Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polityczna gra o metropolię w woj. śląskim. Czy stracimy pieniądze?

Bartłomiej Wortolec
Bartłomiej Wortolec/Dziennik Zachodni
Pierwotnie Metropolia Śląska miała istnieć już od 1 stycznia 2017 roku. Sejm w minionej kadencji przyjął ustawę, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Wszystko stanęło w miejscu, kiedy rząd nie wydał niezbędnych rozporządzeń, a Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło, że zrobi swoją ustawę.

Teraz, kiedy Sejm przyjmie proponowaną ustawę, to metropolia będzie istnieć od 1 stycznia 2018 roku, jednak zacznie działać dopiero rok później, czyli w styczniu 2019 roku.

We wtorek 20 września w Katowicach odbyła się konferencja prasowa, w której oceniano przygotowane przez PiS propozycje zmian w ustawie.

- Przez polityczne gry Prawa i Sprawiedliwości Śląsk w przyszłym roku straci 250 milionów złotych. Jeżeli propozycje PiS zostaną przyjęte, to w 2018 roku stracimy kolejne 200 milionów - mówi Marek Wójcik, poseł na Sejm RP.

- Brak metropolii, to brak ustabilizowania rozwoju naszego regionu. Przykładem jest transport, gdzie nie mamy wspólnego biletu i nie ma jednego przewoźnika. Apeluję, aby jak najszybciej zaczęto tworzyć Metropolię Śląską, co pozwoli na dalszy rozwój regionu i lepsze życie dla mieszkańców. - mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

CZYTAJ KOMENTARZ DZ:
Zasada o metropolii: Bycie mniej niesłownym

Co zmienia nowa propozycja ustawy?

Najnowszy projekt wzmacnia pozycję Katowic i jego prezydenta. Wniosek o powołanie Metropolii Śląskiej będzie mogła złożyć Rada Miasta Katowice, ale tylko pod warunkiem, kiedy 70 proc. gmin, które mają wchodzić w skład metropolii, wcześniej zgodzą się na jej utworzenie.

Prezydent będzie rządowym pełnomocnikiem w sprawie utworzenia nowego związku, a na początku jego istnienia będzie nim zarządzał. Dodatkowo przygotuje statut samej metropolii i jej pierwszy wspólny budżet.

Prawo i Sprawiedliwość w swojej ustawie napisało też, że metropolię będzie można powołać na obszarze, na którym mieszkają co najmniej 2 miliony osób. Dzisiaj 22 miasta aglomeracji mają łącznie 2,2 miliona mieszkańców. Dlatego wystarczy, że dwa miasta, w których żyje 100 tys. osób sprzeciwi się propozycją ze strony Katowic i nie będzie możliwości utworzenia metropolii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!