MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Policja przesłuchuje studentów Uniwersytetu Śląskiego. "Studenci wychodzą roztrzęsieni, dziewczyny płaczą"

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Mat. prasowe
Policja przesłuchuje studentów Uniwersytetu Śląskiego. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych podaje, że przesłuchanie odbywa się w obecności policjanta i prawników organizacji Ordo Iuris. Na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w poniedziałek rozpoczęło się spotkanie rektora i jego zastępców w sprawie przesłuchiwanych przez policję studentów uczelni. Po nim uczelnia wyda oficjalny komunikat. Sprawa dotyczy skargi studentów, jaką złożyli na profesor Ewę Budzyńską.

Dlaczego policja przesłuchuje studentów Uniwersytetu Śląskiego?

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował, że na katowickiej komendzie policji trwają przesłuchania studentów Uniwersytetu Śląskiego.

[/polecane]20247449[/polecane]

Antyrasistowski ośrodek poinformował, że przesłuchania mają miejsce na komendzie policji w Katowicach. W środku są obecnie - policjant i prawnik Ordo Iuris. Studenci siedzą w środku po kilka godzin, wychodzą roztrzęsieni, dziewczyny płaczą.

- Wygląda to na przesłuchanie w celu zastraszenia, a nie standardowe działania organów ścigania - czytamy na Facebooku Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Rektor Uniwersytetu Śląskiego reaguje ws. przesłuchań studentów

W poniedziałek rano, 25 maja, na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach rozpoczęło się spotkanie rektora i jego zastępców w sprawie przesłuchiwanych przez policję studentów uczelni. Po nim uczelnia wyda oficjalny komunikat.

Z informacji przekazywanych przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Ksenofobicznych i Rasistowskich wynika, że prawnicy Ordo Iuris uznali, że wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec Budzyńskiej było przestępstwem i złożyli zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa fałszowania dowodów (art. 235 kk).

Sprawę najprawdopodobniej nadzoruje Prokuratura Rejonowa Katowice-Południe.

Co więcej, na facebookowej grupie prywatnej - Studenci Uniwersytetu Śląskiego - pojawił się wieczorem, 24 maja, komunikat, który również dotyczy sprawy przesłuchań studentów Uniwersytetu Śląskiego:

Drodzy Studenci,
w związku z pojawiającymi się wciąż komentarzami dotyczącymi sprawy przesłuchań Studentów Uniwersytetu Śląskiego informujemy, że wiemy o tej sytuacji i od rana jesteśmy w stałym kontakcie z Uczelnią w tym zakresie.
Pozostajemy cały czas do dyspozycji studentów, którzy w każdej chwili mogą zgłosić się do nas z prośbą o pomoc.
Podejmiemy działania mieszczące się w zakresie kompetencji Samorządu Studenckiego po otrzymaniu informacji od studentów powiązanych ze sprawą.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych podaje, że oficjalnie studentów nie poinformowano z jakiego powodu każe im się zeznawać. Mają wiedzieć tylko, że ma to związek ze skargą, którą studenci złożyli do władz uczelni na profesor Ewę Budzyńską.

Sam Uniwersytet Śląski jeszcze nie potwierdza tych informacji. Czekamy na oficjalny komunikat władz uczelni.

Sprawa z profesor Ewą Budzyńską miała początek w marcu 2019 roku. Studenci zarzucili prof. Budzyńskiej nietolerancję i homofobię. Oficjalną skargę złożyli 8 stycznia 2020 roku. Wtedy rzecznik dyscyplinarny Uniwersytetu Śląskiego złożył wniosek do komisji o ukaranie wykładowczyni naganą. Na znak protestu wobec takich działań, prof. Budzyńska postanowiła odejść z uniwersytetu.

Musisz to znać

W obronie prof. Ewy Budzyńskiej stanęła m.in. organizacja Ordo Iuris i kilka organizacji/portali katolickich. Na Twitterze do sprawy odniósł się również wicepremier Jarosław Gowin, który napisał:

- W sprawie pani prof. Ewy Budzyńskiej jestem od samego początku w kontakcie z władzami Uniwersytetu Śląskiego. Na początku tygodnia przedstawię projekt ustawy chroniącej wolność słowa i badań na polskich uczelniach. Nie pozwolimy środowiskom skrajnie zideologizowanym na cenzurę.

Jak podaje Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, przesłuchania studentów w katowickiej komendzie odbywają się przy udziale policjanta oraz właśnie prawnika organizacji Ordo Iuris.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Policja przesłuchuje studentów Uniwersytetu Śląskiego. "Studenci wychodzą roztrzęsieni, dziewczyny płaczą" - Dziennik Zachodni

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni