Spis treści
Nowy format kształcenia na Politechnice Śląskiej
Politechnika Śląska wprowadza szereg zmian w kształceniu na studiach I i II stopnia. Jak wyjaśnia prof. dr hab. inż. Wojciech Szkliniarz, prorektor ds. studentów i kształcenia, jest to odpowiedź na zapotrzebowanie. Dodaje, że obecnym problemem i dla uczelni, i dla studentów, jest sprawność studiowania.
- Przyjmujemy dużo kandydatów, ale ok. 30 proc. z nich odpada z różnych przyczyn. Jest to zjawisko znane w naszym kraju. Spróbujemy coś na to poradzić – mówi prorektor.
Prof. Szkliniarz wśród przyczyn zmian wprowadzanych na uczelni wymienia również bardzo szybkie tempo zmian na świecie. Jak podkreśla, co dwa lata na świecie podwaja się liczba informacji technologicznych, a żywotność nowych technologii coraz bardziej się skraca. Ponadto sporo osób za kilka lat będzie pracować w zawodach, które dzisiaj jeszcze nie istnieją.
To powody, dla których uczelnia, na pierwszym etapie kształcenia postawi na interdyscyplinarność, zamiast wąskiej specjalizacji. Co istotne, na początkowym etapie kształcenia na różnych kierunkach nie będą występowały różnice programowe, dzięki temu przeniesienie się i zmiana kierunku będą dużo łatwiejsze.
A nowości na Politechnice Śląskiej jest więcej. Uczelnia odnowiła portal rekrutacyjny, by był bardziej przyjazny dla przyszłych studentów.
- Deklarujemy, że wszystkie kierunki studiów I stopnia, które będą wystawione w procesie rekrutacji, zostaną uruchomione. Oznacza to, że jeżeli przyszły student zapisze się i spełni wymogi, będzie przyjęty bez względu na ilość chętnych – mówi prorektor Szkliniarz.
Kolejną zmianą są stypendia i bezpłatne miejsca w domach studenta dla najlepszych kandydatów.
Inżynieria Ogólna – nowy kierunek na Politechnice Śląskiej
Politechnika Śląska uruchomiła nowy, specjalny kierunek studiów – Inżynieria Ogólna. Jak wyjaśnia prof. dr hab. inż. Wojciech Szkliniarz, prorektor ds. studentów i kształcenia, rozwiązanie przywędrowało z amerykańskich uczelni.
- Inżynieria Ogólna będzie pełnoprawnym, interdyscyplinarnym kierunkiem, a jednocześnie będzie kierunkiem dla osób, które przychodzą na studia, ale nie bardzo wiedzą, co chcą studiować. „Dotkną” procesu na zajęciach wykładowych, laboratoryjnych z różnych kierunków, a następnie będą mogli podjąć decyzję – wyjaśnia prorektor.
Prof. Szkliniarz dodaje, że studenci nowego kierunku będą mogli bez przeszkód przenieść się na jeden z piętnastu innych kierunków oferowanych przez Politechnikę Śląską.
Istniejące kierunki zostaną udoskonalone. Liczba godzin na pierwszym i ostatnim semestrze zostanie zmniejszona, ponadto w planie studiów pojawią się bezpłatne zajęcia wyrównawcze z matematyki i fizyki.
- Będzie to matematyka i fizyka w formie bardziej przyjaznej studentom. Wiemy, że to przedmioty, z którymi mają największy problem – wyjaśnia prof. Szkliniarz.
Będąca nowością Inżynieria Ogólna i nowy format kształcenia pozwolą studentom pierwszego roku na lepsze rozeznanie w ofercie uczelni, a następnie wybór interesującego ich kierunku bez utraty roku.
- Skoro po pierwszym semestrze odpada ok. 30 proc. studentów, a ok. 25 proc. tych osób wraca na inny kierunek, to po co mają marnować rok? My zagwarantujemy, że będą mogli przenieść się na kolejny kierunek bez żadnych problemów – wyjaśnia prorektor.
Zajęcia modułowe na Politechnice Śląskiej
Zajęcia na Politechnice Śląskiej już w roku akademickim 2023/2024 będą w większym niż dotychczas stopniu ukierunkowane na studenta, na jego zainteresowania i preferencje. Uczelnia wprowadza zajęcia modułowe.
- Zajęcia połączymy w moduły, względnie duże grupy zajęć. W praktyce oznacza to, że student będzie miał w semestrze 5-6 zajęć, zamiast kilkunastu. Ten program został ukierunkowany na studenta – tłumaczy prof. Szkliniarz.
Wyjaśnia, że w module znajdą się zajęcia obowiązkowe i obieralne, będą tu również uwzględnione inne formy aktywności, a student będzie miał możliwość wyboru.
Katarzyna Ptaszyńska, przewodnicząca Samorządu Studenckiego, zaznacza, że wszystkie zmiany w programie uczelni są od dawna konsultowane ze studentami.
- To zmiana, która pozwoli nam rozwinąć skrzydła i poszerzyć perspektywy. Uważamy, że ta zmiana jest konieczna i na pewno pozwoli nam wyróżnić się na tle innych uczelni – podkreśla przewodnicząca.
Politechnika Śląska współtworzy Uniwersytet Europejski Eureca-Pro
Studenci uczelni mają możliwość uczestniczenia w zajęciach wielu europejskich uczelni wchodzących w skład Eureca-Pro.
- Staramy się stwarzać szeroki wachlarz możliwości kształcenia z naszymi partnerami w Uniwersytecie Europejskim Eureca-Pro. To duża szansa dla naszych studentów. Otwieramy im możliwości studiowania w ośrodkach naszych partnerów zlokalizowanych m.in. w Niemczech, Austrii, Grecji czy Hiszpanii – mówi prof. dr hab. inż Anna Chrobok, dyrektor Kolegium Studiów.
Prof. Chrobok dodaje, że Politechnika Śląska przykłada dużą wagę do kształcenia studentów w nowoczesny, zróżnicowany sposób.
- Nasi partnerzy nam w tym pomagają, jesteśmy silni dzięki tej różnorodności. Staramy się podpatrzyć, jak kształcą nasi partnerzy, wymieniamy się doświadczeniami – zaznacza dyrektor Kolegium Studiów.
Z aktualną ofertą uczelni można zapoznać się na stronie internetowej rekrutacja.polsl.pl.
Zobacz także
Eko pracownia w Zespole Szkół w Niebocku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Szwecja wyprowadza wojsko na ulice. "Żaden kraj w Europie nie jest w takiej sytuacji"
- Jaka będzie jesień? Sprawdź w naszym quizie, czy znasz jesienne przysłowia
- Jesienny trening mózgu dla bystrzaków. Czy rozwiążesz 12 zagadek? QUIZ
- Lista imion zakazanych w Polsce! Urzędnik nie pozwoli ci tak nazwać dziecka!