Polacy za granicą. Kiwior już strzela dla Arsenalu, Lewandowski pożegnał Camp Nou, wpadka Skorupskiego [RAPORT]

Jacek Czaplewski
Piotr Rzepecki
Radość Jakuba Kiwiora po pierwszym golu w Premier League
Radość Jakuba Kiwiora po pierwszym golu w Premier League GLYN KIRK/AFP/East News
Polacy za granicą. Mamy dobre i złe wieści dla selekcjonera Fernando Santosa przed czerwcowymi meczami reprezentacji Polski. Niektórzy jego podopieczni są w świetnej formie, inni kompletnie zawodzą. Cieszy debiutancka bramka Jakuba Kiwiora dla Arsenalu w Premier League.

Anglia. Pierwszy raz Jakuba Kiwiora

Niezapomnianą chwilę akurat w ostatnim meczu sezonu przeżył Jakub Kiwior. Stoper w siódmym występie w Premier League zdobył swoją debiutancką bramkę. W końcówce przeciw Wolverhampton wykorzystał zamieszanie w polu karnym po rzucie rożnym. Strzelił w sam środek, ale zasłonięty bramkarz i tak nie zdołał zatrzymać piłki.

To szósty Polak w historii z przynajmniej jedną bramką w lidze angielskiej. Równa do Jana Bednarka, autora siedmiu goli, który w niedzielę razem z Southampton rozegrał w niej ostatni mecz przed spadkiem. Jak na złość w zremisowanym 4:4 spotkaniu z Liverpoolem był zamieszany w utratę bramek.

Niemcy. Gole Kamińskich: Jakuba i Marcina

W sobotę zakończyły się rozgrywki Bundesligi. Tytuł jedenasty raz z rzędu obronił Bayern Monachium, który wykorzystał potknięcie Borussii Dortmund. Niestety VfL Wolfsburg Jakuba Kamińskiego nie wywalczył miejsca premiowanego udziałem w eliminacjach Ligi Konferencji. W decydującym meczu uległ ostatniej Hercie Berlin 1:2. Polak świetnie zaczął ten mecz. Już w 2 minucie otworzył wynik, kiedy z bliskiej odległości pokonał bramkarza technicznym strzałem. Skrzydłowy debiutancki sezon skończył z udanym bilansem pięciu goli i dwóch asyst w trzydziestu trzech występach.

Na listę strzelców wpisał się także Marcin Kamiński - przeciw RB Lipsk. To trafienie miało gorzki posmak. Obrońca Schalke od razu po awansie wraca bowiem ze swoim klubem na zaplecze. Do utrzymania zabrakło ledwie trzech punktów. Odnotujmy, że właśnie w 2. Bundeslidze kolejny popis dał Dawid Kownacki. Na pożegnanie z Fortuną Düsseldorf (odchodzi do Werderu Brema) dwukrotnie trafił FC Kaiserslautern w wygranym 3:0 meczu wyjazdowym. Sezon skończył z czternastoma golami i dziewięcioma asystami na koncie.

Hiszpania. Lewandowski wolał podawać

Robert Lewandowski był w niedzielę uczestnikiem historycznego meczu. Zagrał dla Barcelony po raz ostatni przed wyczekiwanym remontem Camp Nou. Tego wydarzenia nie uczcił wprawdzie golem (choć bardzo się starał), ale za to wypracował oba trafienia Ansu Fatiego. Podania na 1:0 i 2:0 miały coś z magii. Polak nie włożył w nie wiele siły, natomiast bardzo postarał się, żeby były efektowne. Potem oklaskami i szpalerem podziękował odchodzącym legendom Dumy Katalonii: Jordiemu Albie i Sergio Busquetsowi.

Włochy. Wpadka Skorupskiego, asysta Bereszyńskiego

Kiepski weekend zaliczyli polscy bramkarze z Serie A. Bartłomiej Drągowski aż cztery razy wyciągał piłkę z siatki, Wojciecha Skorupskiego z okolicy dziesiątego metra pokonał główkujący Olivier Giroud z Milanu, a Łukasz Skorupski jak na złość sprezentował pierwszego gola Napoli, kiedy podał prosto pod nogi Victora Osimhena. W tym meczu debiutancką asystę dla mistrza zanotował Bartosz Bereszyński, który w drugiej połowie znalazł w szesnastce właśnie Nigeryjczyka.

