MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Połączenie kolejowe na trasie Pyskowice Miasto – Gliwice wróci w niedalekiej przyszłości? Tego chcą mieszkańcy Pyskowic.

Łukasz Olszewski
Łukasz Olszewski
Połączenie kolejowe na trasie Pyskowice Miasto – Gliwice wróci w niedalekiej przyszłości?
Połączenie kolejowe na trasie Pyskowice Miasto – Gliwice wróci w niedalekiej przyszłości? arc.
Wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości powrócą pociągi na trasie Pyskowice Miasto – Gliwice. Urząd Miejski w Pyskowicach przeprowadził ankietę wśród mieszkańców, którzy chcieliby utworzenia takiej linii. Pierwsze połączenia mogłyby ruszyć za kilka lat.

Pyskowicki Urząd Miejski przeprowadził wśród mieszkańców ankietę, w której zadeklarowali oni, że byliby w stanie zrezygnować z samochodu na rzecz pociągu, którym mogliby podróżować m.in. do pracy. Jak zapowiadają władze miasta, te plany wejdą w życie.

Władze miasta zapytały mieszkańców Pyskowic „Czy zrezygnował(a)by Pan/i z samochodu na rzecz pociągu, gdyby istniało bezpośrednie połączenie kolejowe na trasie Pyskowice Miasto-Gliwice przez stację Pyskowice?”

W ankiecie łącznie wzięły udział 4262 osoby. Zdecydowana większość, bo 3079 mieszkańców jest „za” przywróceniem takiego połączenia. Przeciw było 1183 mieszkańców.

Przeprowadzenie badania wśród mieszkańców ma być jedynie pierwszym krokiem do realizacji zadania, z którego pasażerowie mogliby skorzystać już w niedalekiej przyszłości.

- Podejmujemy wszystkie działania w ścisłej współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią i Miastem Gliwice. Jesteśmy mocno zaangażowani w ten projekt, bowiem w ocenie zarówno Gliwic jak i Pyskowic ta forma komunikacji w najbliższych latach będzie alternatywą szybkiego dojazdu do centrum Metropolii – mówi Adam Wójcik, burmistrz Pyskowic.

Ponadto zdaniem władz miasta, przywrócenie połączenia kolejowego na linii Pyskowice Miasto – Gliwice bardzo pomogłoby rozładować ruch na pyskowickich drogach. Obecny układ drogowy nie pozwala ani na rozbudowę istniejącej trasy do Gliwic, ani na budowę alternatywnej.

Nie przeocz

Szybka kolej byłaby natomiast w stanie obsłużyć mieszkańców Pyskowic, którzy dojeżdżają do innych miast m.in. do pracy. Aby zachęcić podróżnych do wybrania pociągu, władze miasta maja w planach wybudowanie dwóch parkingów, na których mieszkańcy mogliby zostawiać swoje pojazdy.

- Ideą powrotu pociągu do Pyskowic jest przed wszystkim ograniczenie transportu samochodowego poprzez korzystanie z połączeń kolejowych. W tym celu powstaną dwie strefy Park&Ride: Pyskowice Miasto, Pyskowice Dworzec - połączone z Centrum Przesiadkowym – mówi burmistrz Pyskowic.

Po modernizacji sieci pociąg zatrzymywałby się na stacjach:

  • Pyskowice Miasto
  • Pyskowice
  • Gliwice Kuźnica
  • Gliwice Łabędy
  • Gliwice os. Kopernika
  • Gliwice

Przywrócenie połączenia kolejowego na linii Pyskowice Miasto – Gliwice ma zostać sfinansowane przede wszystkim z Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus. Inwestycje w ramach tego programu mają zostać zrealizowane do 2028 roku, więc do tego czasu mieszkańcy Pyskowic będą mogli podróżować koleją do Gliwic i innych śląskich miast.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni