawendą jest perowskia łobodolistna. Ma podobny kształt i kolor. Poza arboretum można ją zobaczyć na klombie przy rogu ul. Piekarskiej i na skwerze w Miechowicach. Bardzo efektowna. Jest jednak wyższa od lawendy i wytrzymała na suszę. I możemy ją jeszcze podziwiać nawet we wrześniu.

W miniarboretum nie mogło zabraknąć róż. Niektóre już częściowo przekwitły, ale nadal można je podziwiać. Wśród nich jest gromada pochodzących z hodowli angielskiej Davida Austina. Kremowo-żółta pilgrim o kapuścianym kształcie, ale także różowe i bladoróżowe. Są niskie i mają dużo płatków. Białe i w środku żółte. Dopiero kwitnąć zaczyna natomiast róża konfiturowa, która już za to oszałamiająco pachnie. Ale nie tylko kwiaty przyciągają wzrok w miniarboretum.
- Warto zwrócić uwagę na kolorowe, oryginalne trawy. Wśród nich są niebieskie wydmuchrzyce piaskowe, które zwykle rosną na wydmach - pokazuje pani Gabriela. - Są bardzo wytrzymałe, odporne na morskie zasolenie. Bardzo dobrze się przyjęły na bytomskiej glebie - śmieje się pani Gabriela. Obok, dla kontrastu, czerwona imperata cylindryczna. Rozrasta się kłączami niczym perz. - Bardzo ładnie ten czerwony łan wygląda przy niebieskiej wydmurzycy - mówi Gabriela Kadłubek. Za niedługo będą kwitły kwiatostany rozplenicy japońskiej, walcowate w formie kłosa, przypominające ...szczotkę do czyszczenia butelek. Już można zobaczyć jednoroczną trawę o j nazwie - łzy Hioba. Z jej ziarniaków wyrabiane są różańce i korale.

- Poza trawami kolorowymi, mamy też trawę czarną, która tak naprawdę gatunkowo jest byliną, ale przypomina trawę. Właśnie teraz kwitnie - pokazuje Gabriela Kadłubek. Podstawowa forma ma zielony kolor, ale przez mieszanie gatunkowe, wyszła taka ciemna. Jej nazwa to konwalnik i należy do najciemniejszych roślin w przyrodzie. Z zamkniętej oranżerii, na lato przeniesiono na wolne powietrze kaktusa „Smoczy owoc” i drzewko koralowe. Dojrzała już cytryna i mandarynka, jest też oleander. Nie brakuje też ziół leczniczych. Kwitnie echinacea, kozłek lekarski czyli waleriana, a na żółto - wiesiołek. - Czekamy aż pojawi się kiwi i granat - mówi pani Gabriela. Dobrze rośnie topinambur, który jest obecnie modną rośliną jadalną, a jego inna nazwa to słonecznik bulwiasty. W samej oranżerii mnóstwo storczyków, wanilia i bananowiec już z owocami. A na zewnątrz trwa aranżacja żółto-niebieskiego ogrodu bytomskiego. Otwarcie we wrześniu.

Ryby, kanarki harceńskie i małe zeberki

Miniarboretum to nie tylko roślinność. są akwaria z rybami (jest i rak), różne gatunki papużek i kanarków - wśród nich te harceńskie. Część ptaszków urodziła się już tutaj. Ostatnio wykluły się tu zeberki. Samczyk tego gatunku bardzo ładnie śpiewa. Miniarboretum przy ul. Tarnogórskiej 1, czynne jest od poniedziałku do piątku od 15 do 18, a w soboty i niedziele od 11 do 19. Wstęp kosztuje złotówkę

*Przejmująca historia Macieja Cieśli. To o nim mówił papież Franciszek
*Ale burza! Samochody zatopione przy M1 w Czeladzi ZDJĘCIA + WIDEO
*Tylko szaleniec mógłby się rzucić na tego policjanta ZOBACZCIE ZDJĘCIA
*Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
*Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!