USA. Świderski z trafieniem. Powołanie to formalność

Powody do zadowolenia ma Karol Świderski. Jego Charlotte wygrało wyjazdowy mecz z Los Angeles Galaxy 1:0. Jedyną bramkę strzelił właśnie reprezentant Polski. Na kwadrans przed końcem wykorzystał dogranie z rzutu rożnego i dał swojemu zespołowi upragnione trzy punkty.

W tym meczu nie wystąpił Kamil Jóźwiak, którego powołanie na czerwcowe mecze kadry stoi pod znakiem zapytania. W przypadku Świderskiego takich wątpliwości nie ma. Lada dzień partner Lewandowskiego z ataku przyleci do Warszawy na mecze z Niemcami (16 czerwca) i Mołdawią (20 czerwca).

Weekendowe występy reprezentantów Polski powołanych na el. Euro 2024:

Bramkarze:

• Bartłomiej Drągowski (Spezia) - 90 minut w meczu z Torino (0:4)
  • Łukasz Skorupski (Bologna) - 90 minut w meczu z Napoli (2:2)
  • Wojciech Szczęsny (Juventus) - 90 minut w meczu z Milanem (0:1)

Obrońcy:

• Jan Bednarek (Southampton) - 90 minut w meczu z Liverpoolem (4:4)
  • Bartosz Bereszyński (SSC Napoli) - asysta, 90 minut w meczu z Bolonią (2:2)
  • Matty Cash (Aston Villa) - 90 minut w meczu z Brighton (2:1)
  • Paweł Dawidowicz (Hellas Werona) - kontuzjowany, poza składem na mecz z Empoli (1:1)
  • Robert Gumny (FC Augsburg) - czerwona kartka, 47 minut w meczu z Borussią Moenchengladbach (0:2)
  • Michał Karbownik (Fortuna Düsseldorf) - 78 minuty w meczu z FC Kaiserslautern (3:0)
  • Jakub Kiwior (Arsenal) - bramka, 90 minut w meczu z Wolverhampton (5:0)
  • Kamil Piątkowski (KAA Gent) - 73 minuty w meczu z Westerlo (3:1)

Pomocnicy:

• Krystian Bielik (Birmingham City) - wcześniej zakończył na zapleczu w Anglii
  • Kacper Kozłowski (Vitesse) - 78 minut w meczu z Feyenoordem Rotterdam (1:0)
  • Ben Lederman (Raków Częstochowa) - 69 minut w meczu z Zagłębiem Lubin (1:1)
  • Karol Linetty (Torino) - 4 minuty w meczu ze Spezią (4:0)
  • Damian Szymański (AEK Ateny) - wcześniej zakończył sezon w Grecji
  • Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam) - 90 minut w meczu z Vitesse (0:1)
  • Przemysław Frankowski (Lens) - poza składem na mecz z AC Ajaccio (3:0)
  • Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg) - bramka, 65 minut w meczu z Herthą Berlin (1:2)
  • Michał Skóraś (Lech Poznań) - 74 minuty w meczu z Jagiellonią Białystok (2:0)
  • Nicola Zalewski (AS Roma) - 79 minut w meczu z Fiorentiną (1:2)
  • Piotr Zieliński (Napoli) - 86 minut w meczu z Bolonią (2:2)

Napastnicy:

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) - asysta, 90 minut w meczu z Mallorką (3:0)
  • Krzysztof Piątek (Salernitana) - 90 minut w meczu z Udinese (3:2)
  • Karol Świderski (Charlotte) - bramka, 90 minut w meczu z Los Angeles Galaxy (1:0)

POLACY ZA GRANICĄ w GOL24

Trener Marek Papszun na rękach piłkarzy Rakowa  Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Mistrzowska feta Rakowa Częstochowa: Śpiewy na ulicach miast...