Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy w kryzysie nie zwracają się do bliskich. Dane zatrważają. Na pomoc rusza kampania „WYstarczy zapytać”

OPRAC.:
Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
61% Polaków potwierdza, że bliskie im osoby nie zwracają się do nich w kryzysie, aż 55% nie dostrzega w swoim otoczeniu osób z problemami psychicznymi. Na pomoc rusza kampania „WYstarczy zapytać”.
61% Polaków potwierdza, że bliskie im osoby nie zwracają się do nich w kryzysie, aż 55% nie dostrzega w swoim otoczeniu osób z problemami psychicznymi. Na pomoc rusza kampania „WYstarczy zapytać”. zdjęcie ilustracyjne / Pixabay
Najnowsze badania wykazały, że ponad 50% Polaków nie zwraca się do swoich bliskich w chwilach kryzysu zdrowia psychicznego. 10 października obchodzono Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W ramach tego dnia wystartowała kampania społeczna „WYstarczy zapytać”, skierowana do osób mających w swoim otoczeniu bliskich mierzących się z problemami natury psychologicznej.

„WYstarczy zapytać”

10 października ustanowiono Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego. Przez cały miesiąc specjaliści z Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego będą prowadzić działania psychoedukacyjne oraz bezpłatne konsultacje psychologiczne w ramach kampanii „WYstarczy zapytać”. Kampania ta skierowana jest do bliskich osób, które doświadczają kryzysu.

- Najnowsze badania Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna wskazują, że aż 61% Polaków potwierdza, że bliskie im osoby nie zwracają się do nich w kryzysie, aż 55% nie dostrzega w swoim otoczeniu osób z problemami psychicznymi, a nieco ponad połowa badanych potrafi rozmawiać z bliskimi, gdy przeżywają problemy. Przy wskazaniu konkretnych problemów życiowych, jak choroba, rozwód, opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem, ten odsetek jest jeszcze niższy. Jednocześnie 59% badanych uważa, że w naszym kraju w niewystarczającym stopniu mówi się o psychicznych problemach zdrowotnych. - wymienia Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego.

W ramach kampanii przygotowano również cykl webinarów tematycznych, dostępnych w mediach społecznościowych centrum:

  • 18.10.2022 godz. 18:00 – „Samotność niebezpieczna dla zdrowia psychicznego i fizycznego” – mgr Martyna Hnatyszyn,
  • 25.10.2022 godz. 18:00 – „Dlaczego niektóre tematy są trudne w komunikacji międzyludzkiej? Dlaczego się ich boimy i jak je oswajać?” – mgr Katarzyna Babka,
  • 31.10.2022 godz. 14:00 – „Jak wspierać pracowników, którzy znajdują się w trudnej emocjonalnie sytuacji życiowej?” – mgr Sylwia Rozbicka.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera