Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy chcą się leczyć w Czechach. Jest taniej, a kliniki są świetne

Agata Pustułka
Turystyka zdrowotna miała być magnesem, który przyciągnie do Polski pacjentów z zagranicy. Może jednak trendy będż odwrotne?
Turystyka zdrowotna miała być magnesem, który przyciągnie do Polski pacjentów z zagranicy. Może jednak trendy będż odwrotne? 123rf
Czesi kuszą polskich pacjentów świetnymi klinikami i tańszymi zabiegami. To walka o klienta. Ministerstwo Zdrowia opóźnia wydanie przepisów dotyczących rozliczeń transgranicznych

Ponad połowa Polaków jest niezadowolona z poziomu usług medycznych w kraju i nie ma nic przeciwko temu, by leczyć się u południowych sąsiadów. Stowarzyszenie "Zdrowie bez granic" przeprowadziło badanie ankietowe na grupie 500 Polaków i 500 Czechów. Wynika z nich, że chętniej jeździlibyśmy do Czech na zabiegi, do których w Polsce ustawiają się kolejki. Połowa tamtejszych placówek medycznych jest zainteresowana przyjmowaniem obcokrajowców.

- Czesi są bardziej zadowoleni ze swojej służby zdrowia, ale trzeba wziąć pod uwagę, że Polacy mają tendencję do narzekania. Nasze badanie nie mają charakteru naukowego tylko marketingowy, ale i tak widać, że rynek transgranicznych usług medycznych ma duży potencjał - ocenia Justyna Samiecova ze Stowarzyszenia"Zdrowie bez granic", która od siedmiu lat mieszka za naszą południową granicą.

W Czechach popularnością wśród Polaków cieszą się zabiegi okulistyczne, chirurgii plastycznej, porady ginekologiczne oraz endokrynologiczne.

- Mamy też potencjał związany z ortopedią oraz kardiologią - dodaje Samiecowa.

Czeska ochrona zdrowia nie jest tak scenatralizowana jak polska, a pacjent może wybrać sobie pakiety ubezpieczeń uzależnione od dochodów i potrzeb. Firmy ubezpieczeniowe gwarantują sporo bonusów, gdy np. pacjentka zaszczepi się przeciwko rakowi szyjki macicy, albo gdy rodzice dziecka chorego na astmę opłacają mu turnusy rehabilitacyjne nad morzem. Do wielu zabiegów mniejsze są kolejki, a poza tym ich cena bywa niższa. Rok temu weszły przepisy dotyczącej stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece medycznej.

Unijna dyrektywa teoretycznie dawała możliwość, by Polacy leczyli się, jeśli chcą za granicą, a NFZ miał się rozliczać z określonymi placówkami. To jednak nadal tylko teoria, bo do tej pory strona polska nie przygotowała szczegółowych przepisów prawnych gwarantujących Polakom nie tylko dostęp do świadczeń, ale też ich rozliczanie za pośrednictwem NFZ.

Powód opóźnienia wydania tych przepisów jest oczywiście związany z obawą, że Polacy, którzy są wkurzeni na brak dostępności do usług medycznych w kraju szybko "wyczyszciliby" konto NFZ.

Do śląskiego oddziału NFZ wpłynęło 9 wniosków o zwrot kosztów zabiegu leczenia zaćmy.
Wszystkie zabiegi były wykonane na terenie Czech (głównie w Czeskim Cieszynie). Koszt zabiegu to ok. 3 tys. zł, ale jest wykonywany praktycznie od ręki. Nasz NFZ nie płaci.

- Odesłaliśmy dokumentację wnioskodawcom, bo w związku z brakiem przepisów krajowych Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, działając w reżimie finansów publicznych, nie ma upoważnienia ustawowego do rozpatrzenia wniosku i finansowania kosztów transgranicznej opieki zdrowotnej udzielonej na terenie Czech - mówi Małgorzata Doros z biura prasowego śląskiego NFZ.

Można w takiej sytuacji wystąpić na drogę sądową i nie jest wykluczone, że czescy prawnicy wyspecjalizują się w takich usługach. Jak twierdzi Samiecova, wielu polskich lekarzy i pielęgniarek jest zainteresowanych pracą w Czechach. Świadczy o tym zainteresowanie tych grup zawodowych kursami językowymi.

- Bariera językowa została też podana jako jeden z powodów rezygnacji z leczenia w Czechach. Ale i temu da się zaradzić. Stworzymy słownik polsko-czeski obejmujący najważniejsze terminy medyczne - dodaje Samiecova.

Popularnością wśród polskich pacjentów cieszą się szpitale w Karvinie, Zlinie, Trzincu, a także w Pradze.

Ochrona zdrowia

Rynek nie znosi próżni, a prawa rynku są nieubłagane. Dotyczy to także rynku usług medycznych. Chociaż dziś Polacy nie mogą w pełni korzystać ze swych praw do leczenia za granicą to niebawem sytuacja ta musi się zmienić, bo wydanie szczegółowych przepisów zostanie po prostu wymuszone. Polski rząd powinien się do tej sytuacji przygotować i zamiast zamartwiać się tym, że Polacy będą masowo wyjeżdżać leczyć się za granicę, powinien zrobić wszystko, by to usługi medyczne w Polsce stały się atrakcyjne dla obcokrajowców.

Oczywiście na terenach przygranicznych ten ruch będzie zawsze większy. Dlatego nasze placówki ochrony zdrowia powinny skierować swoje oferty także dla obywateli Czeskiej Republiki, czy Niemiec. Dziś jednak #nasza ochrona zdrowia znajduje się gdzieś sto lat za Czechami, choć nie można absolutnie powiedzieć, że za południową granicą jest idealnie.

*PREZENTY NA DZIEŃ KOBIET 2014 - NAJLEPSZE POMYSŁY
*PIĘKNE DZIEWCZYNY CHCĄ BYĆ MISS POLONIA - ZDJĘCIA Z CASTINGU W KATOWICACH
*TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
*GALA NIEGRZECZNI - DODA POBIŁA SIĘ Z SZULIM - NOWE FAKTY i ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!