- Odnosimy się do różnych postulatów związanych z polowaniami, dlatego w spotkaniu dotyczącym przygotowanego przez nas apelu wzięli udział przedstawiciele czterech wydziałów Uniwersytetu Śląskiego - wyjaśnia prof. Piotr Skubała z Katedry Ekologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska. Poza przedstawicielem biologów swoje opinie wygłosili również wykładowcy z Katedry Teorii i Filozofii Prawa Wydziału Prawa i Administracji, Zakładu Teorii i Historii Sztuki Wydziału Filologicznego oraz z Zakładu Psychologii Rozwoju Człowieka i Badań nad Rodziną Wydziału Pedagogiki i Psychologii.
Śląscy naukowcy podkreślają, że dzieci nie rozumieją intencji odbierania życia istotom, układania ich po polowaniu czy znakowaniu. Zaznaczają, że udział najmłodszych w polowaniach ma zgubny wpływ dla ich psychiki. - Dzieci są niegotowe na obcowanie z silnie traumatycznymi przeżyciami, do których zalicza się uczestniczenie w odbieraniu życia zwierzętom - informują w apelu.
Poza zagrożeniami, jakie płyną z udziału dzieci i w polowaniach naukowcy poruszyli też problem używania ołowianej amunicji.
- Korzystanie z tego typu amunicji ma negatywne oddziaływanie na środowisko, pamiętajmy, że większość krajów zakazała używania ołowianej amunicji - zaznacza prof. Skubała. - Świat się zmienił, formy łowiectwa i polowań również powinny zostać ucywilizowane - podsumowuje.
Oto pełna treść apelu:
Naukowcy Uniwersytetu Śląskiego w sprawie nowelizacji prawa łowieckiego w Polsce „Nie dla udziału dzieci w polowaniach”
Jako przedstawiciele świata nauki pragniemy wyrazić nasze pełne poparcie dla wprowadzenia ustawowego zakazu obecności dzieci podczas polowaniach.
Dzieci biorące udział w polowaniach indywidualnych i zbiorowych, są obecne przy uśmiercaniu zwierząt, uczestniczą w nagonkach, tropieniu, ściganiu rannych zwierząt i ich dobijaniu. Uważamy, że dzieci nie powinny być obecne przy patroszeniu zwłok, rytualnym ich układaniu po polowaniu, znakowaniu i transporcie zwierząt. Bezpośrednim celem polowania jest odbieranie życia innym istotom – zabijanie przez człowieka wolno żyjących zwierząt, w imię niejasnych dla dziecka intencji. Psycholodzy i terapeuci podkreślają zgubny wpływ polowań na psychikę dzieci, ich niegotowość obcowania z silnie traumatycznymi przeżyciami, do których zalicza się uczestniczenie w odbieraniu życia zwierzętom. Warto zwrócić też uwagę, że polowania są niebezpieczne, w ich trakcie dochodzi do poranień i wypadków śmiertelnych. Zakaz udziału dzieci w polowaniach powinien mieć charakter bezwzględny i obejmować wszelkie czynności łowieckie związane z polowaniem.
Zwracamy uwagę, na zagrożenia dla dzieci uczestniczących w polowaniach i jednocześnie podkreślamy, iż art. 72 Konstytucji naszego kraju stanowi: „Rzeczpospolita Polska zapewnia ochronę praw dziecka. Każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony praw dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją”. Dla dobra dzieci należy koniecznie uchronić je przed doznawaniem przemocy wynikającej z zabijania dzikich zwierząt.
Wyrażamy też nasze uznanie i poparcie dla innych postulatów organizacji społecznych, których celem jest „zhumanizowanie” prawa łowieckiego. Wydaje się nam słusznym wprowadzenie zakazu używania amunicji ołowianej, polowań zbiorowych z nagonką, czy dokarmiania zwierząt. Zakaz używania amunicji ołowianej wprowadziła już większość europejskich krajów, a ołów z pocisków jest głównym źródłem skażenia środowiska tym niebezpiecznym metalem. Polowania z nagonką są przyczyną płoszenia wszelkiej zwierzyny, a dokarmianie zwierząt, czego dowodzą najnowsze badania naukowe, skutkuje nadmiernym wzrostem populacji, zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji i sprzyja rozwojowi pasożytów. Uważamy też, że koniecznym jest stworzenie regulacji dającej możliwość właścicielom i użytkownikom gruntów prawo do decydowania o własności poprzez możliwość wprowadzenia na tych gruntach zakazu lub ograniczenia polowań.
Cieszy nas fakt szerokiego zaangażowania różnych organizacji społecznych, w działania mające doprowadzić do całkowitego zakazu udziału dzieci w polowaniach i innych koniecznych regulacji dotyczących polowań w naszym kraju. Naszą nadzieję budzą sygnały, że rząd RP gotów jest poprzeć postulat zakazu udziału dzieci w polowaniach i używania amunicji ołowianej.
Wyrażamy nadzieję, że postulaty strony społecznej i rządowej, w tym zakaz udziału osób nieletnich w polowaniach, zostaną uwzględnione w trakcie rozpatrywania projektu nowelizacji ustawy Prawo łowieckie w Sejmie RP.
*Tragedia na drodze. Kierowca busa wjechał w rowerzystów. Matka i dziecko nie żyją
*Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Ostatnia tona węgla w Sosnowcu. Górnicy żegnają kopalnię Kazimierz-Juliusz ZDJĘCIA + WIDEO
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?