Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja ma nowe prawa. Pomogą ofiarom przemocy domowej szybciej. Na Śląsku udało się już przeprowadzić kilka interwencji

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Od 30 listopada w Polsce zmieniło się prawo i policjanci otrzymali dodatkowe uprawnienia
Od 30 listopada w Polsce zmieniło się prawo i policjanci otrzymali dodatkowe uprawnienia PixaBay
Od 30 listopada zmieniło się prawo i policjanci dostali dodatkowe uprawnienia. Podczas interwencji będą mogli szybciej pomóc ofiarom pomocy domowej. Dzięki nowym prawom i pomocy policjantom na Śląsku również podjęto kilka interwencji i zakończył się koszmar kilku kobiet.

Policjanci mają nowe prawa. Pomogą ofiarom przemocy domowej

Policjanci zyskali nowe prawa, które mogą wykorzystać m.in. podczas interwencji domowej. Zmiana ustawy - kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 956) weszły w życie od 30 listopada. Dzięki temu będą mogli szybciej pomóc ofiarom przemocy domowej. Co się zmieniło?

Od tego czasu policjanci mają nowe uprawnienia - mogą wydać wobec osobie, która stosuje przemoc w rodzinie nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Policjant ma prawo wydać nakaz lub zakaz:

  • podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu
  • w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą w rodzinie, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków)

Osobie, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz będzie przysługiwało prawo:

  • zabrania ze sobą jedynie przedmiotów osobistego użytku i służących do świadczenia pracy oraz będących jej własnością zwierząt domowych
  • jednorazowa możliwość zabrania z mieszkania w późniejszym terminie mienia stanowiącego jej własność, w obecności policjanta i po uzgodnieniu terminu z osobą dotkniętą przemocą w rodzinie
  • złożenia zażalenia do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia wspólnie zajmowanego mieszkania w związku z wydaniem nakazu lub zakazu

Po otrzymaniu nakazu lub zakazu dana osoba będzie musiała zadeklarować miejsce swojego pobytu policji oraz numeru telefonu, a gdy to się zmieni, również trzeba będzie ją o tym poinformować. Na wydaniu nakazu lub zakazu się nie skończy. Policjanci mają co najmniej trzy razy sprawdzać, czy nie są one naruszane. Pierwsze sprawdzenie ma odbywać się następnego dnia po jego wydaniu.

Policja informuje również o karach, które mogą otrzymać osoby nie stosujące się do nakazu lub zakazu. Kary możemy odnaleźć w kodeksie wykroczeń (czyn zabroniony art. 66b) i są to: kara aresztu, ograniczenia wolności, grzywny i zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia.

Nakaz lub zakaz będą tracić moc po upływie 14 dni od wydania, chyba że w czasie ich obowiązywania sąd udzieli zabezpieczenia w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazanie zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.

Nie przeocz

Podobnie nakazy i zakazy wydane przez policjantów przestaną obowiązywać jeśli osoba, która stosowała przemoc w rodzinie zostanie zatrzymana w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa i zostanie tymczasowo aresztowana lub dostanie nakaz okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym.

Dzięki zmianom w prawie na Śląsku doszło już do kilku interwencji

W naszym województwie w sprawie znęcania się nad kobietami w domu po zmianie prawa policja interweniowała już kilka razy. Jeden z przypadków miał miejsce w Jastrzębiu-Zdroju.

Jedna z kobiet mieszkająca w bloku w centrum przeżywała tutaj od lat koszmar. Jej mąż miał wyrok sądu za znęcanie się psychiczne i fizyczne z warunkowym zawieszeniem kary, a to nie powstrzymało go, by dalej ją terroryzować. Pił alkohol, był agresywny i dopuszczał się rękoczynów. Pokrzywdzona kobieta 26 listopada wezwała na pomoc mundurowych. Z uwagi, iż nie czuła się bezpiecznie, opuściła swoje mieszkanie i zamieszkała u córki.

Zobacz koniecznie

Dzielnicowy przyjrzał się tej sprawie i w czwartek wraz z jastrzębianką poszli do jej domu. Policjant wręczył 77-latkowi nakaz opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do jego bezpośredniego otoczenia. Kobieta była bardzo wdzięczna za pomoc, w końcu mogła wrócić do mieszkania i nie obawiać się, że mąż wróci, gdy tylko policjanci z niego wyjdą.

Do interwencji doszło także w Chorzowie. 1 grudnia policjanci przyjechali do jednego z mieszkań, bo 42-letni mężczyzna stwarzał zagrożenie dla życia i zdrowia swojej żony. Policjanci nakazali mu opuścić mieszkanie, otrzymał też zakaz zbliżania się do jego bezpośredniego otoczenia. Za niezastosowanie się do wydanego zakazu lub nakazu grozi mu grzywna, kara ograniczenia wolności lub areszt.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera