Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci rzadko sprawdzają kierowców narkotestami? Mieszkańcy Krzepic alarmują!

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Policjanci rzadko sprawdzają kierowców narkotestami? Mieszkańcy Krzepic alarmują!
Policjanci rzadko sprawdzają kierowców narkotestami? Mieszkańcy Krzepic alarmują! Polska Press
Kiedy poruszaliśmy temat dopalaczy i ich zgubnych skutków, odezwał się do redakcji mieszkaniec Krzepic, który podjął ciekawy problem, który dotyczy prowadzenia pojazdów przez osoby będące pod wpływem narkotyków i dopalaczy. Według jego relacji policjanci w naszym powiecie sprawdzają głównie, czy kierowcy nie są pod wpływem alkoholu, a narkotestów nie używają w wyrywkowych kontrolach zbyt często.

– Widziałem naćpanego kierowcę, którego zbadała nasza policja i niestety puściła wolno, bo sprawdzili tylko, czy nie pił alkoholu. Ja mam dzieci, one chodzą po krzepickich ulicach, boję się, że coś im się stanie. Wiem jedno, że gdyby w piątkowy wieczór postawić na wylotówce policjantów z narkotestami, to złapaliby mnóstwo osób. Jednak policjanci nie chcą, bądź nie mogą tego robić. Na razie nie doszło do tragedii, ale lepiej działać przed niż po - mówi pragnący pozostać anonimowym mieszkaniec Krzepic. Nasz rozmówca sugerował również, że policjanci boją się badać narkotestami, gdyż jeśli test wypadnie negatywnie, to nie mają, co liczyć na premie.

Sprawa nie dotyczy jednak tylko naszej policji, ale to problem większości jednostek w całym kraju. Nie jest to jednak wina niechęci policjantów do badania, a rozwiązań systemowych i wciąż niedoskonałej metody badań, która jest dość droga. Jak informuje kłobucka policja taki narkotest kosztuje 66,5 zł i komendy otrzymują ich niezwykle mało.
– W tym roku nie otrzymaliśmy narkotestów, a we wrześniu ubiegłego roku dostaliśmy 14 sztuk. Nie prowadziliśmy też w ostatnim czasie żadnych postępowań w wyniku badania narkotestem - mówi Elwira Matyja z kłobuckiej policji.

Dlaczego tak mało kontroli?A może jest ich wystarczająco dużo?

Jak wyglądają kontrole narkotykowe przeprowadzane przez policję zapytaliśmy przedstawiciela Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Podinspektor Włodzimierz Mogiła z Wydziału Ruchu Drogowego w Katowicach, informuje, że urządzenia do badania zawartości narkotyków w organizmie, będące w dyspozycji śląskiej policji dają możliwość sprawdzenia obecności w ślinie kilku grup narkotykowych, nie tylko marihuany.

Niestety ciągłe kontrole, których domaga się mieszkaniec Krzepic są na razie niewykonalne. – Nie ma możliwości przeprowadzania masowych kontroli na zawartość narkotyków w organizmie z uwagi na czas trwania badania. Jedno to około 10 minut, dlatego też policjanci, jak pan słusznie zauważył, tym badaniom poddają tych, których zachowanie wskazuje na to, iż są pod wpływem środków odurzających, a nie alkoholu. Średnio koszt jednego testu to 80 zł – dodaje Włodzimierz Mogiła.

Komenda Wojewódzka odpiera też zarzuty, że policjanci boją się kontrolować. – Kłamliwym jest stwierdzenie, by kiedykolwiek policjant ponosił konsekwencje za negatywne badanie, gdyż podstawą do jego przeprowadzenie jest jedynie, albo aż, podejrzenie bycia pod działaniem środków odurzających – podsumowuje podinsp. Mogiła.

Z danych Komendy Wojewódzkiej wynika, że rocznie w województwie śląskim na jednostki terenowe przekazywane jest ok 1000 szt. narkotesterów. W ciągu pierwszego półrocza 2015 r. przeprowadzono 321 badań z czego ujawniono 38 przypadków, kiedy kierujący byli pod działaniem środków odurzających.

Choć z badań przeprowadzonych w latach 2008-2010 w całej Europie wynika, że kierowcy mogą być częściej pod wpływem różnego rodzaju substancji psychoaktywnych, to Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zdaje się nie widzieć problemu w tym, że policjanci nie mają większej swobody w korzystaniu z narkotestów. W lakonicznym komunikacie biura prasowego MSW możemy przeczytać: „Informujemy, że wykonywane przez policję zadania w zakresie czuwania nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, a także jego kontrolowania pozostają w stałym zainteresowaniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W przypadku rutynowej kontroli drogowej, decyzja o konieczności poddania się badaniom „alkomatem” lub „narkotesterem” podejmowana jest samodzielnie przez policjanta, w zależności od oceny konkretnej sytuacji”.

DRUID - częściej narkotyki niż alkohol

W latach 2008-2010 Instytut Transportu Samochodowego, Instytut Ekspertyz Sądowych i Komenda Główna Policji przeprowadziły szeroko zakrojone badania pn. DRUID. Na terenie całego kraju sprawdzono alkomatami i narkotestami ponad 4000 kierowców. U 44 osób wykazano niedozwolone prawem stężenie alkoholu. U 102 kierujących wykryto natomiast inne substancje psychoaktywne. Wnioski należy wyciągać ostrożnie, bowiem niektóre narkotyki wykrywane są nawet do 72 godzin po zażyciu. Trudno więc określić, ilu kierowców prowadziło w stanie odurzenia. Stosując przyjęte wcześniej oszacowania można powiedzieć, że po polskich drogach porusza się ok. 330 tys. kierowców prowadzących pojazd po spożyciu substancji psychoaktywnej innej niż alkohol. Najpopularniejszymi nielegalnymi substancjami psychoaktywnymi w populacji kierowców są tetrakanabinole (m. in. marihuana, haszysz) i amfetamina.

Kierowcy jeżdżą tylko po alkoholu?

Przytoczone badania i alarmujące zgłoszenia od mieszkańców pokazują, że skala problemu nie jest wcale tak mała, jak wskazują na to policyjne statystyki. W ubiegłym roku kłobucka policja wszczęła 23 postępowania (o 8 więcej niż w 2013 roku) z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, w których stwierdzono 44 czyny (rok ubiegły 76). Ujawniono 23 podejrzanych, w tym 7 czynów popełniło 3 nieletnich. Skala tego zjawiska największa jest na terenie gminy Kłobuck (7 wszczętych postępowań przygotowawczych). Dane te dotyczą jednak głównie postępowań nie związanych z prowadzeniem pojazdu po zażyciu środków psychoaktywnych. Jak chwali się kłobucka policja w raporcie bezpieczeństwa za 2014 rok: „Wzrastająca ilość postępowań w całym powiecie świadczy, iż problem posiadania i handlu narkotykami nie jest nam obcy i posiadamy coraz lepsze rozpoznanie.”. Gdyby jednak policja otrzymała lepsze narzędzia do walki z odurzonymi kierowcami, to może i w tym zakresie posiadałaby „coraz lepsze rozpoznanie”.
W 2014 roku nietrzeźwi sprawcy spowodowali w naszym powiecie 2 wypadki drogowe i 31 kolizji. Zatrzymano na gorącym uczynku 572 nietrzeźwych kierowców. Czy wśród nich były osoby po użyciu narkotyków, tego się już nie dowiemy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!