Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja ściga samochody z przekręconymi licznikami. Rekordzista cofnął przebieg o ponad 318 tysięcy kilometrów. Jak to wyglada w Śląskiem?

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Archiwum DZ
Od początku roku policja ma obowiązek sprawdzania przebiegu kontrolowanych pojazdów. Nowe przepisy przynoszą efekty, ponieważ już udało się ująć kilku kierowców, których liczniki były przekręcone w spektakularny sposób - nawet o ponad 318 tysięcy kilometrów! A jak sytuacja wygląda w województwie śląskim?

Od 1 stycznia 2020 roku policja jest zobligowana do odnotowywania w ramach standardowych kontroli drogowych stanu licznika przebiegu pojazdów, a następnie zweryfikowania go z bazą CEPiK - Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców. Ma to zapobiegać znanemu od lat procederowi zaniżania przebiegu w samochodach.

W ciągu zaledwie kilku dni prowadzenia kontroli na terenie całej Polski wykryto już kilka pojazdów, których licznik wskazywał dane w sposób spektakularny niezgodne z rzeczywistością. Rekordzista miał zaniżony przebieg aż o 318878 tysięcy kilometrów! To kierowca Volkswagena, który został zatrzymany przez policję z powodu nieprawidłowego używania świateł przeciwmgielnych. Funkcjonariusze ujawnili również BMW, gdzie realny przebieg był o ponad 235 tysięcy kilometrów wyższy od wyświetlanego na liczniku.

Cofanie liczników w samochodach? To koniec? Zobacz MEMY. Rekordzista z przekrętem na 300 tys. km. Nowe narzędzia policji

Cofanie liczników w samochodach na życzenie kierowcy. Powsta...

A jak sytuacja wygląda w województwie śląskim?

Na tę chwilę, czyli na 9 stycznia, nie mamy informacji na temat tego, żeby takie zdarzenia zostały ujawniane w województwie śląskim - podkom. Tomasz Bratek

- Na tę chwilę, czyli na 9 stycznia, nie mamy informacji na temat tego, żeby takie zdarzenia zostały ujawniane w województwie śląskim. Oczywiście kontrole są stale prowadzone według nowych wytycznych - poinformował podkom. Tomasz Bratek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Nie przegapcie

Zjawisko cofania liczników przez lata było zmorą kierowców, którzy kupują samochody używane. Wprowadzało to w błąd potencjalnych nabywców. Zmiana przepisów ma zatrzymać ten proceder.

- Nie mamy już w samochodach liczników mechanicznych, wszystko odbywa się w sposób elektroniczny. Aby cofnąć licznik, trzeba dostać się do komputera pojazdu i tam zmienić jego przebieg - wyjaśnił podkom. Bratek. - Dziś kontrola przebiega na dwóch poziomach. Prowadzi ją policja podczas kontroli oraz Stacje Kontroli Pojazdów podczas przeglądu technicznego - dodał.

Od tego roku cofnięcie przebiegu w samochodzie jest kwalifikowane prawnie jako przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

- Nowe prawo to dopiero pierwszy krok. Największym problemem wciąż pozostaje import samochodów z Zachodu na Wschód, których liczniki już zostały cofnięte lub wymienione i zarejestrowane w krajach importu, co w rzeczywistości legalizuje przestępstwo - uważa Karolina Topolova, dyrektor Generalna AURES Holdings. - Dlatego teraz należy nawiązać współpracę na poziomie europejskim, dzieląc się historią liczników ze wszystkimi krajami, aby żadne samochody nie mogły być poddawane oszustwu podczas handlu międzynarodowego - dodała.

Zobaczcie koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera