Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja w Żorach pomaga bezdomnym. Gdzie można zgłosić potrzebujące osoby?

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Schronienie, ciepłe posiłki, odzież, czy pomoc w załatwieniu spraw urzędowych to tylko niektóre formy wsparcia oferowane przez pomoc społeczną dla osób dotkniętych problemem bezdomności. Ruszyły właśnie wspólne kontrole policjantów i pracowników socjalnych w miejscach koczowania pozbawionych dachu nad głową. Ich celem jest nie tylko sprawdzenie warunków w jakich żyją bezdomni, ale i nakłonienie do skorzystania z pomocy.

Od wczoraj policjanci wraz z pracownikiem socjalnym zajmującym się problemem bezdomności w mieście Żory odwiedzają miejsca, w których koczują bezdomni. Pustostany, pola, altany, czy klatki schodowe to tylko niektóre z tych punktów, w jakich mimo odczuwalnych już spadków temperatury, przebywają osoby pozbawione dachu nad głową. Każda z wizyt przebiega podobnie. Mundurowi potwierdzają tożsamość osób, sprawdzają, czy nie są poszukiwane, a następnie przedstawiają ofertę pomocy.

Na terenie Żor z oferty Miejskiego Ośrodka Pomocy korzystają regularnie 23 osoby bezdomne. To głównie mężczyźni pomiędzy 35 a 70 rokiem życia. Osoby te przebywają w noclegowni i schronisku położonym na osiedlu Gwarków. Otrzymują posiłki, odzież, a także pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, czy leczeniu. Z informacji uzyskanej od pracowników socjalnych coraz więcej osób z powodzeniem finalizuje proces wychodzenia z bezdomności. Znajduje zatrudnienie, czy otrzymuje lokale mieszkalne.

Niestety poza 23 bezdomnymi zarejestrowanymi przez MOPS, w Żorach problem ten dotyka większej liczby osób. To ci, którzy nie są w stanie sprostać podstawowym warunkom stawianym przez pomoc społeczną. Osoby takie często są uzależnione od alkoholu bądź innych środków, a trzeźwość to wymóg jaki musi spełnić bezdomny, który zapuka do drzwi noclegowni. Pozbawieni dachu nad głową, należący do tej grupy osób są najbardziej narażeni na niebezpieczne skutki zdrowotne związane np. z wychłodzeniem organizmu, dlatego w okresie poprzedzającym zimę policjanci i pracownicy socjalni nakłaniają by skorzystali oni z oferowanej pomocy.

Przypominamy, że co roku, od listopada działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 800 100 022 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!