Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polowania z udziałem dzieci? Naukowcy Uniwersytetu Śląskiego przeciwni [PEŁNA TREŚĆ APELU]

KD
Pracownicy naukowi Uniwersytetu Śląskiego ogłosili apel, w którym popierają wprowadzenie ustawowego zakazu polowań z udziałem dzieci. Podkreślają w nim zgubny wpływ polowań na psychikę dzieci, które nie rozumieją intencji naganiania zwierzyny, późniejszego patroszenia czy rytualnego układania po polowaniu. Swój apel kierują do posłów Sejmu, którzy za kilka dni będą podejmowali decyzję odnośnie zmian w Prawie łowieckim.

- Odnosimy się do różnych postulatów związanych z polowaniami, dlatego w spotkaniu dotyczącym przygotowanego przez nas apelu wzięli udział przedstawiciele czterech wydziałów Uniwersytetu Śląskiego - wyjaśnia prof. Piotr Skubała z Katedry Ekologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska. Poza przedstawicielem biologów swoje opinie wygłosili również wykładowcy z Katedry Teorii i Filozofii Prawa Wydziału Prawa i Administracji, Zakładu Teorii i Historii Sztuki Wydziału Filologicznego oraz z Zakładu Psychologii Rozwoju Człowieka i Badań nad Rodziną Wydziału Pedagogiki i Psychologii.

Śląscy naukowcy podkreślają, że dzieci nie rozumieją intencji odbierania życia istotom, układania ich po polowaniu czy znakowaniu. Zaznaczają, że udział najmłodszych w polowaniach ma zgubny wpływ dla ich psychiki. - Dzieci są niegotowe na obcowanie z silnie traumatycznymi przeżyciami, do których zalicza się uczestniczenie w odbieraniu życia zwierzętom - informują w apelu.

Poza zagrożeniami, jakie płyną z udziału dzieci i w polowaniach naukowcy poruszyli też problem używania ołowianej amunicji.

- Korzystanie z tego typu amunicji ma negatywne oddziaływanie na środowisko, pamiętajmy, że większość krajów zakazała używania ołowianej amunicji - zaznacza prof. Skubała. - Świat się zmienił, formy łowiectwa i polowań również powinny zostać ucywilizowane - podsumowuje.

Oto pełna treść apelu:

Naukowcy Uniwersytetu Śląskiego w sprawie nowelizacji prawa łowieckiego w Polsce „Nie dla udziału dzieci w polowaniach”

Jako przedstawiciele świata nauki pragniemy wyrazić nasze pełne poparcie dla wprowadzenia ustawowego zakazu obecności dzieci podczas polowaniach.
Dzieci biorące udział w polowaniach indywidualnych i zbiorowych, są obecne przy uśmiercaniu zwierząt, uczestniczą w nagonkach, tropieniu, ściganiu rannych zwierząt i ich dobijaniu. Uważamy, że dzieci nie powinny być obecne przy patroszeniu zwłok, rytualnym ich układaniu po polowaniu, znakowaniu i transporcie zwierząt. Bezpośrednim celem polowania jest odbieranie życia innym istotom – zabijanie przez człowieka wolno żyjących zwierząt, w imię niejasnych dla dziecka intencji. Psycholodzy i terapeuci podkreślają zgubny wpływ polowań na psychikę dzieci, ich niegotowość obcowania z silnie traumatycznymi przeżyciami, do których zalicza się uczestniczenie w odbieraniu życia zwierzętom. Warto zwrócić też uwagę, że polowania są niebezpieczne, w ich trakcie dochodzi do poranień i wypadków śmiertelnych. Zakaz udziału dzieci w polowaniach powinien mieć charakter bezwzględny i obejmować wszelkie czynności łowieckie związane z polowaniem.
Zwracamy uwagę, na zagrożenia dla dzieci uczestniczących w polowaniach i jednocześnie podkreślamy, iż art. 72 Konstytucji naszego kraju stanowi: „Rzeczpospolita Polska zapewnia ochronę praw dziecka. Każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony praw dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją”. Dla dobra dzieci należy koniecznie uchronić je przed doznawaniem przemocy wynikającej z zabijania dzikich zwierząt.
Wyrażamy też nasze uznanie i poparcie dla innych postulatów organizacji społecznych, których celem jest „zhumanizowanie” prawa łowieckiego. Wydaje się nam słusznym wprowadzenie zakazu używania amunicji ołowianej, polowań zbiorowych z nagonką, czy dokarmiania zwierząt. Zakaz używania amunicji ołowianej wprowadziła już większość europejskich krajów, a ołów z pocisków jest głównym źródłem skażenia środowiska tym niebezpiecznym metalem. Polowania z nagonką są przyczyną płoszenia wszelkiej zwierzyny, a dokarmianie zwierząt, czego dowodzą najnowsze badania naukowe, skutkuje nadmiernym wzrostem populacji, zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji i sprzyja rozwojowi pasożytów. Uważamy też, że koniecznym jest stworzenie regulacji dającej możliwość właścicielom i użytkownikom gruntów prawo do decydowania o własności poprzez możliwość wprowadzenia na tych gruntach zakazu lub ograniczenia polowań.
Cieszy nas fakt szerokiego zaangażowania różnych organizacji społecznych, w działania mające doprowadzić do całkowitego zakazu udziału dzieci w polowaniach i innych koniecznych regulacji dotyczących polowań w naszym kraju. Naszą nadzieję budzą sygnały, że rząd RP gotów jest poprzeć postulat zakazu udziału dzieci w polowaniach i używania amunicji ołowianej.
Wyrażamy nadzieję, że postulaty strony społecznej i rządowej, w tym zakaz udziału osób nieletnich w polowaniach, zostaną uwzględnione w trakcie rozpatrywania projektu nowelizacji ustawy Prawo łowieckie w Sejmie RP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!