Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Śląska w Gliwicach apeluje o wsparcie. Potrzebne części do produkcji ozonatorów lub środki na ich zakup

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Uczelnia przekazała już 30 ozonatorów placówkom medycznym, a obecnie trwają prace nad wytworzeniem kolejnych egzemplarzy. Zapotrzebowanie jest znacznie większe, dlatego naukowcy Politechniki Śląskiej zapraszają do współpracy firmy, instytucje, podmioty gospodarcze i samorządowe.
Uczelnia przekazała już 30 ozonatorów placówkom medycznym, a obecnie trwają prace nad wytworzeniem kolejnych egzemplarzy. Zapotrzebowanie jest znacznie większe, dlatego naukowcy Politechniki Śląskiej zapraszają do współpracy firmy, instytucje, podmioty gospodarcze i samorządowe. arc. mat prasowe Politechniki Śląskiej
Ozonatory pozwalające na szybką i skuteczną dezynfekcję pomieszczeń, które opracowała Politechnika Śląska, cieszą się wzięciem, ale uczelni brakuje środków finansowych na zakup części do ich budowy. Naukowcy przekazali już 30 takich urządzeń placówkom medycznym. - Ze względu na to, że epidemia bardzo się nasila, otrzymujemy zapytania od wielu służb o kolejne. Dlatego zwracam się do wszystkich osób z otoczenia społeczno-gospodarczego, przyjaciół Politechniki Śląskiej i wszystkich, którzy do tej pory z nami współpracowali lub chcą rozpocząć współpracę, z prośbą o pomoc i wsparcie - apeluje prof. Anna Timofiejczuk, dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego uczelni.

Naukowcy z Politechniki Śląskiej opracowali ozonatory pozwalające na szybką i skuteczną dezynfekcję pomieszczeń. Wyróżniają się szybkością działania. Potrafią wygenerować 40g ozonu w ciągu godziny, co pozwala skrócić czas pracy urządzenia do 15 minut. Mogą też pracować nieustannie przez maksymalnie dwie godziny.

Naukowcy apelują o wsparcie. Potrzebne części do produkcji ozonatorów

Uczelnia przekazała już 30 takich urządzeń placówkom medycznym, a obecnie trwają prace nad wytworzeniem kolejnych egzemplarzy. Zapotrzebowanie jest znacznie większe, dlatego naukowcy zapraszają do współpracy firmy, instytucje, podmioty gospodarcze i samorządowe. Możliwe jest także indywidualne wsparcie finansowe w ramach akcji „Politechnika przeciw epidemii”.

Urządzenie jest łatwe w użytkowaniu. Posiada wbudowany programator, umożliwiający ustawienie czasu działania. Te parametry decydują o większej wydajności, niż wiele podobnych urządzeń dostępnych na rynku.

— Od początku pandemii Politechnika Śląska jako uczelnia techniczna włącza się we wszystkie działania i wspomaga swoimi kompetencjami przede wszystkim służby medyczne. Współpracujemy z ratownikami medycznymi i górskimi, z lekarzami, strażą pożarną oraz z ośrodkami i służbami, które działają w ogniskach koronawirusa — opowiada dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ, Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej.

Ozonatory z Politechniki Śląskiej są wydajniejsze

W związku z nasilającą się epidemią wiele służb zwraca się do naukowców z pytaniami o kolejne ozonatory. — Dlatego zwracam się do wszystkich osób z otoczenia społeczno-gospodarczego, przyjaciół Politechniki Śląskiej i wszystkich, którzy do tej pory z nami współpracowali lub chcą rozpocząć współpracę, z prośbą o pomoc i wsparcie. Potrzebujemy środków finansowych na zakup części do budowy tych ozonatorów — mówi prof. Timofiejczuk. — Zapraszamy do współpracy osoby i firmy, które wspomogą nas dostawą elementów elektronicznych i innych części, z których wytwarzane są ozonatory. Współpracujemy już w tym zakresie z firmą APA Group, która nieodpłatnie wspiera nas w dostarczaniu części i w budowaniu ozonatorów – dodaje.

Urządzenia naukowców Politechniki Śląskiej są łatwe w użytkowaniu. Posiadają wbudowany programator, umożliwiający ustawienie czasu działania. Są także znacznie wydajniejsze niż wiele podobnych urządzeń dostępnych na rynku. W prace nad procesem złożenia kolejnych urządzeń włączyli się także studenci uczelni.

Nie przeocz

Jak podkreśla dr hab. inż. Damian Gąsiorek, prof. PŚ, Prodziekan ds. Współpracy i Rozwoju Wydziału Mechanicznego Technologicznego, ozonator usuwa mikroby, pleśnie, bakterie oraz wirusy.

— Odkażamy za pomocą ozonu, czyli cząsteczki tlenu – O3. Ten dodatkowy atom powoduje, że ta cząsteczka nie jest cząstką standardowego tlenu. Stara się ona wejść w reakcje chemiczne, rozbijając związki i czyniąc je niegroźnymi. Utlenianie wszystkich elementów, które są dla nas groźne, to metoda pozbycia się wirusa ze wszystkich powierzchni — wyjaśnia.

Ze względu na bezpieczeństwo w ozonowanym miejscu nie mogą przebywać ludzie, a także zwierzęta. Przed rozpoczęciem działania należy usunąć z pomieszczenia rośliny oraz zabezpieczyć sprzęt elektroniczny, a po zakończonej pracy ozonatora wywietrzyć pomieszczenie. Urządzenie można uruchomić zarówno w pomieszczeniach, jak i we wnętrzach pojazdów. — Autobusy, tramwaje, pociągi. Te środki transportu również powinny być brane pod uwagę — zauważa prof. Damian Gąsiorek.

Pozyskanie wsparcia pozwoli naukowcom przygotować dowolną liczbę ozonatorów i umożliwi realizację dalszych działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2.

Środki finansowe można przekazywać na konto programu „Politechnika przeciw epidemii”, nr PL 20 1050 1214 1000 0024 6643 9409, z dopiskiem „Ozonator”.

Akcja „Politechnika przeciw epidemii”, którą Politechnika Śląska prowadzi od początku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, ma na celu wsparcie finansowe realizacji działań, badań oraz przedsięwzięć na rzecz walki z COVID-19 i przeciwdziałaniu skutkom pandemii. Darczyńcami mogą zostać osoby fizyczne i prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Nie tylko ozonatory. Naukowcy drukują przyłbice i maski, opracowują nowe rozwiązania dla branży medycznej

Ozonatory to tylko jeden z przykładów działalności podejmowanej na gliwickiej uczelni w związku z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Od początku epidemii pracownicy, doktoranci oraz studenci włączają się w pomoc personelowi medycznemu i społeczeństwu. W związku z potrzebą wyposażenia ośrodków medycznych w środki ochrony osobistej w pierwszych tygodniach epidemii na uczelni przygotowano z wykorzystaniem technik druku 3D przyłbice oraz maski z filtrami HEPA.

Naukowcy Politechniki Śląskiej przygotowywali także m.in. bramy odkażające, autonomiczny system asystujący w szpitalach zakaźnych, systemy przesiewowego mierzenia temperatury z wykorzystaniem kamer termowizyjnych, automatyczny resuscytator, system wspierania diagnostyki obrazowej COVID-19, respiratory z funkcją telemetrii RespiSave, komorę do sterylizacji filtrów HEPA, internetowy system zbierania ankiet dotyczących zaburzeń poznawczych u osób z podejrzeniem zarażenia wirusem SARS-CoV-2.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera