Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polityki rządu boi się 100 proc. firm naukowych i technicznych. W innych branżach strach też wielki

Zbigniew Biskupski AIP
Adam Guz
Zaniepokojenie działaniami rządu wyraża 100 proc. firm z sektora działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, ponad 90 proc. z branży informacja i komunikacja oraz 86 proc. firm budowlanych - wynika z badania nastrojów przedsiębiorców zrealizowanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

- Przedsiębiorstwa we wszystkich sektorach polskiej gospodarki odczuwają niepewność związaną z działaniami rządu. Wyraźnie o tym mówi 76 proc. firm. Największe obawy działania rządu budzą jednak wśród firm działających w sektorze działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (100 proc.). Trudno się dziwić, bo to w dużej mierze działalność doradcza – prawna, rachunkowo-księgowa, podatkowa, badania rynku. Kto lepiej niż ludzie tam pracujący rozumie możliwe konsekwencje regulacyjnych i pozaregulacyjnych działań rządu dla całego biznesu - komentuje wyniki badania dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

- Bardzo silnie zaniepokojone są działaniami rządu także firmy z sektora informacja i komunikacja. To działalność związana m.in. z przetwarzaniem danych, tworzeniem i nadawaniem programów radiowych i telewizyjnych, produkcją filmów, wydawaniem książek, telekomunikacja. Tu niepewność wynika zapewne nie tylko z wprowadzonych już regulacji, ale z planowanych regulacji (chociażby wprowadzenia obowiązku dla dostawców usług telewizji płatnej zbierania od klientów oświadczeń o zarejestrowaniu telewizora oraz przekazania tego oświadczenia Poczcie Polskiej, co umożliwia przedsiębiorstwu państwowemu korzystanie z baz danych innych prywatnych firm).

Czytaj też:
Jeśli chcesz ściąć drzewa, by drożej sprzedać działkę, albo kupisz taką działkę dla celów biznesowych, możesz mieć kłopot. Sprawdź, dlaczego

Przede wszystkim jednak obawy budzi ciągłe kontestowanie przez decydentów niezależności informacyjnej podmiotów działających w tym sektorze (nie tylko mediów „tradycyjnych”, ale także tych zbudowanych na bazie nowych technologii).

Budowlanka: co jeszcze wymyśli rząd?!

Te dwa sektory gospodarki to ok. 10 proc. polskiego PKB. Ich obawy wynikające z działań rządu i administracji publicznej, regulacji – tych już wprowadzonych i tych planowanych, mają i będą miały wpływ nie tylko na ich działalność, ale także na aktywność firm z innych sektorów gospodarki. Tym bardziej, że te inne sektory także obawiają się tego, co jeszcze biznes może czekać.

Czytaj też:
Stopy procentowe nie zmienią się w 2017 roku i prawdopodobnie także w 2018. Czy w takim razie w ogóle warto trzymać pieniądze na lokatach?

Chociażby firmy budowlane - 86 proc. przedsiębiorców działających w tym sektorze gospodarki odczuwa niepewność związaną z działaniami rządu, a tylko 9 proc. takiej niepewności nie widzi. A budownictwo to w 2015 r. prawie 8 proc. polskiego PKB. A przede wszystkim fundament dużej części inwestycji w gospodarce. W 2016 r. wkład budownictwa w tworzenie wartości dodaje brutto spadł z prawe 8 proc. w latach poprzednich do 6,8 proc. Trudno się zatem dziwić, że budowlańcy oceniając rząd i administrację publiczną dają im żółtą kartkę za niepewność, którą ich działania tworzą.

Handel w niepewności

Także w handlu hurtowym i detalicznym, który tworzy ok. 18 proc. naszego PKB i w którym pracuje ponad 22 proc. wszystkich zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw poczucie niepewności jest ponadprzeciętne, bowiem 79 proc. przedsiębiorców tam działających tej niepewności się obawia. I także 79 proc. jest przekonana, że w podatkach zbyt wiele zależy od uznaniowych decyzji urzędników.
Tak silnego odczuwania niepewności związanej z działaniami rządu i administracji publicznej nigdy jeszcze nie było. I nie obejmowała ona na raz wszystkich sektorów gospodarki. Trudno w takich warunkach prowadzić normalnie działalność gospodarczą, a przede wszystkim trudno podejmować decyzje inwestycyjne.

Badanie zrealizowała firma SMARTSCOPE w lutym br., na reprezentatywnej grupie 300 małych, średnich i dużych przedsiębiorców, zatrudniających przynajmniej 10 pracowników, metodą CATI.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polityki rządu boi się 100 proc. firm naukowych i technicznych. W innych branżach strach też wielki - Strefa Biznesu