Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy masowo rezygnują z jazdy samochodem. Drogie paliwa i inflacja dają się odczuć. Sytuacja zmusza nas do zmiany nawyków

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Archiwum Dziennika Zachodniego
Drogie paliwo i inflacja coraz bardziej dają odczuwać się Polakom. Nie tylko częściej zwracamy uwagę na ceny przy zakupach, ale coraz częściej decydujemy się na zrezygnowanie z podróżowania samochodem, wybierając tańsze rozwiązanie: autobusy, rowery czy hulajnogi elektryczne. Prócz tego, że takie środki transportu są bardziej ekonomiczne, mogą być one korzystniejsze również czasowo niż samochód, a jednocześnie przyczyniają się do redukcji emisji CO2 do środowiska.

Zarówno na Śląsku, jak i w całej Polsce, coraz częściej Polacy rezygnują z jazdy samochodem, wybierając alternatywne środki transportu. Mimo że według rankingu TOMTOM TRAFFIC INDEX Katowice są najmniej zakorkowanym miastem, w ostatnich miesiącach możemy zauważyć zwiększony ruch rowerzystów i korzystających z hulajnóg elektrycznych.

Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Nationale-Nederlanden, 73 proc. osób biorących udział w ankiecie posiada własny samochód. W związku z niedawnym nałożeniem embarga na rosyjską ropę, wizja kolejnych podwyżek mobilizuje coraz większą część społeczeństwa do korzystania z alternatywnych środków transportu.  Już prawie 60 proc. badanych ograniczyło korzystanie z samochodów na rzecz własnych lub wypożyczonych jednośladów, znacznie tańszych w codziennym utrzymaniu.

Dwa razy więcej przejazdów

Pełne dane zbiorcze pojawią się pewnie przy końcu roku, jednak warto spojrzeć na dane jednego z największych operatorów mikromobilności - Dott, posiadających urządzenia w wielu miastach w Polsce. W maju 2022 r. zrealizowano w Polsce aż pięciokrotnie więcej przejazdów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

- Klientów do przesiadki przekonuje fakt, że szczególnie na nieco krótszych trasach, elektryczna hulajnoga czy rower mogą być lepszym i tańszym rozwiązaniem niż samochód. Zwłaszcza, że w przypadku auta do paliwa należy doliczyć jeszcze koszty ogólnej eksploatacji pojazdu (zużycie płynów eksploatacyjnych, filtrów, częstsza wymiana zużytych części itp.), a niekiedy też opłaty za parkowanie - mówi Michał Paprocki, dyrektor generalny firmy Dott.

Zobacz zdjęcia:

Nie przeocz

Nie tylko ceny paliw mają wpływ na szukanie alternatywy

Jaka jest największa zaleta mikromobilności? Aspekt ekologiczny i korzyści dla środowiska, jakie wiążą się z rezygnacją z codziennej jazdy samochodem. Z danych JATO Dynamics wynika, że w 2021 roku samochody z silnikami benzynowymi emitowały średnio 134,2 g CO2 na kilometr. Z kolei w przypadku diesli było to 129,6 g/km.

- Wyobraźmy więc sobie, że codziennie pokonujemy do pracy 5 kilometrów w jedną stronę. W tygodniu daje to 50 km, więc łatwo policzyć, że rezygnując z auta na rzecz e-hulajnogi czy e-roweru oszczędzamy nawet ponad 6 kg potencjalnie wyemitowanego CO2. W pełni wpisuje się to w filozofię Dott, zakładającą promowanie transportu przyjaznego dla środowiska i uwolnienie miast od dużej liczby samochodów - mówi Michał Paprocki.

Kolejnym aspektem jest uniknięcie korków... Według badania dla Nationale-Nederlanden, przyjazne dla atmosfery formy transportu przekonały do siebie ponad 70 proc. badanych z największych miast w Polsce. 54 proc. ich mieszkańców twierdzi, że dzięki rowerom i hulajnogom unikają korków, a tym samym szybciej pokonują wyznaczone trasy. Rower jest zdecydowanie najchętniej wybieranym, alternatywnym do samochodu, środkiem transportu. W przeciętnym sezonie wiosenno-letnim, korzysta z niego niemal ośmiu na dziesięciu respondentów, z czego 62 proc. codziennie lub co najmniej kilka razy w tygodniu.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera