Międzynarodowe Targi Wynalazków Intarg 2022 – naukowcy Politechniki Śląskiej z nagrodami
Zadaniem nagrodzonych wynalazków Politechniki Śląskiej jest przede wszystkim ułatwienie nam codziennego życia i ochrona planety. Nagrody i wyróżnienia na tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Wynalazków Intarg zdobyły następujące projekty:
- Motocykl z technologią przemiany napędów spalinowych na elektryczne (rozwiązanie w dwu wersjach – do zastosowania na rynku pierwotnym oraz do wdrożenia na rynku wtórnym) – Srebrny Medal
- Dron do dystrybucji szczepionki dla lisów z systemem wykrywania skupisk zwierząt – Złoty Medal
- Urządzenie do usuwania zanieczyszczeń różnego pochodzenia i trwałości z odpadów plastikowych przeznaczonych do recyklingu – Nagroda Platynowa Targów
- Bezprzewodowy system wspomagający dynamiczną sygnalizację kierunków ewakuacji ludzi oraz monitorujący środowisko w kopalniach i budynkach – Srebrny Medal
- Narzędzia do wytłaczania tworzyw sztucznych z innowacyjnymi powłokami o zwiększonej trwałości i wydajności produkcyjnej – Złoty Medal.
Politechnika Ślaska sklasyfikowana w rankingu THE Impact Rankings
Spotkanie, które odbyło się 25 maja w gliwickim Centrum Inkubacji i Transferu Technologii, zainaugurował prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju.
- Na tle jednostek, które się prezentowały na Targach, wypadliśmy bardzo dobrze. Te wynalazki, które wybraliśmy, odniosły istotne sukcesy. Możemy pochwalić się nagrodą platynową, dwoma medalami złotymi i dwoma srebrnymi. Wynalazki, które otrzymały złote medale, zdobyły również szereg innych nagród. Staramy się na Politechnice Śląskiej wspierać innowacyjność, cieszymy się, że są z nami dzisiaj twórcy tych wynalazków. To właśnie ich praca, nieraz wieloletnia, owocuje takimi sukcesami – mówi prorektor ds. nauki i rozwoju Marek Pawełczyk.
W dalszej części wystąpienia prof. Pawełczyk podkreślił również, że Politechnika Śląska została wyróżniona w prestiżowym rankingu The Times Higher Education Impact Rankings. Gliwicka uczelnia po raz pierwszy została sklasyfikowana wśród 16 polskich uczelni w zestawieniu, które uwzględnia zaangażowanie szkół wyższych pod kątem realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
- Jako nowoczesna uczelnia staramy się być jak najbardziej przydatnymi dla społeczeństwa i dla gospodarki – zakończył swoją wypowiedź prof. Marek Pawełczyk
Bezpośrednio do nagrodzonych wynalazców zwróciła się dr inż. Magdalena Letun-Łątka, dyrektor Centrum Inkubacji i Transferu Technologii.
- W naszej uczelni mamy wiele modeli rozwoju naukowego, jednym z nich jest połączenie nauki z biznesem. Bardzo to cenimy i zawsze będziemy wspierać wszystkich przedsiębiorczych naukowców, którzy będą chcieli nadal z nami współpracować. Dziękuję Państwu, że jesteście ambasadorami innowacji naszej uczelni. Nasze dobro intelektualne jest największym dobrem, jakie posiadamy.
Zobacz zdjęcia:
Nagrodzeni naukowcy przedstawili swoje wynalazki – system ewakuacyjny i elektryczny motocykl
Jako pierwszy wystąpił dr inż. Jarosław Flak, który wraz z zespołem naukowców zdobył na Targach Srebrny Medal za system wspomagający dynamiczną sygnalizację kierunków ewakuacji. Opracowane rozwiązanie ma ułatwić szybką i sprawną ewakuację w kopalniach i budynkach, również w warunkach minimalnej bądź zerowej widoczności. Oparte jest na sygnalizacji dźwiękowej.
