Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Śląska zainaugurowała 75. rok akademicki. Naukę rozpoczęło blisko 6500 nowych studentów

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Inauguracja roku akademickiego na Politechnice Śląskiej 2019/2020
Inauguracja roku akademickiego na Politechnice Śląskiej 2019/2020 Politechnika Śląska
Na Politechnice Śląskiej zainaugurowano 75. jubileuszowy rok akademicki 2019/2020, podczas którego naukę rozpoczęło blisko 6500 nowych studentów na 54 kierunkach studiów. W sumie Politechnika Śląska kształci blisko 20 tysięcy osób. - Mamy ogromny potencjał i chcemy być uczelnią badawczą - podkreślił prof. Arkadiusz Mężyk.

Inauguracja 75. roku akademickiego na Politechnice Śląskiej

Politechnika Śląska zainaugurowała 75. jubileuszowy rok akademicki. Semestr jesienny w murach uczelni rozpoczęło około 6500 nowych studentów na 54 kierunkach studiów. Aktualnie Politechnika kształci blisko 20 tysięcy osób.

Podczas przemówienia inauguracyjnego prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Ślaskiej podkreślał związki uczelni z przedwojennym ośrodkiem naukowym we Lwowie oraz aglomeracją Górnośląską - najbardziej rozwiniętym przemysłowo i gospodarczo regionem wolnej Polski.

- Czas pokazuje, że znakomite wzorce przedwojennej Politechniki Lwowskiej znacząco przyczyniły się do ukształtowania współczesnego potencjału naukowo-badawczego naszej Alma Mater - podkreślał prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej. - Z dumą podkreślamy więzi z tą znakomitą uczelnią i nieustająco czerpiemy z jej spuścizny. Imponujący dorobek i tradycja polskiej nauki, które przed II wojną światową swoją „stolicę” miały właśnie w Galicji Wschodniej, były także inspiracją dla wielu innych powojennych polskich uczelni. Dla wspólnoty Politechniki Śląskiej to nie tylko korzenie uczelni, lecz także zbiór ponadczasowych wartości etycznych i postaw moralnych, które nieustannie musimy pielęgnować i przekazywać naszym studentom. Politechnika Śląska skutecznie rozwija ten historyczny kapitał już od ponad siedmiu dekad, intensywnie pracując na rzecz rozwoju własnego i całego regionu, a także umacniania pozycji Polski w świecie - wyjaśniał rektor.

Prof. Mężyk podkreślał, że wśród kluczowych planów na rok akademicki 2019/2020 jest staranie się o status uczelni badawczej. Politechnika Śląska jest jedną z 20 uczelni w Polsce aspirujących do tego tytułu.

- Obecnie oczekujemy oceny naszego wniosku przez zespół międzynarodowych ekspertów, prowadzonej w ramach programu Inicjatywa doskonałości-uczelnia badawcza. Mamy ogromny potencjał i chcemy być uczelnią badawczą - mówił rektor.

Inauguracja roku akademickiego na Politechnice Śląskiej 2019/2020

Politechnika Śląska zainaugurowała 75. rok akademicki. Naukę...

Na inauguracji roku Politechniki Śląskiej miał pojawić się premier Mateusz Morawiecki. Swoją wizytę odwołał ze względu na śmierć ojca. List w jego imieniu odczytała Bożena Borys-Szopa:

"Politechnika Śląska to wyjątkowe miejsce. Tu bije nie tylko serce Śląska, ale i czuć duszę Lwowa z racji powojennej emigracji. Śląsk był zawsze kluczem do wielkości w Europie Centralnej. To tu było jedno z kluczowych centrów gospodarczych Europy. Dzięki Śląskowi zniszczona przez I wojnę Polska mogła zacząć odbudowę. To Śląsk odegrał kluczową rolę w wychodzeniu z apokalipsy II wojny. To Śląsk dziś jest predestynowany do bycia forpocztą polskiej rewolucji technologiczno-przemysłowej. Politechnika Śląska jest nie tylko generatorem elit, ale również idei dla Śląska, Polski i świata. Absolwenci Politechniki Śląskiej zapisali się w dziejach powojennego polskiego przemysłu, ale też opozycji demokratycznej. Dziś są często liderami technologicznych zmian polskiej gospodarki. Jeśli miałbym o coś zaapelować do obecnych tu studentów, to aby nie myśleli w przyszłości o zbudowaniu swoich firm na skalę polską, ale globalną. Proszę, mierzcie tak wysoko, jak to tylko możliwe. Nie bójcie się wielkości"

Podczas rozpoczęcia roku nagrodzono najlepszych absolwentów medalami Omnium Studiosorum Optimo. Kolejny raz wręczono Nagrodę Rady Społecznej Politechniki Śląskiej za interdyscyplinarność i społeczne zaangażowanie w pracy naukowej. W kategorii pracownik otrzymał ją dr inż. Jakub Nalepa, w kategorii student - Koło Zarządzania Projektami Solver w składzie: dr inż. Seweryn Tchórzewski, mgr Paulina Major, Arkadiusz Dokupil, Barbara Lewandowska i Albert Strzedulla.

Nie przegapcie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo