Nieletni do osiemnastego roku życia nie będą mogli brać udziały w polowaniach. Wykluczone będzie także wykorzystywanie żywych zwierząt do szkoleń psów myśliwskich. Sprawdź, jakie jeszcze zmiany przewiduje znowelizowane Prawo łowieckie.

Półtora roku temu do Sejmu trafił projekt noweli Prawa łowieckiego. Proponowane zmiany wywołały burzę. Nie zyskały aprobaty myśliwych.

Sejm przyjął nowelizację. Za uchwaleniem ustawy z poprawkami zagłosowało 221 posłów, 196 było przeciw, zaś siedem osób wstrzymało się od głosu.

Protestujący myśliwi zebrali się w stolicy:

wideo:AIP

Zmiany w Prawie łowieckim dotyczą zwiększenia do 150 metrów odległości od zabudowań, gdzie będzie można prowadzić odstrzał zwierzyny. Kolejna kwestia, możliwość wyłączenia swojej ziemi z polowań.

Sporo emocji wywołała poprawka dotycząca zakazu udziału dzieci w polowaniach. W piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego, Lech Bloch - przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego, stwierdza, że myśliwym ogranicza się prawo do wychowania dzieci w zgodzie z własnymi przekonaniami.

Przypominamy: Kinga Rusin kontra Jan Szyszko i prawo łowieckie: Śmieją się nam w nos!

Jeśli chodzi o poprawki Platformy Obywatelskiej, które zostały zaakceptowane przez Sejm, dotyczą one zakazu łowów zbiorowych w parkach narodowych, karania za umyślne utrudnianie w polowaniu.

Nad Polskim Związkiem Łowieckim większy nadzór ma mieć ministerstwo środowiska. Szef resortu będzie choćby zatwierdzał statut związku, powoływał zarząd. Wśród założeń jest niekaralność kandydatów do organów PZŁ i kół łowieckich. Wykluczono też, aby do władz związku należały osoby pracujące w PRL-u na rzecz organów bezpieczeństwa.

- Zmiany to ryzyko rozprzestrzenienia się ASF - alarmowała podczas sejmowego posiedzenia Urszula Pasławska (PSL). - Niszczycie 95 lat dorobku polskiej tradycji i standardy Polskiego Związku Łowieckiego na najwyższym poziomie.

Polski Związek Łowiecki podkreśla, że - przez poprawki PiS-u - nie będzie możliwe ograniczanie populacji dzika. A tym samym, zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

"Wprowadzenie przepisu karnego do ustawy Prawo łowieckie, zakazującego strzelanie w odległości mniejszej niż 250 m od zabudowań mieszkalnych, uniemożliwi zwalczanie afrykańskiego pomoru świń na terenach występowania tej choroby, między innymi w okolicach Warszawy oraz innych obszarach Polski z zabudową kolonijną", czytamy w oświadczeniu skierowanym do szefa rządu.

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas

Zmiany w Prawie Łowieckim dopuszczają izby rolnicze do procesu wyznaczania obwodów łowieckich, udział przedstawiciela izb w inwentaryzacji zwierząt łownych.

Nowela trafi teraz do Senatu.

Celem nowelizacji było wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r.