Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci z Katowic podsumowali 2017 rok. Wyniki najlepsze od... 8 lat. Ale czy w Katowicach jest bezpiecznie? SONDA

Redakcja
W Katowicach zmniejszyła się liczba najbardziej uciążliwych przestępstw, a zwiększyła wykrywalność. Jeśli weźmiemy pod uwagę policyjne statystyki, to tak bezpiecznie w stolicy województwa śląskiego nie było od 8 lat.

Ubiegły rok w katowickiej komendzie upłynął pod znakiem zmian kadrowych. Najczęściej policjanci odchodzili na emerytury, a gdy przenosili się już do innych jednostek w garnizonie śląskim, to zazwyczaj na wyższe stanowiska.

Napływ świeżej krwi przełożył się na świetne rezultaty katowickich funkcjonariuszy, a w niektórych kategoriach mówimy o najlepszych wynikach od... 8 lat. Tak jest np. w przypadku wykrywalności przestępstw (66,6 proc.). Biorąc pod uwagę tylko przestępstwa kryminalne, to mówimy o poziomie 55,9 proc.

Funkcjonariusze analizują także dane dotyczące 7 przestępstw uznawanych za najbardziej uciążliwe dla społeczeństwa (rozboje, bójki i pobicia, kradzieże rzeczy, kradzieże pojazdów, kradzieże z włamaniem, zniszczenie mienia oraz uszczerbek na zdrowiu - dop. red.). W tej kategorii poziom wykrywalności to 33,7 proc., co również jest najlepszym rezultatem w ciągu ostatnich ośmiu lat. Warto dodać, że w 2017 roku doszło do 3736 tego typu przestępstw. Dla porównania: w 2010 roku było ich... 11894, a w 2016 - 4378.
Pomimo tego, że zwiększyła się liczba zgłaszanych interwencji (z 68 tys. 411 do 68 tys. 531), policjanci wyliczyli, że ich czas reakcji wynosił średnio 7 minut 57 sekund. To wynik lepszy o 38 sekund w porównaniu z 2016 rokiem. Funkcjonariusze częściej zatrzymywali także przestępców na „gorącym uczynku”. Na 6076 zgłoszeń, sprawcy niemal natychmiast trafiali w ręce funkcjonariuszy w 2091 przypadkach (34,41 proc.). To wynik lepszy o 1,15 proc w porównaniu z 2016 rokiem.

Komendant miejski policji w Katowicach insp. Paweł Barski uważa, że to zasługa nie tylko wszystkich policjantów, ale także pracowników cywilnych katowickiej komendy.

- Miniony rok możemy ocenić bardzo dobrze - podkreśla komendant Barski. - Zadecydowały o tym takie czynniki, jak ponadprzeciętne zaangażowanie, wysoka dyscyplina służbowa i pełne identyfikowanie się z określonymi celami. Patrząc na dane statystyczne, poziom bezpieczeństwa publicznego w naszym mieście jest najwyższy od wielu lat - zaznacza insp. Paweł Barski.
Co wpłynęło na takie wyniki katowickich policjantów? Zdaniem komendanta, lepsze komunikowanie się z mieszkańcami (dzięki powstałej Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa) oraz współpraca z władzami miasta, radnymi Rady Miasta w Katowicach oraz przedstawicielami Rad Jednostek Pomocniczych Samorządu w poszczególnych dzielnicach.

W katowickiej komendzie zwracają także uwagę na bardzo rozbudowaną profilaktykę. Pracuje nad tym 7 policjantów, a każdy odpowiada za inny program. W ubiegłym roku stróże prawa dotarli do 25 tysięcy osób w różnym wieku. - Inny jest program skierowany do dzieci w przedszkolu, inny do seniora - podkreśla kom. Marcin Budzich, zastępca naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

Tym samym dzieci dowiadują się m.in. tego jak zachować się, przechodząc przez pasy albo w sytuacji, gdy się zgubią. Seniorzy są natomiast ostrzegani przed oszustami podającymi się za wnuczków czy policjantów. - W tych przypadkach oszuści dzwonią na telefony stacjonarne i by zyskać zaufanie, proszę seniorów o to, by zadzwonili na numer 997, nie rozłączając się - mówi kom. Budzich. - Sygnał nie jest przerwany i starsza osoba rozmawia po chwili z drugim oszustem, któremu przekazano słuchawkę. On przekonuje, że jest policjantem i seniorzy dają się oszukać. Wystarczy odłożyć słuchawkę i wtedy dopiero wykręcić numer 997 - radzi policjant.

Funkcjonariusze z Wydziału Prewencji działają także w sytuacjach, gdy mieszkańcy (np. korzystając z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa) zgłaszają, że kierowcy znacznie przekraczają prędkość np. przy szkole. Na początek jest profilaktyka. Ulotki albo... cytryna, która kierowca musi zjeść za karę. Gdy to jednak nie wystarczy, na takim odcinku możemy później spodziewać się już patrolu ruchu drogowego, a zamiast owoców - dostać mandat.

W 2017 roku spadła liczba śmiertelnych wypadków na katowickich drogach (z 15 na 9). Zginęło jednak więcej pieszych (7, o 2 więcej niż w 2016 roku) i dlatego też policjanci drogówki zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo osób przechodzących przez pasy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!