Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci ze śląskiej drogówki będą korzystać z drona [FAKTY I MITY]

Redakcja
O nowatorskim pomyśle realizowanym przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Politechnikę Śląską pisaliśmy na naszej stronie internetowej już w czwartek. Koncepcja wywołała bardzo duże zainteresowanie.

Przypomnijmy, że nowa koncepcja zakłada, że kierowców i pieszych łamiących przepisy będzie rejestrował… dron.

Katowice: Policjanci drogówki będą korzystać z drona

Czwartkowe testy przy ulicy Mikołowskiej w Katowicach, nie są jednak pierwszymi w naszym regionie. W ciągu ostatniego roku, w ramach prac Katedry Technologii Lotniczych i powołanej grupy „dronowej” RPASteam, przeprowadzono już bowiem wiele badań i testów, w tym kilka z udziałem służb mundurowych.

- Szczególnie owocna okazała się współpraca z policją, której efektem było wypracowanie nowych możliwości innowacyjnego wykorzystania dronów do wsparcia pracy operacyjnej - podkreśla dr Adam Mańka z Katedry Technologii Lotniczych Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej (RPASteam). - Współpraca prowadzona jest już od dłuższego czasu, jednak dopiero ostatnie testy wzbudziły duże zainteresowanie, ponieważ odbywały się w pobliżu drogi w centrum miasta i miały na celu wsparcie działań policji w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa pieszych w rejonie, który jest szczególnie narażony na wypadki, co zresztą potwierdzili okoliczni mieszkańcy podczas prowadzonych testów - podkreśla dr Adam Mańka.

Poprzednie testy przeprowadzano również ze strażą pożarną czy też z centrum zarządzania kryzysowego. Grupa RPASteam miała także okazję uczestniczyć w ćwiczeniach m.in. ze służbami antyterrorystycznymi na terenie lotniska czy też w poszukiwaniu osób zaginionych w Bielsku-Białej.

- Każde testy pokazują nam jakie specyficzne wymagania stoją przed bardzo różnorodnymi działaniami operacyjnymi służb mundurowych. Wymagania te oraz różne formy wsparcia, jakie nakreślają nam przedstawiciele tych służb, są dla nas bardzo cenne, a jednocześnie stawiają kolejne wyzwania techniczne dla drona oraz wymagania organizacyjne dla operatora i osób go wspierających - wskazuje dr Mańka.
W jednym przypadku niezbędny jest duży udźwig, który wynika przykładowo z konieczności podczepienia do drona kamery termowizyjnej, a w innym długi czas lotu, czy też tak jak w przypadku policji, kamera, która charakteryzuje się dużym powiększeniem. Podczas tych testów wykorzystano równolegle jedną kamerę o dużej rozdzielczości oraz drugą z 36-krotnym zoomem oraz możliwością obrazowania w podczerwieni, która umieszczona była na specjalnym systemie umożliwiającym stabilizację obrazu w czasu silnego wiatru (tzw. gimbal).

Funkcjonariusz drogą radiową sterował kamerą umieszczoną na dronie z możliwością sterowania kierunkiem w trzech osiach i przybliżania obrazu, który wyświetlany był na specjalnych okularach oraz na niezależnych odbiornikach.

- Te rozwiązania nie są technicznie bardzo wygórowane i jest to zazwyczaj kwestia doboru i konfiguracji drona oraz dostosowanie i montaż odpowiedniego wyposażenia stosownie do potrzeb i przedstawionych propozycji. Na bazie tych doświadczeń pracujemy nad nową platformą, która byłaby dedykowana dla działań operacyjnych służb mundurowych, ponieważ na razie korzystamy z bardzo uniwersalnych rozwiązań, które często stanowią kompromis pomiędzy uniwersalnością drona a jego maksymalnymi osiągami - podkreśla dr Mańka.

Naukowcy, bazując na przeprowadzonych testach i zdobywanym doświadczeniu wspólnie z policjantami, widzą również możliwości rozwoju i doskonalenia tych prac w zakresie technicznym i logistycznym. Od razu uprzedzają także, że dron nie był wykorzystywany do pomiaru prędkości, choć technicznie jest to wykonalne.

W prowadzonych działaniach szczególny nacisk położono na bezpieczeństwo i dlatego w trakcie przeprowadzonych testów dron nie latał bezpośrednio nad skrzyżowaniem, ale nad pasem zieleni w pobliżu drogi.

Testy poprzedzają możliwość zawarcia porozumienia przez komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach z dyrektorem Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego w przypadku wykorzystania bezzałogowego statku powietrznego do działań policyjnych.

Drony mogą przydać się nie tylko policjantom drogówki, ale także przy zabezpieczaniu imprez masowych czy w poszukiwaniach osób zaginionych.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
* Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
*Pomnik powstań śląskich zapłonął na czerwono ZDJĘCIA + WIDEO
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!