Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Śląska uruchomiła linię do testowania nowoczesnych technologii. Sztuczna inteligencja i robotyka - to przyszłość produkcji

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Testowa linia produkcyjna Przemysłu 4.0 uruchomiona na Politechnice Śląskiej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Testowa linia produkcyjna Przemysłu 4.0 uruchomiona na Politechnice Śląskiej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Kurczonek / Polska Press
Przemysł 4.0 to przyszłość produkcji. Integruje systemy techniczne i informatyczne na nowoczesnych liniach produkcyjnych. Politechnika Śląska uruchomiła linię służącą do nauki i testowania wdrażanych technologii. - Ta stacja to absolutnie topowe rozwiązanie, cała warstwa informatyczna służąca do przetwarzania dużych zbiorów danych wyróżnia tę stację w stosunku do już istniejących – podkreśla prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, Rektor Politechniki Śląskiej.

Linia do testowania nowoczesnych technologii uruchomiona na Politechnice Śląskiej

Nowa, testowa linia produkcyjna mieści się w Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 w Gliwicach. Pod pojęciem Przemysłu 4.0 kryje się połączenie istniejącej już automatyzacji i robotyzacji linii produkcyjnych z analityką danych i wykorzystaniem sztucznej inteligencji, która na tych danych pracuje. Nowo uruchomiona linia testowa da możliwość prezentacji tej technologii oraz jej zastosowania w nowoczesnym przemyśle XXI wieku. Jej możliwych zastosowań jest bardzo dużo.

- Pierwszą sferą, w której wykorzystujemy tę strukturę jest edukacja. Prowadzimy tu regularne zajęcia ze studentami realizowane w ramach przedmiotów będących w programie studiów. Mamy również tzw. program project based learning, czyli małych projektów studenckich realizowanych w ramach semestru. Są to projekty w małych, 5-osobowych grupach złożonych ze studentów różnych kierunków. Pierwszy z nich jest już realizowany i dotyczy sprawdzania jakości produktów, w planie jest wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości – prof. dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego.

Prof. Timofiejczuk dodaje, pojawiają się już zapytania od kół naukowych zainteresowanych pracą na platformie testowej. Podkreśla również, że Politechnika Śląska jest uczelnią badawczą. Linia produkcyjna pozwoli naukowcom uczelni na opracowywanie nowych algorytmów przetwarzania i zabezpieczania danych.

- Na uczelni mamy wiele projektów związanych z cyberbezpieczeństwem, z zabezpieczaniem danych przemysłowych. Te projekty również mogą być tu realizowane. Możemy tu testować różne hipotezy i pomysły – wyjaśnia prof. Timofiejczuk.

Stanowisko powstało we współpracy z APA Group. Firma zajmuje się wdrażaniem inteligentnej automatyki przemysłowej i systemów zarządzania budynkami. Jednym z istotnych elementów platformy uruchomionej na gliwickiej uczelni jest sztuczna inteligencja, która będzie współpracować z człowiekiem. Jak zaznacza dr inż. Artur Pollak, prezes APA Group, bunt maszyn nam nie grozi, a sztucznej inteligencji nie należy się obawiać.

- Funkcjonuje mit, że sztuczna inteligencja odbierze nam pracę. To nieprawda, ona zmieni sposób, w jaki pracujemy w przemyśle. Świat wykorzystuje automatyzację i robotyzację, by ludziom pracowało się lżej i przyjemniej. Sztuczna inteligencja we współpracy z człowiekiem stworzy wiele nowych rozwiązań. Za cel postawiliśmy sobie całkowitą integrację i wykorzystanie sztucznej inteligencji w celu poprawy procesów przemysłowych i zwiększenia bezpieczeństwa ludzi pracujących w przemyśle – wyjaśnia Artur Pollak.

Prezes Apa Group podkreśla, że stacja wykorzystuje najnowocześniejsze technologie używane w przodujących zakładach produkcyjnych na świecie. Rektor Politechniki Śląskiej dodaje, że integracja tych technologii jest obecnie jednym z największych wyzwań nowoczesnego przemysłu.

Platforma testowa w Gliwicach jest dostępna dla każdego chętnego.

- Ta platforma ma rozwijać kreatywność w obszarze zaawansowanych technologii. Jest dostępna dla wszystkich studentów, dla wszystkich pracowników, nie jest związana z konkretną jednostką uczelni – podkreśla prof. Mężyk.

Spokojnie, to tylko awaria - platforma pozwoli na symulacje

Maciej Walczak, kierownik projektów Industry 4.0 APA Group, podkreśla, że platforma pozwoli również na symulację awarii.

- Proces produkcyjny może zostać celowo i świadomie zakłócony, np. poprzez wyłączenie obwodu sprężonego powietrza po to, by móc przetestować, jak szybko algorytmy wykryją zakłócenie, jak szybko poinformują odpowiednie służby i jaki jest wpływ zakłócenia na parametry produktu – wyjaśnia Maciej Walczak.

Stacja składa się z dwóch głównych części. W pierwszej robot przygotowuje komponenty do produkcji.

- Pobiera pudełko transportowe, następnie do tego pudełka wkłada ścianki określonej wielkości wymagane do produkcji. Przez kolejne przenośniki pudełko trafia na aplikację spawalniczą – tłumaczy Maciej Walczak.

„Sercem” całej platformy jest system, który odpowiada za gromadzenie i analizę parametrów pochodzących z czujników. Pozwala na sterowanie procesem produkcji, przewidywanie postojów i eliminację anomalii.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera