Polonia Bytom - Warta Poznań 1:0. Wielka radość w Bytomiu. Polonia wraca do II ligi

Patryk TrybulecZaktualizowano
Polonia Bytom w II lidze. Radość w Bytomiu Arkadiusz Ławrywianiec
Polonia Bytom najpierw wygrał śląsko-opolską III ligę, a wczoraj wygrała baraż z Wartą Poznań. To jednak nie koniec batalii o drugą ligę. Dziś prezes klubu jedzie do PZPN-u walczyć o licencję

Polonia M. Michalak - Trznadel, Broniewicz, Malec, K. Michalak - GrubeI(83. Mróz), Setlak - Mańkowski (80. Walesa), Lachowski (70. Krysiak), Michalik - Cempa (64. Zieliński).

Warta Pawłowski - Siwek (62 Fiodosewicz), Ngamayama, Onsorge, Czerniejewicz - Brylewski (46. Goździcki), Laskowski, BrzostowskiI(89), MarciniakI (58. Łukaszyk), Ciarkowski - Spławski.

Sędziował Paweł Pskit (Łodź) Widzów 2.100

Przed barażowym rewanżem z Wartą Poznań trener Polonii Bytom, Jacek Trzeciak straszył swoich piłkarzy dzikim i rannym zwierzem, który miał się na nich rzucić jeszcze w tunelu prowadzącym z szatni na boisko. Efektem miała być pełna mobilizacja przed meczem, którego stawką był awans do II ligi. Faktycznie, rywal po porażce 1:2 poniesionej na własnym boisku, na Olimpijską przyjechał mocno wykrwawiony. Tymczasem zapach juchy podziała na bytomian jak płachta na byka i wyzwolił w polonistach instynkt drapieżcy. Ekipę ze stolicy Wielkopolski kąsali od pierwszych minut i na efekty nie trzeba było długo czekać. Jeszcze przed przerwą strzelili bramkę i podwyższyli wynik dwumeczu na 3:1. Zmasowany atak na bramkę Warty zaowocował golem w 25. minucie, gdy rzut karny po ewidentnym faulu na Kamilu Mańkowskim wykorzystał kapitan miejscowych, Jacek Broniewicz. Chwilę wcześniej znakomitej sytuacji nie wykorzystał m. in. Marcin Lachowski, który przestrzelił głową z kilku metrów. Gospodarze próbowali pójść za ciosem, ale w pierwszej połowie spora grupa kibiców (spiker podał, że podczas meczu z Wartą na stadionie Polonii padł rekord frekwencji w tym sezonie) więcej goli nie zobaczyła.

Po zmianie stron emocje na boisku nieco opadły. Pewna swego Polonia mądrze się broniła i tylko od czasu do czasu groźnie zaatakował, ale już bez takiego zawzięcia jak w pierwszej połowie. Co ciekawe Warta wcale nie wykazywała się większą determinacją i obyło się bez dodatkowych emocji.

Tymczasem z każdą chwilą przybliżającą Polonię do awansu, szampan osiągał temperaturę idealną do radosnego otwarcia, a na trybunach coraz głośniej mówiło się o zaplanowanej na dzisiaj decyzji komisji licencyjnej. Szansę świeżo upieczonego drugoligowca na pozytywne rozpatrzenie wniosku w pierwszym terminie oceniano jako mało realne. Przede wszystkim ze względu na kryteria infrastrukturalne i finansowe. Nerwów przed dzisiejszym wyjazdem do Warszawy nie krył prezes Polonii, Łukasz Wiejacha.

- Zawsze w takich sytuacjach jest pewna doza niepewności - przyznał sternik bytomian. - W tabelkach, które wieziemy do PZPN-u zera wpisane są we wszystkich wymaganych rubrykach i mam nadzieję, że komisja doceni nasze starania i wykonaną pracę. Niedociągnięcia w infrastrukturze także poprawiliśmy i jedziemy do stolicy z nadzieję na uzyskanie licencji w pierwszej instancji - zapewnił Wiejacha.

Pozostałe mecze barażowe o II ligę: Wisła Sandomierz - Radomiak Radom 1:2 (0:1). Pierwszy mecz 0:0. Awans: Radomiak. Olimpia Zambrów - Stal Rzeszów 1:1 (0:1). Pierwszy mecz 3:2. Awans: Olimpia. Gryf Wejherowo awansował bez gry, Formacja Port 2000 Mostki wycofała się z baraży.

Pierwszy mecz barażowy o III ligę: LKS Bełk - Ruch Radzionków 2:1 (1:1). Wybierek (31), Bysiec (58) - Wojsyk (17) . Rewanż w niedzielę w Radzionkowie.