- Przetestowaliśmy nasz system w kopalni, dostał bardzo dobre recenzje. Myślimy, że zastosowanie go w ewakuacji w budynkach naziemnych również będzie bardzo interesującym zastosowaniem. Nasz system jest innowacyjny, sygnalizuje dźwiękowo kierunek ewakuacji, a człowiek, który się ewakuuje, intuicyjnie podąża za dźwiękiem. System umożliwia ucieczkę w całkowitej ciemności lub zadymieniu – mówi dr inż. Jarosław Flak.
Wynalazca podkreślił również, że bezprzewodowy system może być bez przeszkód rozbudowywany o kolejne urządzenia, wyróżnia się również łatwością instalacji.
Nie przeocz
Dr inż. Paweł Fabiś przybliżył swój projekt motocykla elektrycznego. Celem prac naukowca było opracowanie możliwości zmiany rodzaju napędu w już istniejących pojazdach.
- Ideą rozwiązania było opracowanie technologii, która pozwoli na zmianę rodzaju zasilania w każdym pojeździe spalinowym. Znalazłem rozwiązania przede wszystkim dla pojazdów jednośladowych, ale kto wie, czy w przyszłości nie zajmę się również poważniejszymi rozwiązaniami - zapowiadał.
Naukowiec zaznaczył również, że skonstruowany przez niego motocykl został dopuszczony przez Wydział Komunikacji do ruchu drogowego, a program przygotowany dla prototypu przewiduje także ocenę walorów eksploatacyjnych i ekonomicznych motocykla.
Politechnika Śląska opracowała dron do szczepień lisów
Dr hab. inż. Roman Czyba opowiedział o bezzałogowej platformie latającej, czyli dronie, którego zadaniem jest dystrybucja szczepionki przeciwko wściekliźnie dla lisów. Zadaniem drona jest rozrzucanie szczepionki na wybranym terenie, zwierzęta przyjmą preparat drogą pokarmową.
- Nasze rozwiązanie powstało w ścisłej współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Weterynarii w Katowicach. Dwa razy do roku wykonywane są szczepienia lisów i do zrzutu szczepionek wykorzystywane są awionetki. Wadą takiego rozwiązania są koszty i brak precyzji. Nasz dron wyposażony jest w moduł zrzutu szczepionek, który zapewnia automatyczną dystrybucję szczepionki na wybranym terenie, jak i automatyczny zapis danych miejsca zrzutu – mówił dr hab. inż. Roman Czyba.
W dronie zastosowane zostały wymienne magazynki na szczepionki. Dzięki temu rozwiązaniu istnieje możliwość przechowywania preparatów w odpowiedniej temperaturze i zainstalowanie ich bezpośrednio przed startem urządzenia. Jest to o tyle ważne, że przydatność szczepionki do użycia wynosi zaledwie dwadzieścia minut. Urządzenie zostało przetestowane w warunkach rzeczywistych i zostało zastrzeżone zgłoszeniem patentowym.
Zobacz także
Nowatorskie technologie recyklingu – nagrodzony projekt oczyszczania odpadów
Jako ostatni wystąpił dr inż. Piotr Sakiewicz, który przybliżył nowatorską technologię czyszczenia plastikowych materiałów odpadowych przeznaczonych do ponownego wykorzystania.
- Problem polega na tym, że one są zabrudzone różnymi odpadami. Resztkami jedzenia, różnymi zanieczyszczeniami powstałymi podczas transportu, są wymieszane z innymi śmieciami. Aby dać tym odpadom drugie życie, konieczna jest ich dekontaminacja. Oczyszczony materiał pozwoli na uzyskanie surowca o własnościach zbliżonych do parametrów materiału pierwotnego.
Proces oczyszczania odpadów plastikowych udało się już skomercjalizować. Podpisane już zostały dwie umowy z firmami, które wdrażają obecnie nowoczesne rozwiązania. Co istotne, system opracowany przez naukowców Politechniki Śląskiej może być stosowany w już istniejących oczyszczalniach.
Musisz to wiedzieć
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?